Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

„Leczenie w znieczuleniu ogólnym wymaga holistycznego podejścia do pacjenta”

Publikacja:
„Leczenie w znieczuleniu ogólnym wymaga holistycznego podejścia do pacjenta”

„Leczenie w znieczuleniu ogólnym wymaga holistycznego podejścia do pacjenta”

Dr n. med. Jan Kiryk od ponad ośmiu lat zajmuje się leczeniem stomatologicznym osób z niepełnosprawnościami w znieczuleniu ogólnym oraz prowadzi badania m.in. z zakresu zastosowania laserów Er:YAG w stomatologii. Wraz z Polskim Towarzystwem Stomatologicznym, Zespołem Poradni Stomatologii w Znieczuleniu Ogólnym Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego we Wrocławiu oraz Katedrą Chirurgii Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu aktywnie tworzy i rozwija kampanię na rzecz ochrony zdrowia jamy ustnej osób ze szczególnymi potrzebami.

Skąd Pana zainteresowanie leczeniem pacjentów w znieczuleniu ogólnym?

Dr n. med. Jan Kiryk: Wszystko zaczęło się od praktyki w czasie studiów, gdy po raz pierwszy miałem możliwość uczestniczenia w tego typu zabiegach. Im więcej czasu spędzałem z pacjentami z niepełnosprawnościami, tym większą czułem z nimi więź i chęć niesienia pomocy. Ich stan zdrowia często wymagał dużej interwencji stomatologicznej. Początkowo skupiałem się na prowadzeniu podstawowego leczenia, ale z czasem przekonałem się, że jest ono niewystarczające i jest porównywalne z „wylewaniem wody wiadrem z dziurawej łodzi”. Chory – wyleczyć, chory – wyleczyć i tak w kółko… Wtedy zrozumiałem, że najpierw trzeba zająć się zaklejeniem owej „dziury w łodzi”.

A z tych doświadczeń i przemyśleń zrodził się pomysł na kampanię na rzecz ochrony zdrowia jamy ustnej osób ze szczególnymi potrzebami…

Podejmując pracę w Uniwersyteckim Centrum Stomatologicznym (UCS) we Wrocławiu, otrzymałem szansę rozbudowy i rozwoju Poradni Stomatologii w Znieczuleniu Ogólnym. I tam, dzięki doświadczeniom zdobywanym w pracy z wieloma pacjentami, stopniowo rodziła się idea kampanii na rzecz zdrowia jamy ustnej osób z niepełnosprawnościami.

Nasza kampania jest wynikiem wielu rozmów przeprowadzonych z pacjentami i ich opiekunami, którzy często nie byli świadomi, iż mogą uzyskać pomoc i leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym. Podjąłem działania mające na celu podniesienie wiedzy w tym zakresie w fundacjach, oddziałach dziecięcych i ośrodkach działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Jak się okazało, pracownicy i wolontariusze tych jednostek często dostrzegali potrzebę leczenia najmłodszych pacjentów, ale nie mieli gdzie ich kierować. Wtedy zrozumiałem, że informowanie i promowanie zdrowia jamy ustnej skoordynowane w przemyślaną kampanię będzie moją „łatą do dziurawej łodzi”.

Z jakimi problemami czy ograniczeniami wiąże się leczenie pacjentów z tej grupy?

Jest to skomplikowana dziedzina, która wymaga holistycznego podejścia do pacjenta i to nie tylko od strony stomatologicznej. Wymagane jest tutaj także włączenie wiedzy ogólnomedycznej, ponieważ większość tych pacjentów jest mocno obciążona chorobowo. Samo leczenie stomatologiczne także jest trudniejsze, choćby przez obecność rurki intubacyjnej czy brak samodzielnego otwierania ust i kontroli języka przez pacjenta. Nie sposób tutaj nie wspomnieć o potrzebie posiadania specjalistycznego sprzętu medycznego do przeprowadzenia bezpiecznego znieczulenia ogólnego. Nie wszystkie jednostki lecznicze są dostosowane do udzielania tego typu świadczeń.

Dodatkowo w większości ośrodków jest bardzo długa lista oczekujących na zabieg, co też opisywaliście Państwo w Dentonecie, poruszając m.in. temat „wypraw narkozowych” polskich pacjentów do Czech. Nie mamy także wielu placówek, które podejmują się leczenia małych dzieci. Nie wiedzieć czemu, spora część, jak nie większość gabinetów udzielających świadczeń w znieczuleniu ogólnym, ma dolny limit wagi dziecka – w granicach 17-20 kg.

Ale w Państwa Poradni Stomatologii w Znieczuleniu Ogólnym wiele z tych ograniczeń udało się pokonać.

Dzięki wsparciu Funduszu Medycznego udało mi się stworzyć – wraz z całym, obecnie już 22-osobowym zespołem Poradni Stomatologii w Znieczuleniu Ogólnym UCS – miejsce, w którym czas oczekiwania na zabieg jest relatywnie krótki (2-5 tygodni) i gdzie pomoc mogą znaleźć najmłodsi pacjenci. Mam ogromne szczęście pracować z doświadczonymi anestezjologami i pielęgniarkami oraz stomatologami, którzy nie boją się wyzwań i mają ogromne serca. Mój zespół podejmuje się leczenia nawet dwulatków po urazach czy dotkniętych próchnicą wczesnego dzieciństwa. Nasz najmłodszy pacjent miał 15 miesięcy i ważył 7 kg. Jedynym ograniczeniem jest tutaj wiek – co najmniej 12 miesięcy, gdyż zgodnie z wytycznymi, młodsze dzieci nie mogą być poddane ambulatoryjnej narkozie.

Fot 1

Fot. 1. Praca zespołowa przy pacjencie leczonym w znieczuleniu ogólnym

Leczenie pacjentów, którzy najczęściej nie komunikują swoich potrzeb stomatologicznych, jest poważnym wyzwaniem dla zespołu medycznego, co potwierdzają publikowane zdjęcia. Chyba często nie wiedzą Państwo, czego się spodziewać…

Stan zdrowia jamy ustnej przedstawiony na załączonych fotografiach niestety nie jest dla nas zaskoczeniem. Poprzez profilaktykę i szybkie wdrożenie leczenia jesteśmy w stanie zadbać o to, aby pacjenci zachowali swoje naturalne uzębienie. Jest to kluczowe, gdyż leczenie protetyczne uzupełnieniami stałymi nie jest refundowane, a uzupełnienia ruchome zwykle nie są akceptowane przy upośledzeniach umysłowych, które często dotyczą naszych pacjentów.

Biorąc pod uwagę fakt, że sporo z tych osób jest immunoniekompetentnych, z grupy wysokiego ryzyka endocarditis, przed operacjami kardiochirurgicznymi, czy przygotowywanych do przeszczepu szpiku – leczenie amputacyjne czy endodontyczne nie zawsze wchodzi w grę i pacjent kończy w taki sposób, jak przedstawiono na zdjęciach.

Fot 2 Fot 3

Fot. 2. Pacjent z niepełnosprawnością, lat 11 – stan przed leczeniem

Fot. 3. Pacjent z niepełnosprawnością, lat 11 – stan po leczeniu

Fot 4 Fot 5

Fot. 4. Pacjent z autyzmem, lat 17 (opieka domowa) – stan przed leczeniem

Fot. 5. Pacjent z autyzmem, lat 17 (opieka domowa) – stan po leczeniu

 Fot 8  Fot 9

Fot. 6. Pacjent z DPS-u ze zszywką wbitą w dziąsło

Fot. 7. Zszywka usunięta z jamy ustnej pacjenta

Fot 8 1 Fot 9 1

Fot. 8. Pacjent z niepełnosprawnością, lat 32 – stan przed leczeniem

Fot. 9. Pacjent z niepełnosprawnością, lat 32 – stan po leczeniu

Jak wygląda dalsza opieka stomatologiczna u pacjentów po przebytym zabiegu w narkozie?

W Uniwersyteckim Centrum Stomatologicznym utworzyliśmy także Poradnię Po Znieczuleniu Ogólnym, gdzie odbywają się regularne wizyty kontrolne naszych podopiecznych. W ich trakcie prowadzona jest profesjonalna profilaktyka fluorkowa, higienizacja, wczesne wykrywanie ubytków oraz uświadamianie rodziców i opiekunów, jak można wpłynąć na poprawę stanu jamy ustnej – ponieważ z doświadczenia wiemy, że jednorazowa rozmowa po zabiegu nie jest wystarczająca. Ogromne podziękowania należą się prof. Marcinowi Mikulewiczowi, którego Poradnia Wad Rozwojowych Twarzy zapewnia niepełnosprawnym dzieciom dalszą opiekę ortodontyczną oraz dr. Amadeuszowi Kuźniarskiemu, który zaopatruje naszych najmłodszych pacjentów w protezy dziecięce, dzięki czemu dzieci mogą odzyskać piękny uśmiech oraz sprawność narządu żucia w przypadku, gdy przedwcześnie stracą uzębienie.

Proszę powiedzieć, jakie są główne cele kampanii na rzecz zdrowia jamy ustnej pacjentów z niepełnosprawnościami.

Kampania ta ma dwa podstawowe cele. Pierwszy – zwrócić uwagę, że wśród osób z niepełnosprawnościami stan jamy ustnej powinien być traktowany na równi z innymi aspektami zdrowotnymi. Drugi – uświadomić społeczeństwu, że są miejsca, gdzie pacjenci mogą otrzymać fachową pomoc, co ważniejsze w ramach bezpłatnych świadczeń NFZ.

Wraz z całym zespołem nawiązujemy kontakty z władzami samorządowymi, powiatowymi, fundacjami, szkołami specjalnymi, zakładami opiekuńczo-leczniczymi, DPS-ami. Prowadzimy tam szkolenia z utrzymania prawidłowej higieny. Przeprowadzamy badania jamy ustnej u pacjentów, których transport jest skomplikowany i staramy się, aby jak największa liczba osób wiedziała, że również pacjentom niewspółpracującym można pomóc.

A to oznacza, że w swojej pracy wychodzą Państwo daleko poza mury kliniki.

W 2023 r. zapoczątkowaliśmy kampanię, która swoim zasięgiem objęła Wrocław i jego okolice. Planem na 2024 r. jest rozszerzenie kampanii na całe województwo dolnośląskie, ze szczególnym ukierunkowaniem na dzieci, gdyż to one mają największy problem z dostępem do pomocy stomatologicznej w znieczuleniu ogólnym.

Systematycznie pracuję także nad zwiększeniem liczby ośrodków, które włączą się do działań w ramach kampanii. Zachęcam też lekarzy oraz jednostki samorządowe i rządowe do tworzenia dodatkowych miejsc, gdzie będzie możliwość bezpłatnego leczenia w znieczuleniu ogólnym osób z niepełnosprawnościami.

Dziękuję za rozmowę!


POWIĄZANE ARTYKUŁY

konkursy NFZ
W Częstochowie będą świadczenia udzielane w znieczuleniu ogólnym Lekarz

Śląski oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia rozstrzygnął sześć konkursów dotyczących świadczeń stomatologicznych. I tak w Częstochowie do 2028 r. będą udzielane świadczenia ogólnostomatologiczne w znieczuleniu ogólnym. Śląskiemu NFZ–owi ud...

COVID2
"Wiele osób po przejściu COVID wymaga pomocy" Lekarz

Chociaż liczba chorych na COVID-19 wyraźnie spadła, to ze względu na specyfikę tej choroby potrzebne jest utrzymanie rehabilitacji części ozdrowieńców - powiedział PAP prof. Jan Szczegielniak, krajowy konsultant w dziedzinie fizjoterapii. Profesor J...

zgoda pacjenta na leczenie
Świadoma zgoda pacjenta na leczenie – wytyczne dla personelu Lekarz

Na stronie Rzecznika Praw Pacjenta ukazała się publikacja dotycząca prawa pacjenta do udzielania świadomej zgody na udzielanie świadczeń zdrowotnych. Omówiono w niej najważniejsze kwestie i przedstawiono wytyczne, które mogą pomóc personelowi medyczn...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Piotr Sobiech
Wizyta adaptacyjna w gabinecie ogólnym. Jak powinna wyglądać? Lekarz

Każdy lekarz dentysta - niezależnie od specjalizacji - powinien być przygotowany do pracy z dziećmi. Co zaleca w takiej pracy, na przykład podczas wizyty adaptacyjnej, stomatolog dziecięcy dr Piotr Sobiech? Przede wszystkim dużo empatii i cierpliwośc...

Magdalena Suszynska
Narzędzia ręczne w pracy higienistki - różne podejścia Asysta

Warto sprawdzić, dotknąć, porównać. Nie wszyscy lubią z nich korzystać. O doborze ręcznych narzędzi dla higienistki stomatologicznej rozmawialiśmy podczas targów CEDE z dypl. hig. stom. Magdaleną Suszyńską. ...

zdrowie jamy ustnej
Finlandia: związek zdrowia jamy ustnej ze zdrowiem ogólnym Lekarz

Związek pomiędzy zdrowiem jamy ustnej a zdrowiem ogólnym jest powszechnie znany, ale czy znajduje to odzwierciedlenie w codziennej praktyce? Z okazji Światowego Dnia Zdrowia w portalu Dentist.co.uk na ten temat rozmawiają dwaj lekarze z Finlandii: Ju...

leczenie stomatologiczne
Trzy lata oczekiwania na zabieg w znieczuleniu ogólnym Lekarz

Jak na początku maja donoszą niemal wszystkie brytyjskie media, 6,5 miliona dzieci w samej tylko Anglii nie było przez co najmniej rok u dentysty Narodowej Służby Zdrowia. Jednocześnie największa organizacja zawodowa lekarzy dentystów na Wyspach – Br...

stomatologia 1
NFZ Kielce: konkurs na świadczenia w znieczuleniu ogólnym Lekarz

Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ-u w Kielcach 6 października ogłosił konkurs ofert dotyczący świadczeń ogólnostomatologicznych udzielanych w znieczuleniu ogólnym na terenie powiatu starachowickiego. Jak czytamy w ogłoszeniu, cena oczekiwana jedn...

kostniakomiesak1
Leczenie kostniakomięsaka żuchwy u 90-letniego pacjenta Lekarz

Osteosarcoma, czyli kostniakomięsak lub mięsak kościopochodny, to nowotwór złośliwy, w którym komórki rakowe wytwarzają macierz kostną lub silnie zmineralizowaną tkankę kostną. W kości szczęki lub żuchwy rozwija się około 6% wszystkich kostniakomięsa...

COVID-19 - Dentonet.pl
"Sytuacja epidemiczna wymaga stanowczych kroków" Lekarz

- Niekorzystnie kształtująca się od dłuższego czasu sytuacja epidemiczna w kraju wymaga podjęcia stanowczych kroków, które według dostępnej obecnie wiedzy naukowej mogą przyczynić się do poprawy tej sytuacji - podkreśla Naczelna Izba Lekarska w specj...

zdrowie jamy ustnej
Co różne pokolenia wiedzą o zdrowiu jamy ustnej i ogólnym? Lekarz

Z badania opublikowanego w ostatnim czasie przez Delta Dental Plan Associations wynika, że istnieją różnice w poziomie wiedzy poszczególnych pokoleń Amerykanów w zakresie rozumienia zależności, jaka zachodzi pomiędzy zdrowiem jamy ustnej a zdrowiem o...