Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

EDM – co z terminami wdrożenia kolejnych rozwiązań?

Publikacja:
EDM – co z terminami wdrożenia kolejnych rozwiązań?

EDM – co z terminami wdrożenia kolejnych rozwiązań?

W lipcu ma wejść w życie kolejny etap cyfryzacji ochrony zdrowia, m.in. w zakresie raportowania zdarzeń medycznych. NRL apeluje do ministra zdrowia, by w obliczu pandemii koronawirusa oraz stanu przygotowania dostawców, przesunąć ten obowiązek.

2 kwietnia br. Naczelna Rada Lekarska skierowała do ministerstwa zdrowia pismo, w którym przytoczyła argumenty przemawiające za dostosowaniem kalendarza wdrażania kolejnych etapów cyfryzacji (wymiana EDM i raportowanie zdarzeń medycznych) do aktualnego stanu przygotowania dostawców oraz stanu organizacyjnego podmiotów leczniczych i praktyk w obliczu stanu epidemii. Jak dotąd odpowiedź resortu jednak nie nadeszła.

Z wielu obecnie dostępnych analiz wynika, że nie uwolniliśmy się jeszcze od ryzyka kolejnych fal wzrostu liczby zachorowań, choć wszyscy pokładamy nadzieję w tym, że już nie tak dramatycznych jak ostatnia. Niemniej, poprzedni progowy termin wdrożenia tak dużej innowacji, czyli 1 stycznia 2020 r. jako termin obligatoryjnego wprowadzenia elektronicznej recepty, miał miejsce w warunkach poprzedzających nadejście epidemii. Był dodatkowo wsparty działalnością portalu gabinet.gov.pl. Z przyczyn oczywistych, bardzo pomocne na co dzień działanie tego portalu nie będzie miało znaczenia dla obecnego wyzwania, gdyż portal ten spośród dokumentów EDM przechowuje jedynie recepty i skierowania – podkreśla wiceprezes NRL Andrzej Cisło w kolejnym piśmie do ministerstwa.

Co ważne, pacjenci nie zostali wyposażeni w narzędzie elektronicznej autoryzacji zgody na dostęp do ich jednostkowych danych medycznych, jak również do spisu indeksów raportów ze zdarzeń medycznych.

Środowisko lekarskie w żaden sposób nie podważa sensu kolejnych działań na polu e-Zdrowia, ale liczy, że minister podejmie decyzję o spokojniejszym, etapowym wdrażaniu działań przewidzianych pierwotnie na lipiec br. – Dlatego też ponownie zwracam się do Pana Ministra o zaktualizowanie i dostosowanie do obecnej sytuacji kalendarza cyfryzacji w ochronie zdrowia – dodał Andrzej Cisło.

Jednocześnie, poproszono o udostępnienie Naczelnej Radzie Lekarskiej wyników ankiet przeprowadzonych w ramach V edycji „Badania stopnia informatyzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą” przez Centrum e-Zdrowia. – Z treści pytań ankietowych wnosić można, że ministerstwo liczy się z możliwością braku dostatecznego przygotowania placówek ochrony zdrowia, co w dużej części wynikać będzie z opóźnień w aktualizacji programów gabinetowych, co z kolei również może być spowodowane przyczynami obiektywnymi, niekoniecznie z winy dostawców oprogramowania – podsumował wiceprezes NRL w piśmie.

W lipcu wchodzi nowy obowiązek dla świadczeniodawców dotyczący raportowania „zdarzeń medycznych”, związany z funkcjonowaniem Systemu Informacji Medycznej. – To kolejny dowód na to, że nie ma dziś ucieczki od dokumentacji medycznej w formie elektronicznej – mówi w rozmowie z Dentonetem radca prawny specjalizujący się w stomatologii, mec. Arkadiusz Jóźwik.

Źródło: https://nil.org.pl/


POWIĄZANE ARTYKUŁY

wycena swiadczen stomatologicznych
Niezbędna korekta kolejnych wycen w stomatologii Lekarz

Naczelna Rada Lekarska zaapelowała do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o niezwłoczną jednoczesną korektę wyceny świadczeń chirurgicznych i świadczeń stomatologii zachowawczej. Przypomnijmy - kilka dni temu Agencja Oceny Technologii Medycznych i T...

pomoc dorazna
Mazowsze, Śląsk: nie będzie kolejnych punktów pomocy doraźnej Lekarz

Na Mazowszu i Śląsku unieważnione zostały ogłoszone przez tamtejsze oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia konkursy dotyczące udzielania świadczeń stomatologicznej pomocy doraźnej. Kilka dni temu o unieważnieniu konkursu dotyczącego świadc...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dentobus - Dentonet.pl
Dentobusy spełniają swoją rolę, ale zakupu kolejnych nie będzie Lekarz

W odpowiedzi na interpelację posła Jana Łopaty wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że zdaniem resortu dentobusy spełniają swoją rolę, czyli zapewniają opiekę stomatologiczną dzieciom w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma gabinetu ...