Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Najważniejsze kwestie do rozwiązania w światowej stomatologii

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Najważniejsze kwestie do rozwiązania w światowej stomatologii

Najważniejsze kwestie do rozwiązania w światowej stomatologii

Na temat najistotniejszych problemów do rozwiązania w stomatologii w wymiarze globalnym wypowiedziała się prezes Światowej Federacji Dentystycznej (FDI) Tin Chun Wong podczas swego ostatniego pobytu w Polsce.
Pierwszym problemem jest zastąpienie amalgamatu wypełnieniem, które byłoby równie skuteczne a jednocześnie bezpieczne dla środowiska naturalnego (pisaliśmy o tym w tekście: Amalgamat dentystyczny).

Druga kwestia, którą należy rozwiązać w skali globalnej to nierówny dostęp do opieki stomatologicznej. Jest to problem znaczący także w Polsce (choć nie w tak dużym stopniu, jak zdarza się to w innych krajach). Faktem jest, że stomatolodzy mają tendencję, by pracować wokół dużych aglomeracji miejskich. W konsekwencji – w miastach jest ich zbyt wielu (niejednokrotnie ma to wpływ na rentowność prowadzonych przez nich gabinetów), z kolei na wsiach i w małych miasteczkach brakuje opieki stomatologicznej.
W związku z tym władze publiczne oraz instytucje edukacyjne powinny rozwijać w tym względzie świadomość lekarzy stomatologów oraz przekonywać ich, by zechcieli pracować także w miejscach, gdzie nie chcą tego robić. Niezależnie od osobistych preferencji – ich praca jest bardzo potrzebna nie tylko w dużych aglomeracjach miejskich.

Trzecim ważnym problemem do rozwiązania są wzorce chorobowe, które się zmieniają i przybierają w jamie ustnej różne formy. Np. wraz z pojawieniem się wirusa ebola i zagrożeniem, które on ze sobą niesie, rodzi się mnóstwo pytań, które dotyczą wzorców przebiegu chorób, m.in. w jaki sposób leczyć nowe choroby a w jaki te, które podlegają ewolucji. W odniesieniu do tego problemu niebagatelne znaczenie ma edukacja i doskonalenie zawodowe – dlatego władze publiczne i instytucje edukacyjne powinny zapewnić stomatologom odpowiednie szkolenia, by ci byli pod tym względem na bieżąco.

Tin Chun Wong podkreśliła również, że wielkim szczęściem dla polskich stomatologów jest fakt, że nie żyją w kraju ogarniętym wojną (na co dzień raczej rzadko potrafimy to docenić), że mogą się cieszyć przyzwoitą sytuacją gospodarczą i nie mają ograniczeń co do wykonywania swojego zawodu (w niektórych krajach zdarza się, że stomatologom wręcz się to uniemożliwia). Stąd – warto udzielać wsparcia kolegom z innych państw, którzy zmagają się z problemami niejednokrotnie dla nas trudnymi do wyobrażenia.

Prezes FDI – mimo że nie pracowała w Polsce, ani nie miała okazji osobiście zapoznać się z pracą polskich stomatologów – ma podstawy, by się na ten temat wypowiedzieć. Przede wszystkim podkreśla znaczenie samorządu składającego się z Naczelnej Izby Lekarskiej i izb okręgowych, które sprawują pieczę nad wykonywaniem zawodu w interesie publicznym (czyli pacjentów). To pozwala sądzić, że Polska przyjęła dobre wzorce zawodowe.

Kolejną kwestią docenioną przez Tin Chun Wong jest system polskiego kształcenia stomatologów (5-letnie studia uniwersyteckie i roczny staż podyplomowy). Pani prezes ocenia go jako jeden z najlepszych na świecie – dzięki niemu można uznać, że polska stomatologia jest na światowym poziomie.

Tin Chun Wong zauważyła również, że Polacy wykazują się dużą aktywnością na polu FDI (do którego należą od momentu odrodzenia się w Polsce samorządu lekarskiego). Dowodem na to jest fakt, że Światowy Kongres FDI odbędzie się w 2016 r. w Poznaniu.

BZ

Źródło: Gazeta Lekarska


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dr Bogurski - Dentonet.pl
Nieoptymalne rozwiązania w implantoprotetyce Lekarz

Czy w implantoprotetyce są obszary lub sytuacje kliniczne, w których stosowane obecnie rozwiązania nie są optymalne – nie spełniają oczekiwań lekarzy i pacjentów? O to pytamy lek. dent. Marcina Bogurskiego, członka zarządu Polskiej Akademii Stomatol...

Paweł Niewada - Dentonet.pl
Wskazania do szynoterapii w stomatologii Lekarz

Dr n. med. Paweł Niewada opowiada w rozmowie z Dentonetem o zastosowaniu szynoterapii w leczeniu stomatologicznym oraz o stosowanej we własnej praktyce szynie MAGO. ...

komunikacja z pacjentem - Dentonet.pl
Najważniejsze w rozmowie lekarza z pacjentem to … Lekarz

- Bardzo często lekarze dentyści rozmawiając z pacjentami mówią o rozwiązaniach. Warto natomiast rozmawiać o efekcie, a nie rozwiązaniach - mówi w rozmowie z Dentonetem Mariusz Oboda, trener rozwoju praktyk stomatologicznych. ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
IDS - Dentonet.pl
Targi IDS 2021: Bezpieczeństwo uczestników najważniejsze! Lekarz

Podczas walnego zgromadzenia przedstawicieli Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu Stomatologicznego (VDDI), które odbyło się na początku lipca w Kolonii, temat był w zasadzie tylko jeden. Dyskutowano o tym, jak bezpiecznie zorganizować 39. edycję wy...

Tarcza Antykryzysowa - Dentonet.pl
Rozszerzono Tarczę Antykryzysową - kolejne rozwiązania dla firm Lekarz

Podczas wczorajszego posiedzenia Sejmu przyjęto kolejny pakiet pomocy dla firm w związku z epidemią koronawirusa. Tzw. Tarcza Antykryzysowa 2.0 zakłada m.in. prawo do zwolnienia z ZUS-u dla firm zatrudniających do 49 osób. Tarcza Antykryzysowa to pa...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres