Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Leczenie chrapania w gabinecie stomatologicznym – na czym polega?

Brak komentarzy | Publikacja:
Leczenie chrapania w gabinecie stomatologicznym – na czym polega?

Leczenie chrapania w gabinecie stomatologicznym – na czym polega?

Nowoczesna stomatologia umożliwia nie tylko leczenie najbardziej powszechnych chorób zębów, przyzębia czy błon śluzowych. Do gabinetów stomatologicznych coraz częściej zgłaszają się też pacjenci, którzy oczekują pomocy w terapii chrapania. Czy leczenie chrapania u dentysty jest możliwe? Co powinny na ten temat wiedzieć asystentki stomatologiczne?

Według niektórych statystyk, chrapanie jest schorzeniem, które dotyczy nawet 50% mężczyzn i 30% kobiet w różnym wieku. Jego bezpośrednią przyczyną jest wiotczenie mięśni gardła w trakcie snu. Cieśń gardła zwęża się, w wyniku czego przepływające przez nie powietrze wprawia tkanki miękkie w drganie. Co ważne, chrapanie nie jest jedynie problemem akustycznym, który uniemożliwia efektywny sen. Z biegiem czasu może ono bowiem przekształcić się w tzw. bezdech senny, a jest to groźna choroba, skutkująca m.in. niedotlenieniem organizmu, zaburzeniami rytmu serca czy nadciśnieniem tętniczym.

Leczenie chrapania u dentysty

Leczenie chrapania to proces dość złożony i czasochłonny. W zależności od indywidualnego przypadku, pacjentom zaleca się m.in. stosowanie specjalnych aparatów zakładanych na noc, ułatwiających przepływ powietrza przez gardło albo zabiegi laryngologiczne. Skuteczne metody terapii tego schorzenia oferuje również stomatologia.

Leczenie chrapania w gabinecie stomatologicznym polega na wykonaniu idealnie dopasowanego do anatomicznej budowy pacjenta aparatu ortodontycznego. Składa się on z dwóch połączonych ze sobą nakładek. Tego typu aparaty ortodontyczne stosuje się w celu ograniczania cofania się żuchwy w trakcie snu, zwłaszcza w momencie, gdy pacjent śpi na wznak. Jednocześnie, zapobiegają one cofaniu się języka, który dodatkowo zwęża przestrzeń gardła.

Przeciwwskazania do leczenia chrapania aparatami ortodontycznymi

Leczenie chrapania przy pomocy indywidualnie dopasowanego aparatu ortodontycznego nie jest dostępne dla wszystkich pacjentów. Decyzję o rozpoczęciu tego typu terapii podejmuje się po przeprowadzeniu bardzo szczegółowych badań, dotyczących m.in. rozmiaru łuków zębowych, stopnia głębokości zgryzu czy ułożenia stawów skroniowo-żuchwowych. Aparatów nie wykonuje się w przypadku pacjentów:

• cierpiących na przewlekłe bóle stawów skroniowo-żuchwowych,
• borykających się z chorobami przyzębia,
• posiadających mniej niż 10 zębów własnych (po 5 w szczęce i żuchwie),
• korzystających z ruchomych protez dentystycznych.

Prof. dr hab. n. med. Maciej Misiołek, prodziekan wydziału lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, w swoim wykładzie opowiadał m.in. o możliwościach diagnostycznych chrapania. Wykład został zarejestrowany podczas XIII Konferencji „Biomateriały i mechanika w stomatologii”.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Hejt w gabinecie stomatologicznym? To zdarza się zbyt często! Lekarz

Ponad połowa polskich lekarzy dentystów miała nieprzyjemne sytuacje w gabinetach, gdzie pacjenci stawali się agresywni czy wulgarni. Na szczęście większość lekarzy mających takie doświadczenia podkreśla, że są to sporadyczne przypadki.  Dane te poch...

pierwsza pomoc - Dentonet.pl
Stany nagłe w gabinecie stomatologicznym [video] Asysta

– Zapraszam do udziału w konferencji ASYSDENT, podczas której będę prowadził wykład dotyczący profesjonalnych zasad organizacji działań w sytuacjach nagłego zagrożenia życia w gabinecie. Wiele osób twierdzi, że ma w tej dziedzinie wiedzę, posiada cer...

koronawirus - Dentonet.pl
Łańcut: koronawirus w gabinecie stomatologicznym Lekarz

Jak poinformował portal lancut.gada.pl, u pracowników jednego z gabinetów stomatologicznych na terenie powiatu wykryto koronawirusa. Kwarantannie poddano w związku z tym 116 osób. Po otrzymaniu informacji o pozytywnym wyniku testu na koronawirusa u ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
ochrona danych pacjentów - Dentonet.pl
Ochrona danych osobowych w gabinecie stomatologicznym Lekarz

28 stycznia obchodzimy Dzień Ochrony Danych Osobowych. Przy tej okazji przypominamy, w jaki sposób należy chronić dane pacjentów w gabinecie stomatologicznym.Do maja 2018 r. gabinety stomatologiczne obowiązywała w zakresie ochrony danych osobowych pa...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji