Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Większość chirurgów szczękowo-twarzowych w NSDAP

Publikacja:
Większość chirurgów szczękowo-twarzowych w NSDAP

Większość chirurgów szczękowo-twarzowych w NSDAP

Jak wynika z badań opublikowanych w kwietniowym numerze „Journal of Cranio-Maxillofacial Surgery”, w hitlerowskich Niemczech niemal 2 na 3 chirurgów szczękowo-twarzowych było członkami Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP) – więcej niż w przypadku pozostałych specjalności i zawodów medycznych.

Co nie może dziwić, chirurdzy związani z NSDAP robili kariery częściej i szybciej niż osoby niebędące członkami jedynej partii, która mogła działać w Niemczech po roku 1933 – napisano w artykule pt. „Maxillofacial surgeons in the Third Reich and their connection to National Socialism”.

Naziści w niemieckiej i austriackiej medycynie

Aby pozyskać niezbędne informacje, autorzy pracy – Lisa A. Bitterich i Dominik Gross z Instytutu Historii, Teorii i Etyki Medycyny na Uniwersytecie RWTH w Aachen (Niemcy) – badali niemieckie i austriackie archiwa, w tym zawierające informacje o członkach NSDAP (m.in. Archiwum Federalne w Berlinie), a także inne źródła (katalogi lekarzy i lekarzy dentystów, czasopisma, rozprawy, biografie itd.).

W wyniku swojej pracy prowadzonej w latach 2017–2020 Bitterich i Gross wykazali, że wśród lekarzy około 45% było członkami partii nazistowskiej – i był to najwyższy wynik wśród grup zawodowych. Dla porównania zaledwie co czwarty nauczyciel w III Rzeszy był członkiem NSDAP.

Chirurdzy szczękowo-twarzowi – kariery dzięki przynależności do NSDAP

Natomiast w grupie 187 zidentyfikowanych przez badaczy niemieckich i austriackich chirurgów szczękowo-twarzowych do partii nazistowskiej należało aż 62% (dane z 1945 roku). Z grupy tej 64% chirurgów rozpoczęło karierę zawodową w III Rzeszy, 31% zachowało po 1933 roku swoje wcześniejsze stanowiska, a tylko 5% usunięto lub zmuszono do przejścia na emeryturę przed rokiem 1945.

– Odsetek członków NSDAP wśród chirurgów szczękowo-twarzowych był nieoczekiwanie wysoki. Większość członków partii nazistowskiej nie doświadczyła również żadnych problemów zawodowych po roku 1945. Do tego roku 13 chirurgów, którzy byli członkami partii, przeszło na emeryturę, zmarło lub ich miejsce pobytu było nieznane. Pozostałych 103 chirurgów kontynuowało pracę zawodową w okresie powojennym. – napisali autorzy artykułu.

Jak oceniają autorzy, chirurdzy szczękowo-twarzowi byli prawdopodobnie bardziej skłonni do przyłączenia się do NSDAP niż przedstawiciele innych zawodów medycznych, ponieważ naziści podkreślali ich kluczową rolę w leczeniu rannych żołnierzy i cywilów.

Ponadto w okresie III Rzeszy wielu wyspecjalizowanych chirurgów pracowało w szpitalach uniwersyteckich, a przynależność do partii nazistowskiej bardzo ułatwiała utrzymać i rozwijać karierę akademicką. W 1935 roku w Niemczech wprowadzono kwalifikacje specjalisty w zakresie chirurgii szczękowo-twarzowej, a warunkiem podjęcia pracy było posiadanie dwóch dyplomów – lekarza oraz lekarza dentysty.

Co z chirurgami, którzy nie byli członkami NSDAP?

Inaczej toczyła się praca zawodowa tych chirurgów szczękowo-twarzowych, którzy nie byli członkami partii nazistowskiej. O rozwoju kariery zawodowej przed zakończeniem II wojny światowej można mówić tylko w przypadku 17 z 69 osób niebędących członkami NDSAP.

Zdaniem autorów wiarygodne dane o członkostwie lekarzy specjalistów, w tym chirurgów szczękowo-twarzowych, stanowiły rzadkość w okresie III Rzeszy. Dlatego rzeczywisty odsetek chirurgów szczękowo-twarzowych, którzy byli członkami NSDAP, był prawdopodobnie wyższy.

T.H.

źródła: https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=bai&pag=dis&ItemID=328413

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1010518221000019?via%3Dihub


POWIĄZANE ARTYKUŁY

swieca
Zmarł prof. Leszek Kryst – wybitny chirurg szczękowo-twarzowy Lekarz

19 lutego w wieku 93 lat zmarł prof. dr hab. n. med. Leszek Kryst – wybitny chirurg szczękowo-twarzowy, wieloletni kierownik I Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej IS AM w Warszawie. O śmierci prof. Krysta poinformowało Polskie Towarzystwo Stomatolo...

implantolodzy
Jak minimalizować ryzyko periimplantitis? Dyskusja chirurgów Lekarz

- Według statystyk, co 4-5 implant u pacjentów narażony jest na występowanie periimplantitis. Przyczyn jest wiele - zła higiena, błędy w momencie usadowienia implantu, a nawet stan ogólny pacjenta. Często się o tym zapomina - zapomina się o ogólnych ...

NHS
Irlandia Północna: większość zabiegów NHS nieopłacalna Lekarz

Jak przekonuje północnoirlandzki oddział Brytyjskiego Towarzystwa Stomatologicznego (British Dental Association Northern Ireland; BDA NI), lekarze dentyści praktykujący w najmniejszym kraju Zjednoczonego Królestwa ponoszą straty, wykonując większość ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Szpital Olsztyn gala
Olsztyn: jubileusz Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Lekarz

Oddział Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie obchodzi jubileusz 10-lecia. To wyjątkowy w kraju i rozpoznawalny poza granicami Polski ośrodek, gdzie specjalistyczną pomoc otrzymują dzieci m.in....

UMB
UMB: 50 lat Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej Lekarz

4 czerwca 2022 r. w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku odbył się jubileusz 50-lecia Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej. Patronat honorowy nad jubileuszem objął rektor uczelni - prof. dr hab. n. med. Adam Krętowski oraz prezes Okrę...