Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Jak pokonać nieśmiałość?

Brak komentarzy | Publikacja:
Jak pokonać nieśmiałość?

Jak pokonać nieśmiałość?

W pracy z ludźmi (a taką jest praca asystentek i higienistek stomatologicznych) nieśmiałość jest jedną z najmniej pożądanych cech. W skrajnych przypadkach może skutecznie przeszkadzać w komunikowaniu się z ludźmi, a w rezultacie w wykonywaniu zadań zawodowych. I co wtedy?

Na szczęście nieśmiałości można się pozbyć, tzn. nauczyć się jak nie dopuszczać jej do głosu, aż przestanie przeszkadzać. Jednak jest to proces. Nie da się stać się śmiałym od razu. Podobnie jak podczas pracy nad sylwetką – proces przełamywania nieśmiałości trwa jakiś czas i wymaga od nas zaangażowania oraz regularnych treningów. Ale warto podjąć się tego wysiłku!

Pierwszym krokiem jest przestanie porównywania się z innymi ludźmi. Każdy człowiek jest inny. Każdy ma swoje wady i zalety, umiejętności i problemy. I każdy człowiek jest wyjątkowy. Ktoś może się nam wydawać interesujący, możemy go podziwiać, ale to nie znaczy, że jest lepszy. Ty także masz coś, co jest wspaniałe i wyjątkowe, co można podziwiać.

Pierwszy krok będzie łatwiejszy, jeśli zrozumiemy i odkryjemy swoje atuty. Może kiedyś udało Ci się osiągnąć większy lub mniejszy sukces? Może masz jakąś wyjątkową umiejętność, np. pieczesz pyszne ciasta? Znajdź w sobie taki szczegół, nawet jeśli to będzie drobiazg (tych rzeczy może być też więcej) – a następnie zapisz to na kartce i czytaj, szczególnie w chwilach, gdy zaczynasz w siebie wątpić.

Jeśli nie potrafisz znaleźć swoich zalet i talentów – zapytaj najbliższych, przyjaciół, znajomych i niech oni pomogą Ci stworzyć taką listę. Możesz się zdziwić, jak długa ona będzie.

Kiedy już wiesz, co jest w Tobie wartościowe, to czas na punkt trudniejszy – zastanów się nad swoimi wadami. To będzie wskazówka na temat tego, nad czym warto pracować, co poprawić, aby lepiej postrzegać samego siebie.

I ostatnie – nieśmiałości nie uda się przełamać, jeśli będziesz to robić w samotności w zaciszu swojego domu. Wychodź do ludzi i zacznij nawiązywać kontakt z nimi. Niech to będzie zwyczajne zapytanie się o godzinę kogoś przypadkowego na ulicy lub poproszenie ekspedienta w sklepie o poradę podczas zakupów. Zacznij od małych kroków, a z czasem i większe znajdą się w zasięgu Twojej ręki.

Źródło: jakpokonacniesmialosc.pl
KeL

 


Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji