Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Nawyki żywieniowe dzieci? Rodziców wspierają nauczyciele

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Nawyki żywieniowe dzieci? Rodziców wspierają nauczyciele

Nawyki żywieniowe dzieci? Rodziców wspierają nauczyciele

Co oczywiste, rodzice i rodzeństwo wywierają największy wpływ na formowanie postaw i budowanie przekonań malucha. Opublikowana na początku grudnia praca naukowców z Australii potwierdziła, że osoby z najbliższego otoczenia są dla dzieci autorytetami również w dziedzinie nawyków żywieniowych. Nie bez znaczenia jest także rola szkoły.

Badacze z dwóch uniwersytetów w Sydney (The University of Sydney oraz Macquarie University) przeprowadzili badanie przeglądowe, w którym analizie poddali 34 wcześniej opublikowane artykuły dotyczące tej tematyki.

W pracach tych, oceniających skuteczność programów edukacji żywieniowej w szkołach podstawowych naukowcy odkryli, że wywarły one największy wpływ na ograniczenie spożycia przez dzieci węglowodanów. Potwierdzili również pozytywny wpływ na spożywanie przez najmłodszych owoców i warzyw, a także ich wiedzę w zakresie zdrowego odżywiania.

Zdaniem australijskich naukowców, wcześniejsze badania wykazały, że skuteczność projektów edukacji żywieniowej zależy od wielu czynników, z których najważniejszy jest czas trwania programu oraz inicjatywy angażujące w te procesy rodziców i całe rodziny dzieci.

– Sądzę, że można uczciwie powiedzieć, że zaangażowanie rodziców jest kluczową cechą sukcesu programów żywieniowych dla dzieci – powiedział w wywiadzie dla „Dental Tribune International” współautor badania, dr Wayne Cotton, dyrektor ds. Edukacji Nauczycieli na Wydziale Nauk Społecznych i Artystycznych Uniwersytetu w Sydney.

Tematyka podejmowana przez badaczy z Antypodów jest o tyle istotna, że stan zdrowia jamy ustnej australijskich dzieci jest obecnie powodem dużego niepokoju. Wykazano bowiem, że ponad 50% tamtejszych dzieci w wieku 6 lat zmaga się już z próchnicą zębów. Dodatkowo z danych Australian Bureau of Statistics wynika, że w latach 2017–2018 zaledwie 6% najmłodszych obywateli tego kraju zjadało zalecaną ilość owoców i warzyw.

Badanie zatytułowane „Wpływ prowadzonych przez nauczycieli programów edukacji żywieniowej na uczniów szkół podstawowych: zaktualizowany przegląd systematyczny i metaanaliza” (The effect of teacher-delivered nutrition education programs on elementary-aged students: an updated systematic review and meta-analysis) ukazało się w grudniowym wydaniu kwartalnika „Preventive Medicine Reports”.

Proces powstawania próchnicy na zębach mlecznych przebiega szybciej niż w przypadku zębów stałych. Próchnica „mleczaków” może skutkować próchnicą na zębach stałych. A jakie są powikłania próchnicy na zębach mlecznych? Wyjaśnia prof. dr hab. Joanna Szczepańska.

T.H., źródło: www.dental-tribune.com, www.sciencedirect.com

Fot. shirley810, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Dentonet - Najważniejsze zasady profilaktyki fluorkowej
“Pediatrzy muszą wysyłać dzieci do dentysty”

Krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, zwraca uwagę na potrzebę współpracy lekarzy pediatrów ze stomatologami. – Pediatra to dla dziecka lekarz pierwszego kontaktu. Diagnozując chociażby choroby układ...

profilaktyka próchnicy - Dentonet.pl
Nowe technologie w diagnostyce próchnicy u dzieci

O tym, dlaczego profilaktyka w stomatologii dziecięcej jest tak ważna i nowych rozwiązaniach w diagnostyce próchnicy opowiada w rozmowie z Dentonetem dr n. med. Maciej Mikołajczyk. ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
próchnica wśród dzieci w Niemczech - Dentonet.pl
Jak prawidłowo dbać o zęby dziecka? Poradnik dla rodziców Pacjent

„Próchnica na patyku” – tymi słowami ojciec Willy’ego Wonki z filmu „Charlie i fabryka czekolady” określa cukierki i lizaki, które w trosce o zdrowie syna spala w kominku. Dentyści również przestrzegają przed słodyczami, których nadmierne spożywanie ...

próchnica wśród dzieci w Niemczech - Dentonet.pl
Skutki pandemii dla zdrowia stomatologicznego dzieci Lekarz

- Sytuacja nie jest prosta. Gabinety muszą ograniczyć liczbę przyjmowanych pacjentów, a przecież doskonale wiemy, jaki olbrzymi problem mamy w naszym kraju jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej dzieci. Jakie będą skutki zdrowotne tej pandemii? Nie ma pr...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres