Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Kilka mitów i pytań na temat leczenia zębów

Publikacja:

Kilka mitów i pytań na temat leczenia zębów

Mit 1

Skoro mój ząb jest wrażliwy na zimno to pewnie jest "dziurawy".


 

Fakty:
 

Próchnica zębów jest zwykle zupełnie niebolesna….

Krótki, intensywny ból po kontakcie z zimnym pokarmem, lecz szybko i samoistnie przemijający nie jest zwykle objawem próchnicy, lecz tzw. nadwrażliwości zębiny. Ta przykra dolegliwość jest coraz powszechniejsza.


 

Obszar nadwrażliwy jest niewielki i znajduje się najczęściej w okolicy przydziąsłowej nazywanej szyjką zęba.


 

W tym miejscu powierzchnia zęba nie jest chroniona szkliwem i jest przez to bardziej przepuszczalna.


 

Powierzchnia korzenia jest usiana licznymi otworkami, które są ujściami drobnych kanalików zębinowych w ilości ok. 10000-15000 na mm2. To właśnie przez te mikronowe otworki drażniony jest położony głębiej nerw (miazga).


 

Trudno ten stan nazwać chorobą. Kanaliki zasklepiają się samoistnie i dolegliwość mija. Można ten proces przyśpieszyć poprzez użycie preparatów przeznaczonych do uśmierzania nadwrażliwości w formie płukanek i past np. Sensodyne z chlorkiem strontu.


 

Należy pamiętać, że nadwrażliwość zębów towarzyszy diecie bogatej w substancje kwaśne jak owoce, zwłaszcza cytrusowe oraz napoje typu cola. Nie powinno się stosować do codziennej higieny szczotek o twardym włosiu, past ściernych (uwaga na te przeznaczone dla palaczy!!!!) oraz poziomego szczotkowania zębów ruchem posuwisto-zwrotnym.


 

Ta mało efektywna metoda szczotkowania jest zabójcza dla dziąseł i stosunkowo miękkich szyjek zębów.


 

Skutkiem szczotkowania ruchem posuwisto-zwrotnym oprócz nadwrażliwości są ubytki niepróchnicze, zwane klinowymi. Warto przy najbliższej wizycie zapytać dentystę jaka metoda szczotkowania jest bezpieczna i efektywna.


 

Mit 2

Po zaplombowaniu zęba czuję, że coś jest nie tak. Wyraźnie czuję go w trakcie spożywania zimnych pokarmów. Czy zabieg został wykonany prawidłowo? Po zaplombowaniu ząb nie powinien przecież boleć!


 

Fakty:
 

Oczywiście bardzo byśmy chcieli żeby wizyta u dentysty była definitywnym końcem problemów z chorym zębem.


 

Niestety, biologia jest nieubłagana. Uraz związany z usuwaniem próchniczej tkanki, oraz drobnoustroje mogą wywołać zapalenie miazgi. Ten stan, zwany nadwrażliwością pozabiegową jest na szczęście w większości przypadków odwracalny i goi się samoistnie.


 

Prawdopodobieństwo tzw. nadwrażliwości pozabiegowej jest tym większe im większa była powierzchnia zniszczonej tkanki oraz im mniej wartościowej tkanki dzieli dno oczyszczonego ubytku od miazgi zęba (nerwu).


 

Pewna część zębów pozostaje bezobjawowa pomimo istnienia przewlekłego zapalenia nerwu. Dzieje się tak, ponieważ płyn zapalny ma możliwość przesączyć się z zęba przez ubytek próchniczy i nie powoduje obrzęku nerwu.


 

Po zamknięciu ubytku płyn zapalny nie może odpłynąć z twardej komory zęba i uciska nerw.


 

W takich przypadkach założenie wypełnienia nie polepsza, a pogarsza stan. Tu nie pomoże proste leczenie zachowawcze, konieczne jest leczenie kanałowe, czyli endodontyczne.


 

Ponieważ nie istnieje możliwość obiektywnej oceny stanu miazgi (nerwu) więc dentysta kieruje się wyłącznie swoim doświadczeniem kwalifikując ząb do naprawy zachowawczej lub od razu do leczenia kanałowego. W przypadkach niejednoznacznych decyzja jest trudna a pomyłka możliwa.
 

 

Mit3

W stomatologii postęp dokonuje się szybko, więc z pewnością wiertło wkrótce zastąpi laser.
 

 

Fakty:
 

Niestety, to nieprawda. Rotacyjne narzędzia stomatologiczne będą jeszcze długo w użyciu. Nikt ich nie lubi, a mimo to są w powszechnym użyciu gdyż są po prostu najlepszym narzędziem… Inne metody jak laser czy piaskarki stomatologiczne nie są tak uniwersalne jak turbina stomatologiczna i mikrosilnik.


 

W 1999 roku szwedzka firma Medi Team zapowiadała rewolucję w leczeniu zębów za pomocą żelu o nazwie Carisolv. Metoda miała być szybka i tania, a wiertło miało trafić do lamusa. Wprowadzenie preparatu na rynek poprzedzała entuzjastyczna kampania reklamowa w kolorowej prasie. Okazało się to absolutną nieprawdą. Metoda nie jest ani szybka, ani tania, ani rewolucyjna. Wiertła mają się dobrze…


 

Mit 4

Do dentysty udam się niezwłocznie jak tylko zauważę ubytek w zębie.
 

 

Fakty:
 

Fakt jest taki, że jeśli pacjent jest w stanie samemu wykryć ubytek, to zwykle sytuacja już wygląda źle. Większość ubytków próchniczych ma swój początek na powierzchniach zębów niewidocznych czyli pomiędzy nimi.


 

Aby uniknąć poważnego problemu wystarczy raz na rok poddać się badaniu kontrolnemu o badanie rentgenowskie: tzw. zdjęcia zgryzowo-skrzydłowe. Tylko w ten sposób można ocenić stan powierzchni stycznych zębów oraz szczelność założonych wypełnień.

 

 

opracował lek. dent. Michał Jóźwiak


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Festiwal Kosci
Festiwal Kości (WDI) we Wrocławiu już za kilka tygodni! Lekarz

W dniach 3 i 4 czerwca (piątek i sobota) w stolicy Dolnego Śląska odbędzie się tegoroczna edycja Wrocławskich Dni Implantologii (WDI). To kolejne z ważnych i wyczekiwanych przez środowisko stomatologiczne wydarzeń, które powraca po perturbacjach zwią...

scieranie zebow
Ścieranie zębów coraz powszechniejsze. Skutki i możliwości leczenia Lekarz

Choć najczęstszą chorobą, jaka jest leczona w praktykach stomatologicznych niezmiennie pozostaje próchnica, coraz większym problemem pacjentów staje się zjawisko ścierania zębów. W brytyjskim serwisie Dentistry.co.uk dr Alyn Morgan omawia kwestie zwi...

młotek sądowy 4039045
NIL wygrywa sprawę w NSA ws. pytań egzaminacyjnych Lekarz

9 września 2021 r. Naczelna Izba Lekarska otrzymała postanowienie NSA uchylające postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi  z dnia 18 maja 2021 r. o zawieszeniu postępowania sądowo-administracyjnego w sprawie ze skargi Naczelnej Izby...

ROZWIŃ WIĘCEJ
komunikacja z pacjentem1
Kilka kroków do lepszej komunikacji z pacjentem Asysta

Jest różnica między informacją a komunikacją. Dlatego uważnie słuchaj, czego oczekują twoi pacjenci i dostosuj oczekiwania do możliwości. My zaś często skarżymy się na to, że pacjenci nie słuchają lub nie przestrzegają naszych zaleceń. Z drugiej stro...

leczenie stomatologiczne5
Wielka Brytania: 40% ludności rezygnuje z leczenia zębów Lekarz

Rosnące koszty życia w Wielkiej Brytanii, za które odpowiada m.in. najwyższa od 1982 inflacja (10,1% w lipcu), sprawiają, że z listy koniecznych wydatków wielu Brytyjczyków wykreśliło leczenie stomatologiczne. Potwierdza to najnowszy raport dotyczący...

profilaktyka próchnicy - Dentonet.pl
Próchnica w przedszkolu - siedem-osiem zębów do leczenia Pacjent

Gazeta Wyborcza w Łodzi alarmuje, że jeszcze 20 lat temu łódzkie 12-latki miały przeciętnie trzy-cztery zęby zaatakowane próchnicą. Natomiast teraz jest to średnio siedem-osiem zębów do leczenia. Dla Wyborczej sytuację komentuje Małgorzata Lindorf, ...

egzamin PES - Dentonet.pl
NIL: apel o szybszą publikację pytań PES Lekarz

Naczelna Rada Lekarska zaapelowała o wcześniejsze wdrożenie przepisu dotyczącego terminu publikowania bazy pytań testowych w zakresie Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego. Przepisy te mają wejść w życie z dniem 31 grudnia 2022 r. Zmiany dotyczące...

NHS
UK: Partia Pracy zmieni stomatologię NHS w kilka dni? Lekarz

Chociaż najbliższe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii odbędą się dopiero w styczniu przyszłego roku, główni gracze sceny politycznej starają się już eksponować swoją przewagę nad konkurencją. Opozycyjna Partia Pracy przekonuje Brytyjczyków, że ...

egzamin PES
CEM żąda pokrycia kosztów udostępnienia pytań z egzaminów PES Lekarz

Naczelna Izba Lekarska poinformowała, że Centrum Egzaminów Medycznych żąda zapłaty kosztów związanych ze sposobem udostępnienia archiwalnych pytań i odpowiedzi z egzaminów PES. Przypomnijmy – Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że pytania egzaminac...

mycie zebow przez dzieci
Wielka Brytania: dzieci kłamią na temat mycia zębów Asysta

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjską fundację Peninsula Dental School, około połowa dzieci w Wielkiej Brytanii regularnie okłamuje swoich rodziców na temat mycia zębów. Przeprowadzona wśród dzieci ankieta wykazała, że 48% z nich od cz...