Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Jest wstępny plan luzowania obostrzeń społecznych i gospodarczych

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Jest wstępny plan luzowania obostrzeń społecznych i gospodarczych

Jest wstępny plan luzowania obostrzeń społecznych i gospodarczych

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski przedstawili w czwartek (16 kwietnia) wstępny plan luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z zagrożeniem koronawirusem. Od 20 kwietnia zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku będzie można wejść w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej.

Udało nam się zapanować nad bardzo gwałtownymi przyrostami, jakie widzieliśmy we Francji, Niemczech, Hiszpanii i Włoszech – powiedział premier. – Rząd podejmuje ostrożne działania, których celem jest powrót do normalności Polaków, a także odmrożenie polskiej gospodarki – dodał.

Cały czas zachowane zostają podstawowe zasady bezpieczeństwa: zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych, obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych, utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu), a także kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych. – To są zasady, z którymi musimy się nauczyć żyć przez najbliższy rok, być może półtora roku, jeżeli nie dwa lata – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Dodał, że rząd nie może doprowadzić do złego stanu polskiej gospodarki. Jeżeli tak by się stało, ludzie będą umierali na inne choroby: onkologiczne, choroby sercowo-naczyniowe i choroby rzadkie. – Medycyna jest związana z finansami na całym świecie, w Polsce również. Dlatego w perspektywie roku czy półtora nie możemy pozwolić sobie na całkowitą izolację w tak długim czasie, musimy wprowadzić zasady możliwie bezpiecznego funkcjonowania – dodał.

Cztery etapy znoszenia ograniczeń

I etap (od 20 kwietnia)

Od poniedziałku 20 kwietnia do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4. W sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni. Młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła przebywać na ulicach bez dorosłych. Umożliwione zostanie przemieszczanie się w celach rekreacyjnych – wejście do parków, lasów, bieganie czy jazda na rowerze. Przebywać na zewnątrz można jednak tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy. Place zabaw nadal pozostają zamknięte!

II etap

Planowane jest otwarcie sklepów budowlanych w weekendy, hoteli i innych miejsc noclegowych z ograniczeniami oraz uruchomienie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuk.

III etap

Zakłada otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetyczek, sklepów w galeriach handlowych z istotnymi ograniczeniami oraz umożliwienie lokalom gastronomicznym działalności stacjonarnej z ograniczeniami. Odbywać się będą mogły wydarzenia sportowe do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności). Planowana jest także organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 (ustalona maksymalna liczba dzieci w sali).

IV etap

Otwarcie salonów masażu i solariów, umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness, teatry i kina będą mogły działać w nowym reżimie sanitarnym.

Ministerstwo zdrowia będzie przeprowadzało cotygodniową ewaluację zmian, jakie zachodzą w zasadach bezpieczeństwa. Przejście do dalszych etapów zdejmowania obostrzeń zależeć będzie od przyrostu liczby zachorowań (w tym liczby osób w stanie ciężkim), wydajności służby zdrowia (zwłaszcza szpitali jednoimiennych) oraz realizacji wytycznych sanitarnych przez podmioty odpowiedzialne.

Wielu mieszkańców Czarnobyla nie wierzyło, że niewidoczne promieniowanie może zabijać. Wielu polskich stomatologów wciąż nie przyjmuje do wiadomości, że źródła zakażenia mogą kryć się w każdym zakamarku gabinetu.

Oprac. AF, źródło: ministerstwo zdrowia

Fot. Engin_Akyurt, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Pół Polski na czerwono - wprowadzono nowe obostrzenia Lekarz

Od najbliższej soboty (17 października) w strefie czerwonej znajdą się 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich. Jest to efekt dynamicznie rosnącej liczby przypadków koronawirusa w naszym kraju. Nowe zasady walki z pandemią ogłosili w czwartek premie...

koronawirus - Dentonet.pl
"Wzrost zakażeń zależy od zachowań społecznych" Lekarz

Jeżeli będziemy obchodzić przepisy dotyczące obostrzeń, to one będą nieskuteczne i będziemy mieli cały czas bardzo wysoki poziom zakażeń – powiedział PAP prof. Paweł Ptaszyński. Prof. Paweł Ptaszyński z Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu...

senior - Dentonet.pl
Powrót godzin dla seniorów, zaostrzone zasady w placówkach opieki Lekarz

Godziny dla seniora w sklepach, aptekach i drogeriach, zaostrzone zasady epidemiczne w placówkach opieki i domach pomocy społecznej, a także samoizolacja osób powyżej 70. roku życia – to wprowadzone przez rząd nowe zasady wsparcia osób starszych. Ta ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Morawiecki - Dentonet.pl
Epidemia koronawirusa – nowe zasady bezpieczeństwa Lekarz

Jak poinformował na czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, od 10 października zasady ze strefy żółtej zostają rozciągnięte na cały kraj. Zwiększona zostanie liczba łóżek w szpitalach, a w każdym województwie powstanie szpital ko...

Adam Niedzielski - Dentonet.pl
Adam Niedzielski będzie nowym ministrem zdrowia Lekarz

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił opinii publicznej kandydatury ministrów odpowiedzialnych za służbę zdrowia i politykę zagraniczną. Na czele ministerstwa zdrowia stanie Adam Niedzielski – prezes NFZ-u, natomiast nowym szefem dyplomacji zostanie...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres