Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Jak wywrzeć dobre wrażenie?

Publikacja:

Jak wywrzeć dobre wrażenie?

Na pewno dzięki zdrowemu i pięknemu uzębieniu – twierdzą dr Jonathan Timothy Newton, psycholog z Kings and St. Thomas Dental Institute oraz prof. Peter G. Robinson z Sheffield Dental School.

Obydwaj przeprowadzili badania na losowo wybranej grupie 201 osób, którym pokazywano 4 zdjęcia twarzy osób uśmiechniętych i eksponujących zdrowe i ładne uzębienie.

Następnie, nie zmieniając reszty twarzy, zdjęcia te poddano komputerowej obróbce. Zmieniono nieco uzębienie, polegające na dodaniu śladów nie leczonej próchnicy w górnej prawej dwójce oraz przebarwieniu górnej lewej dwójki, udającej martwy ząb.

Tak zmodyfikowane zdjęcia pokazano wspomnianej grupie 201 osób, z prośbą o ocenę pozycji społecznej, zdolności intelektualnych, kompetencji zawodowych oraz psychologicznych zdolności adaptacyjnych tak przedstawionych 4 osób. Jedyną informację, jaką otrzymali badani było to, że zdjęcia twarzy przedstawiają ludzi pracującej w dużej organizacji.

Analiza wyników badań ujawniła, że badani łączyli fakt posiadania nie leczonych na próchnicę oraz przebarwionych zębów z niższym poziomem społecznym i intelektualnym oraz mniejszymi kompetencjami przedstawionych tak ludzi.

Odwrotnie, pokazane oryginalne zdjęcia twarzy bez śladów jakichkolwiek chorób uzębienia wskazywały (wg. badanych) na ludzi o pewnym (wyższym) statusie społecznym, wyższym poziomie intelektualnym i o lepszych możliwościach adaptacyjnych w społeczeństwie.

Z przeprowadzonych badań naukowcy wyciągnęli wnioski, że wobec braku innych informacji na temat badanych osób (poza zdjęciami twarzy i uzębienia), same ślady chorób uzębienia i zaniedbań w estetyce wpływają w znaczący sposób na nasze negatywne postrzeganie osoby, którą widzimy po raz pierwszy.

Stwierdzili również, że fakt ten może mieć znaczący wpływ na całe nasze życie np. przy wyborze życiowego partnera, w stosunkach międzyludzkich w miejscu pracy i nauki, przy poszukiwaniu pracy itp.

Jak powiedział prof. Robinson: „Wyniki badań są istotne, albowiem chorobom uzębienia można zapobiegać a widoczne efekty próchnicy można łatwo wyeliminować poprzez leczenie stomatologiczne i stomatologiczne zabiegi estetyczne.

(inf.wł.)


POWIĄZANE ARTYKUŁY

kursy specjalizacyjne - Dentonet.pl
Kursy edukacyjne dla dentystów – dobre praktyki od NRL Lekarz

Naczelna Rada Lekarska opublikowała listę dobrych praktyk dotyczących organizacji wydarzeń edukacyjnych w ramach doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów – tak, aby odbywało się ono w sposób obiektywny, oparty na wiedzy medycznej, wolny od...

LDEK - Dentonet.pl
Dobre wyniki absolwentów UMB na egzaminie LDEK Lekarz

Czołowe miejsca na Lekarsko-Dentystycznym Egzaminie Końcowym (LDEK) w sesji jesiennej 2021 r. uzyskali absolwenci kierunku Lekarsko-Dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W jesiennej edycji LDEK-u absolwenci białostockiej uczelni zaję...

Artykul Debata Fotografia
Jak robić dobre zdjęcia pacjentom? [Spotkania w Dentonecie] Lekarz

Fotografia może być fantastycznym narzędziem komunikacji lekarza dentysty z pacjentem oraz technikiem dentystycznym. W ramach "Spotkań w Dentonecie" dyskutowali o tym dr n. med. Leszek Szalewski, lek. dent. Jakub Wiśniewski i tech. dent. Jacek Chmiel...