Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Jak prawidłowo myć zęby?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Jak prawidłowo myć zęby?

Oczywiście tylko wtedy jeśli robimy to nieprawidłowo. Jak informuje „Journal of Clinical Periodontology” zbyt długie mycie zębów i używanie do tego nadmiernej siły może powodować uszkodzenie szkliwa.

Może mieć również niekorzystny wpływ na nasze dziąsła.

Jak twierdzi profesor Peter Heasman z uniwersytetu w Newcastle, dwóch na trzech Brytyjczyków myję zęby nieprawidłowo. Większość bowiem mylnie uważa, że im dłużej szczotkuje zęby i im większy stosuje nacisk – tym lepiej.

W trakcie miesięcznego badania 12 osobowej grupy wolontariuszy, którzy czyścili zęby o okresach 30, 60, 120 i 180 sekund i używali nacisku 75, 150, 225 i 300 gramów, stwierdzono, że przedłużanie czasu mycia i zwiększanie nacisku było skuteczne tylko do pewnego momentu. Po jego przekroczeniu znacznie wzrastało ryzyko uszkodzenia dziąseł i szkliwa.

Jak zatem prawidłowo myć zęby? Prof. Heasman radzi, aby skonsultować się ze swoim lekarzem dentystą lub higienistką stomatologiczną.

Radzi również, aby przestrzegać pięciu podstawowych zasad:

– dobierz właściwą dla siebie i twojego uzębienia szczoteczkę

(twardość i kształt)

– zmieniaj szczoteczkę jak tylko zauważysz najmniejsze ślady jej zużycia

– stosuj właściwą technikę mycia zębów (jeśli masz wątpliwości, zapytaj lekarza dentysty lub higienistkę stomatologiczną)

– używaj nici dentystycznych, małych szczoteczek do przestrzeni międzyzębnych

– myj zęby według zasady: 2 minuty/150 gram nacisku szczoteczki na zęby i dziąsła dwa razy dziennie

A jak zmierzyć owe 150 gram nacisku? Prof. Heasman twierdzi, że owe 150 g to średnia waga przeciętnej pomarańczy. W jedną rękę można wziąć pomarańczę a drugą szczotkować zęby używając podobnej siły.

Co prawda nie jest to praktyczne rozwiązanie ale pomoże nam w uzmysłowieniu sobie problemu i zastosowaniu właściwego nacisku szczoteczki na uzębienie i dziąsła.

na podstawie „Journal of Clinical Periodontology”


POWIĄZANE ARTYKUŁY

próchnica u przodków - Dentonet.pl
Na Grenlandii odkryto zęby prassaka sprzed 215 mln lat Lekarz

Jak informuje PAP, polscy paleontolodzy natrafili na mierzący 2 cm fragment żuchwy wraz z dwoma dwukorzeniowymi zębami, który należał do nieznanego dotąd prassaka przypominającego ryjówkę, sprzed 215 mln lat. Jak czytamy, niewielki fragment żuchwy ...

nitkowanie - Dentonet.pl
Irlandia: czy regularnie nitkujesz zęby? Niekoniecznie! Asysta

Nitkowanie zębów zaliczane jest do podstawowych zabiegów z zakresu codziennej higieny jamy ustnej. Stosowanie nici dentystycznych jest istotne nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale przede wszystkim pomaga w zachowaniu zdrowia jamy ustnej. Jed...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Materiały kompozytowe – czy stosujesz je prawidłowo? Lekarz

Kompozyty bywają niedoceniane, leczenie z ich użyciem być może nie jest tak spektakularne jak odbudowa uśmiechu z zastosowaniem implantów, ale zapewniają znakomity efekt (funkcja i estetyka), są bardziej dostępne (dla lekarza i pacjenta), a w niektór...

Łukasz Zadrożny - Dentonet.pl
Szycie w stomatologii – czy robisz to prawidłowo? Lekarz

Szycie jest bardzo ważnym etapem każdego zabiegu chirurgicznego w jamie ustnej. Tymczasem wielu stomatologów nie lubi tej czynności, ma problem z wyborem odpowiednich narzędzi oraz technik szycia. Dr n. med. Łukasz Zadrożny w swoim dwuczęściowym wykł...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres