Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

„Kompetentna asystentka to ważna część zespołu” – wywiad

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
„Kompetentna asystentka to ważna część zespołu” – wywiad

„Kompetentna asystentka to ważna część zespołu” – wywiad

O tym, jak wygląda rzeczywistość zawodowa asystentek stomatologicznych i dlaczego tak ważne jest podnoszenie przez asystę kompetencji zawodowych rozmawiamy z Sabiną Krzosą – asystentką stomatologiczną z ośmioletnim doświadczeniem, prowadzącą kursy dla asysty organizowane przez firmę Stomed.

Czy Pani zdaniem asystentka stomatologiczna tuż po ukończeniu szkoły jest w pełni gotowa do tego, by podjąć pracę?

Sabina Krzosa: – Uważam, że asystentka tuż po ukończeniu szkoły absolutnie nie jest gotowa do wykonywania zawodu w pełnym znaczeniu tego słowa. Wręcz przeciwnie – ma mnóstwo nawyków potrzebnych jedynie do zdania egzaminu w szkole zawodowej. Pamiętam, że gdy ja rozpoczynałam przygodę w tym zawodzie, przez pierwsze kilka dni strzelałam wiertłami po suficie gabinetu, ponieważ nie potrafiłam precyzyjnie złapać ich w pęsetę stomatologiczną. Sednem tego zawodu jest praktyka i wypracowanie swojej strategii oraz „tricków”,

Jakie znaczenie dla asystentek ma rozwój kompetencji – zarówno stricte zawodowych, jak i tzw. kompetencji miękkich?

– Zawód asystentki stomatologicznej jest niedoceniany, choć odnoszę wrażenie, że coraz bardziej się to zmienia. Jest to zawód niezwykle obciążający psychicznie i fizycznie. Odpowiedzialność ciążąca na asystentkach jest niezauważalna przez większość pacjentów i stomatologów. Dlatego rozwijanie naszych kompetencji jest tak ważne. Umiejętności zawodowe zdobywane są wraz z doświadczeniem, lecz kompetencji miękkich nie rozwinie nic innego, jak odpowiednie szkolenia lub kursy. Wynosimy je wraz z wychowaniem lub musimy je pogłębiać. W naszym zawodzie niezwykle ważna jest także odporność psychiczna, pozwalająca nam przetrwać tak częste sytuacje stresowe. Na naszych kursach staram się przekazać początkującym asystentkom niezbędne umiejętności zawodowe, ale skupiam się także na motywacji, pozytywnym nastawieniu oraz chęci rozwoju.

Jakie korzyści odniesie asystentka, która zdecyduje się wziąć udział w kursie dla początkujących?

– Kurs dla początkujących jest przeznaczony dla osób, które zaczęły lub dopiero mają zamiar zacząć pracę w zawodzie asystentki stomatologicznej. To etap, na którym pokazuję i uczę, jak nie zgubić się w gąszczu tego trudnego fachu, w jaki sposób łagodnie wejść w stomatologiczną rzeczywistość. Pokazuję asystenckie „tricki”, które ułatwią trudne początki. Mnie nikt na samym początku nie wprowadził w ten zawód. Przyznam, że w tamtym momencie mojej kariery zawodowej bardzo przydałby mi się mentor – osoba, która podpowiedziałaby mi co mam robić i czuwała nad tym, jak postępuję. Chciałabym, żeby moje kursantki poczuły, że mogą na mnie liczyć.

Po podstawach można przejść do szkoleń specjalistycznych. Czy w ogóle warto, by asystentka się specjalizowała?

– Oczywiście, że warto, aby asystentka się specjalizowała. Myślę, że jest to dobre pytanie do lekarzy stomatologów, lecz moim zdaniem wyspecjalizowana asystentka to pracownik na najwyższym poziomie. Lekarze bywają przemęczeni, przepracowani, zamyśleni, a skupiona i kompetentna asystentka to niezwykle ważna część idealnego zespołu stomatologicznego. Współpraca ręka w rękę z lekarzem danej specjalizacji wymaga dużego doświadczenia oraz pogłębionej wiedzy. Na naszych kursach przekazujemy tę wiedzę w pigułce i dodajemy od siebie zastrzyk pozytywnej energii i motywacji.

Jakie tego typu kursy posiadacie Państwo w swojej ofercie? Czym wyróżniają się na tle innych szkoleń dostępnych na rynku?

– W naszej ofercie znajdują się kursy ukierunkowane na ściśle określone umiejętności. Każda asystentka znajdzie tu coś dla siebie. Początkującym dajemy podstawowe umiejętności i pozytywny start, zaś osobom z doświadczeniem – sprecyzowany rozwój i skonkretyzowaną wiedzę w danej dziedzinie. Nasze szkolenia zdecydowanie wyróżniają się na tle innych tym, że nie jest to sucha wiedza teoretyczna. Stawiamy na przygotowanie merytoryczne i psychologiczne. Oferujemy również uczestnikom stały kontakt z firmą. Odpowiadam na pytania, udzielam rad i w razie potrzeby prowadzę „zagubione owieczki” za rękę przez nie zawsze życzliwą rzeczywistość tego zawodu.

Dziękuję za rozmowę!


POWIĄZANE ARTYKUŁY

asystentka - Dentonet.pl
7 powodów, by zacząć pracę jako asystentka stomatologiczna Asysta

Portal CareerBright.com przeanalizował zalety pracy na stanowisku asystentki stomatologicznej i podał 7 powodów, dla których warto rozważyć rozpoczęcie tego typu kariery. Choć niektóre z nich mają zastosowanie jedynie na rynku amerykańskim, to jednak...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Asystentka stomatologiczna zarobki - Dentonet.pl
Co może robić asystentka stomatologiczna, aby więcej zarabiać Asysta

Asystentka stomatologiczna to pod względem finansowym zawód wciąż niedoceniany – według raportu firmy Sedlak&Sedlak, mediana wynagrodzeń tej grupy wynosi 2160 zł brutto. Z tego powodu coraz większa liczba asystentek wykonuje w klinikach także inn...

Dentonet - wywiad z Dariuszem Plucińskim
Nowy wymiar współpracy lekarza i asysty - wywiad Lekarz

Jestem przekonany, że część procedur zarezerwowanych dotychczas wyłącznie dla lekarzy, będzie wkrótce wykonywana przez asystentki – mówi w rozmowie z Dentonetem dr n. med. Dariusz Pluciński, jeden z wykładowców Asysdentu, odbywającej się od trzech la...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres