Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Jak uzyskać wstawiennictwo św. Apolonii

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Jak uzyskać wstawiennictwo św. Apolonii

Jak uzyskać wstawiennictwo św. Apolonii

Jutro przypada rocznica śmieci św. Apolonii – patronki dentystów i wszystkich cierpiących na ból zęba. Warto z tej okazji przypomnieć różne starodawne obrzędy i zwyczaje, które miały zapewnić przychylność świętej i spowodować cudowne wyleczenie zębów.

Apolonia żyła w III wieku naszej ery w Aleksandrii. Była diakonisą, czyli katolicką zakonnicą, opiekująca się dziećmi i chorymi. Zmarła podczas krwawej rzezi chrześcijan urządzonej z okazji obchodów milenium założenia Rzymu. Okrutni oprawcy poddali ją brutalnym torturom, podczas których zmiażdżono jej szczękę oraz usunięto wszystkie zęby, a następnie żywcem spalono na stosie. Kościół katolicki kanonizował Apolonię w 249 roku i uznał za orędowniczkę od bólu zębów.

Kult świętej szybko upowszechnił się w całej Europie, podobnie jak wiara w jej uzdrowicielskie możliwości. Już sama liczba relikwii św. Apolonii była imponująca. W świątyniach Rzymu miała znajdować się głowa świętej, jej ramię, szczęka, język oraz zęby. Natomiast Kolonia chwaliła się żebrem patronki dentystów, dziewięcioma zębami i dwiema żuchwami (!). Inne miejsca, w których czczono cudowne szczątki Apolonii, to m.in. Tortona w Hiszpanii, Antwerpia, Bruksela i Lizbona.

Prośby o wstawiennictwo

Przez wiele stuleci wierzono, że osoby pragnące uzyskać opiekę świętej, powinny zachować ścisły post w dniu jej śmieci, czyli 9 stycznia. Częstą praktyką było również ofiarowywanie świętej darów wotywnych, najczęściej w postaci woskowych lub metalowych zębów, choć niekiedy ofiarowywano jej mniej typowe wota. Na przykład, w Banndorf, w kaplicy zwanej „Bildhüsli" cierpiący na schorzenia jamy ustnej składali pod figurą Apolonii łyżki, natomiast matki ząbkujących dzieci – miniaturowe ubranka dziecięce. Podobny zwyczaj miał miejsce we Włoszech, w np. w rzymskim kościele p.w. św. Augustyna młode dziewczęta ofiarowywały świętej własne ubranie.

Jednym z bardziej spektakularnych darów wotywnych była fundacja kaplicy św. Apolonii w kościele Św. Augustyna w Wiedniu, uczyniona w 1643 roku przez cesarza Ferdynanda III i jego żonę Marię w podzięce za ustąpienie bólu zęba nękającego ich syna Leopolda. Oprócz bogatego wystroju kaplicy cesarzowa złożyła w niej cenną relikwię (ząb świętej).

Modlitwy do świętej

Co ciekawe, modlitwy do świętej Apolonii wznosili zarówno pacjenci, jak i poprzednicy współczesnych dentystów. Johann Georg Keissler w swoim pamiętniku z podróży, opublikowanym w 1751 roku, wspomina, że praktykujący w Turynie o „rwacze zębowi" każdy zabieg rozpoczynali od słów „con adjuto di Santa Apolonia".

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w zachowanych do dzisiaj modlitwach św. Apolonia pełni rolę raczej rolę pośredniczki niż uzdrowicielki. Nie leczy sama, lecz wstawia się do Boga w imieniu cierpiących i wyjednuje im łaskę przebaczenia.

„O święta Apolonio, przez mękę swoją uzyskaj nam odpuszczenie wszystkich grzechów, których dopuścilibyśmy się przez obżarstwo i mową, abyśmy wolni byli od bólu i zgrzytania zębów teraz i w przyszłości, a czystość serca miłując przez łaskę warg mieli przyjaciela w Królu Aniołów. Amen”

Motyw bólu zębów, będącego karą za grzechy, pojawia się również w kolejnej modlitwie:

„Dziewico Boża Wspaniała, Apolonio!

Za nas błagaj u Pana,

by oddalił to, co szkodzi.

Aby nas za nasze winy,

choroby zębów nie dręczyły,

lecz zdrowiem głowy i ciała

byśmy się zawsze cieszyli”.

 

W Kościele Katolickim święto Apolonii przypada na dzień 9 lutego. W wielu krajach, np. Meksyku, w tym dniu jest obchodzony również Dzień Dentysty.

 

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

mycie zębów u dzieci - Dentonet.pl
Wielka Brytania: matki nie wiedzą, jak myć zęby swoich dzieci Asysta

Przeprowadzone przez firmę Brush-Baby badania wykazały, że matki nie wiedzą, jak w prawidłowy sposób dbać o zdrowie jamy ustnej u swoich pociech. Mamy nie zdają sobie sprawy, że dziecko w wieku około 6 miesięcy powinno odbyć pierwszą wizytę u dentyst...

zatrzymane ósemki
Zatrzymane ósemki i ich ewentualne powikłania - co trzeba wiedzieć? Pacjent

Zęby mądrości, czyli trzecie zęby trzonowe, najczęściej pojawiają pomiędzy 17. a 25. rokiem życia. U niektórych pacjentów wyrzynają się częściowo lub nie wyrzynają wcale, stając się przyczyną różnych powikłań oraz dolegliwości. Zatrzymane ósemki to g...

ROZWIŃ WIĘCEJ
FDI-ŚDZDJU
Federacja FDI: uczniowie tracą lekcje przez chore zęby Lekarz

50 milionów godzin lekcyjnych każdego roku tracą uczniowie na całym świecie z powodu absencji wynikającej z chorób jamy ustnej – informuje Światowa Federacja Dentystyczna FDI w Światowym Dniu Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca). Światowa Federacja Dentyst...

seniorzy - Dentonet.pl
Mniej zdrowe jedzenie, słabsza dbałość o higienę u seniorów Lekarz

W 2050 roku 25 proc. ludności na całym świecie – czyli 2 mld ludzi – osiągnie wiek powyżej 60 lat, a jedna piąta z nich – wiek powyżej 80 lat. Takie informacje podaje raport Organizacji Narodów Zjednoczonych "World Population Ageing 2015". Przy okazj...

opieka stomatologiczna - Dentonet.pl
Opieka stomatologiczna dla dzieci w kampanii wyborczej Lekarz

Apolonia Klepacz, kandydatka SLD na prezydenta Opola, przedstawiła swój program wyborczy dotyczący opieki zdrowotnej w mieście – informuje „Gazeta Wyborcza”. Chce m.in. powrotu dentystów do szkół i miejskiego dofinansowania do in vitro.Opolski SLD ch...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres