Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Krótki kurs czyszczenia protez

Brak komentarzy | Publikacja:
Krótki kurs czyszczenia protez

Krótki kurs czyszczenia protez

Warto przypomnieć kilka zasad, które pozwolą utrzymać protezę w czystości i zapobiegną stanom zapalnym śluzówki jamy ustnej.

1. Aby prawidłowo oczyścić protezę, musimy dokładnie wyszorować całą jej powierzchnię. Oczywiście, najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić tym częściom, które mają bezpośrednią styczność z dziąsłami. Czas oczyszczania protezy powinien wynosić od 2 do 5 minut.

2. Pamiętajmy, iż protezy wyjmowane czyścimy bezpośrednio po każdym posiłku za pomocą specjalistycznej szczoteczki do protez posiadającej dwie główki, ewentualnie za pomocą szczoteczki do zębów o miękkim włosiu lub szczoteczki do rąk (jeżeli nie mamy innego wyjścia). Także jeśli z jakiś względów nie mamy możliwości umycia protezy, to chociaż przepłuczmy ją dokładnie pod bieżącą wodą. Uważajmy jednak, aby woda nie była zbyt gorąca, ponieważ proteza może ulec deformacji.

3. Do oczyszczenia protezy najlepiej wykorzystać specjalne preparaty o działaniu bakteriobójczym i antyseptycznym, w ostateczności – zwykłą pastę do zębów lub zwykłe mydło, którym na co dzień myjemy ręce. Jeżeli jesteśmy uczuleni na dodawane do mydeł środki zapachowe, możemy zaopatrzyć się w nieperfumowane szare mydło.

4. Nie przechowujemy sztucznej szczęki w szklance z wodą, ponieważ wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi zarazków. Protezę trzymajmy w specjalnie przystosowanym do tego pojemniku, zaopatrzonym w pokrywkę i poręczny ociekacz. Koszt takiego pojemnika jest niewielki, a wygoda duża.

5. Po wyjęciu protezy zawsze powinniśmy przepłukać jamę ustną, stosując w tym celu płukanki ziołowe lub specjalne płyny z chlorcheksydyną. Możemy także wymasować dziąsła opuszkami palców w celu polepszenia ich ukrwienia.

6. Mniej więcej co dwa tygodnie należy przeprowadzić dezynfekcję protezy. W tym celu można się posłużyć specjalnymi tabletkami z aktywnym tlenem lub samodzielnie przygotować roztwór wody utlenionej (jedna łyżka stołowa 3% wody utlenionej na szklankę wody).

7. Odkażanie protezy protezy należy bezwzględnie wykonać po każdej infekcji jamy ustnej, np. po opryszczce, aftach, zapaleniu gardła. W takim przypadku zdecydowanie warto wymienić również szczoteczkę do mycia do protezy.

8. Jeżeli na protezie odłożył się twardy kamień nazębny, nie wolno usuwać go na siłę, np. za pomocą nożyka czy papieru ściernego, gdyż jest to najlepszy sposób, by uszkodzić protezę. Takie zabrudzenia muszą zostać zlikwidowane przez profesjonalistę.

9. Osoby, które są niesprawne ruchowo (lub którym systematyczne czyszczenie protezy wydaje się zbyt nudną i żmudną czynnością), mogą zainwestować w soniczną lub ultradźwiękową myjkę do zębów. Jej koszt nie jest duży – na internetowych aukcjach to praktyczne urządzenie oscyluje w granicach 30-60 złotych.

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

pastylki do mycia zębów - Dentonet.pl
Ekologiczne pastylki do czyszczenia zębów zamiast pasty? Asysta

W Internecie mona kupić pastylki, które mają zastąpić tradycyjną pastę do zębów w plastikowych tubkach. Pastylkę należy rozgryźć, a następnie wyszczotkować zęby. Pastylki do mycia zębów są reklamowane jako alternatywa dla tradycyjnej pasy, szczególn...

proteza - Dentonet.pl
Łódzkie: w 2019 r. 45% więcej protez zębowych niż rok wcześniej Lekarz

Jak informuje „Express Ilustrowany” w 2019 r. w województwie łódzkim wykonano 45% więcej protez zębowych niż w 2018 r. Ogólnie z leczenia stomatologicznego w ramach NFZ-u w minionym roku skorzystało w regionie 439 tys. osób.Według informacji „Express...

technik dentystyczny
Gdy lekarza na kurs wysyła… technik dentystyczny Lekarz

- Rozmawiam z lekarzami, którzy przychodzą do mnie na kursy. Mówią, że czasami ta współpraca jest bardzo dobra, ale czasami zła - mówi w rozmowie z Dentonetem o współpracy lekarzy dentystów z technikami dr n. med. Chris Owczarczak, lekarz dentysta, z...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Kurs 1
Kurs "Niechirurgiczna ekspansja szczęki z użyciem MSE" Lekarz

26 października 2019 r. w sali Kometa hotelu Marriott w Warszawie odbędzie się kurs "Niechirurgiczna ekspansja szczęki z użyciem szczękowego ekspandera kości MSE" prowadzony przez prof. Won Moona - dyrektora programowego programu rezydencji ortodonty...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji