Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Diastema: korygować czy zostawić?

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Diastema: korygować czy zostawić?

Diastema: korygować czy zostawić?

Wielu znawców show biznesu wyraża pogląd, iż niewielka przerwa między przednimi zębami jest czarującym i seksownym wyróżnikiem, potęgującym nasze powodzenie u płci przeciwnej. Jednak nie wszyscy podzielają to przekonanie. Sądząc po wpisach na forum Dentonetu diastema o wiele częściej jest postrzegana jako poważny defekt urody i źródło różnych stomatologicznych problemów. Dziś o tym, w jaki sposób powstaje diastema i za pomocą jakich metod można ją zlikwidować, rozmawiamy z lek. stom. Hanną Sobotą, specjalizującą się w leczeniu okluzji oraz w stomatologii estetycznej. Tradycyjnie punktem wyjścia dla naszej rozmowy są wątpliwości i pytania internautów zarejestrowanych na forum naszego portalu.

– Mam pytanie – jak dochodzi do powstania diastemy? – czy jest to uwarunkowane genetycznie? Bo w rodzinie mojej żony wszyscy mają dość szeroką szparę między przednimi zębami. I pytanie drugie – niedawno urodziła mi się córeczka i chciałbym od najmłodszych lat zadbać, aby miała równe i ładne ząbki. Tylko że jeśli jest to kwestia genów, to co mógłbym zrobić, aby nie miała diastemy?

– Diastema wrodzona powstaje najczęściej z powodu dysproporcji pomiędzy szerokością siekaczy a rozmiarem kości szczęki lub żuchwy. I ta zależność może być genetycznie uwarunkowana – wyjaśnia dr Hanna Sobota. – Często obserwuje się rodzinne występowanie diastemy. Może ją powodować także przerost wędzidełka wargi. Całkowicie inną diastemę – rozwojową – mają przejściowo prawie wszystkie dzieci w okresie wymiany mlecznych siekaczy na stałe. To zjawisko jest całkowicie prawidłowe, a szczelina między jedynkami najczęściej samoistnie zamyka się w trakcie wyrzynania stałych zębów. W przypadku Pana córki proponuję zaplanować konsultację u ortodonty w momencie, gdy prawie wszystkie zęby mleczne już wypadną (czyli w okresie gimnazjalnym). Wtedy jest dobry moment na podjęcie ewentualnego leczenia ortodontycznego i na tym etapie przyniesie ono doskonały rezultat. Diastema zostanie zamknięta.

– Witam. Mam 34 lata i wkrótce czeka mnie wyrwanie kilku zębów (w tym obu dolnych czwórek). Czy jest taka możliwość, że po tych wszystkich ekstrakcjach rozsuną mi się zęby i np. zrobi się diastema? Z jakiego powodu powstaje ta wada i w jakim wieku?

– Diastema u osób dorosłych może powstać z powodu usunięcia kilku zębów. Dzieje się tak, ponieważ zęby sąsiadujące z miejscem ekstrakcji przesuwają się i przechylają w stronę luki. Jeśli usuwane są trzonowce lub przedtrzonowce, to siekacze muszą przejąć funkcję rozgryzania i żucia pokarmów. A to może powodować ich przeciążanie i dodatkowo wpłynąć na rozsunięcie się. Dlatego niezwykle ważne jest uzupełnienie brakujących zębów. Można to zrobić już kilka tygodni po ich usunięciu.

– Od lat borykam sie z przerwami między ząbkami. Chciałbym coś w końcu z tym zrobić. Los chciał, że przypadkowo znalazłem się u protetyka i ortodonty – jeden oczywiście zachwalał licówki, drugi aparat ortodontyczny. I teraz tak – dwóch dentystów proponuje dwa różne rozwiązania, a ja nie wiem, jaką podjąć decyzję, bo się na tym nie znam. Jakie czynniki powinienem wziąć pod uwagę, dokonując wyboru?

– Jedno i drugie rozwiązanie ma zalety i wady – odpowiada dr Hanna Sobota. – Likwidacja diastemy aparatem ortodontycznym trwa dłużej niż wykonanie licówek. Nawet kilka miesięcy. Pacjent w trakcie leczenia jest skazany na zamki i druty na powierzchniach zębów będące elementami aparatu stałego lub – w przypadku leczenia aparatem ruchomym (np. Clear Aligner) nosi bezbarwne nakładki ortodontyczne. Po zakończeniu leczenia na stronie podniebiennej zębów zostaje zamontowany tzw. retainer, który nie pozwala zębom rozsunąć się ponownie. Ale niewątpliwą zaletą leczenia ortodontycznego jest fakt, że z założenia jest to działanie „raz na zawsze”. Po zakończeniu leczenia pacjent może zapomnieć o problemie. Najczęściej efekty leczenia utrzymują się do końca życia. Oczywiście nie wszystkie diastemy można zamykać aparatem ortodontycznym. W kwestii możliwości powinien stanowczo wypowiedzieć się ortodonta.

– Z kolei licówki porcelanowe (takie, które są wykonywane w laboratorium protetycznym) są rozwiązaniem znacznie szybszym – wyjaśnia dr Sobota. – Od momentu pobrania wycisku do zakończenia pracy mija 10-14 dni. Dodatkowo wzmacniają zęby, jeśli te były już plombowane, oraz pozwalają poprawić ich kształt i kolor. To rozwiązanie najczęściej wymaga niewielkiego szlifowania przedniej powierzchni zębów. Licówki wymagają wymiany co 10-15 lat. Rozwiązaniem niewymagającym w ogóle szlifowania są licówki kompozytowe wykonane w gabinecie przez lekarza dentystę. Diastemę zamyka się wtedy, doklejając kompozyt do nieszlifowanej powierzchni zębów pacjenta. Jest to najszybsze rozwiązanie problemu. Trwałość takiej odbudowy ocenia się na około 5-8 lat.

– Chciałam zamknąć diastemę (jest dość szeroka) za pomocą licówek. Jednak moja pani doktor stwierdziła, że przy takim rozwiązaniu jedynki będą nienaturalnie szerokie, niczym łopaty. Powiedziała też, że zostanie zaburzona czerwona estetyka, że zrobi mi się nieładny, duży trójkąt w okolicy brodawki dziąsłowej. Nic z tego nie rozumiem, ale wstydziłam się pytać. Czy ktoś z Was wie, co to jest ta czerwona estetyka i co ona ma do diastemy?

– To prawda. Szeroka diastema może powodować problem z osiągnięciem prawidłowych proporcji długości i szerokości siekaczy. Rozwiązaniem może być leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego, a po jego zakończeniu wykonanie licówek. Natomiast czerwona estetyka to po prostu wygląd dziąsła – tłumaczy dr Hanna Sobota. – Dla osiągnięcia harmonii uśmiechu ważne są nie tylko kształty zębów, ale i otaczających je dziąseł. Dziąsła powinny mieć regularny przebieg tzw. girlandy dziąsłowej i oczywiście zdrowe brodawki dziąsłowe pomiędzy szyjkami zębów. Czarny trójkąt to puste miejsce, którego nie wypełnia ani tkanka zęba ani brodawka dziąsłowa. Taki defekt może być widoczny po zamknięciu bardzo szerokiej diastemy.

Na pytania użytkowników forum portalu Dentonet odpowiadała dr Hanna Sobota, lekarz stomatolog z wieloletnim doświadczeniem,  właścicielka nowoczesnej kliniki dentystycznej Sobota House of Dentistry w Poznaniu.

 

Z cyklu: Znalezione na forum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

"W czasie pandemii edukacja przeszła do Internetu" [wywiad] Lekarz

Z dr. n. med. Tomaszem Marią Kerczem, pomysłodawcą i organizatorem Konferencji Dentonet Online rozmawia Tomasz Hankiewicz. Przed nami Konferencja Dentonet Online. Skąd pomysł na wydarzenie edukacyjne w takiej formie? Dr n. med. Tomasz Maria Kercz: ...

stłoczenia zębów - Dentonet.pl
Scientific American: miękka dieta przyczyną stłoczeń zębów Lekarz

Szczęki współczesnych ludzi nie wyglądają tak jak szczęki naszych przodków – i być może dlatego tak wiele osób ma stłoczone lub nieprawidłowo ustawione zęby. Jak twierdzi badacz z University of Arkansas, słabo rozwinięte szczęki są przyczyną niedopas...

Tarnów: profilaktyka próchnicy realizowana w przedszkolach Asysta

Mościckie Centrum Medyczne po raz drugi realizuje zadanie z zakresu "Prowadzenie edukacji i kształtowanie zachowań prozdrowotnych u dzieci i rodziców w zakresie zdrowia jamy ustnej", którym objętych zostanie 18 publicznych oraz niepublicznych przedsz...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Akademia Dawsona - Dentonet.pl
Trzy zasady terapii okluzyjnej - konferencja Akademii Dawsona Lekarz

"Funkcjonalna okluzja" to konferencja która nauczy Cię, że dobra, estetyczna i kompletna stomatologia zaczyna się od zrozumienia okluzji oraz funkcji narządu żucia. Podstawą filozofii Akademii Dawsona jest wiedza o tym, że staw skroniowo-żuchwowy, mi...

O co pytają pacjenci w NFZ? Protezy, ekstrakcje, wizyty Lekarz

Lista najczęstszych pytań dotyczących stomatologii skierowanych do Narodowego Funduszu Zdrowia przez pacjentów może być dla lekarzy wskazówką. Jakich wątpliwości pacjenci mają najwięcej? Co ich interesuje? Poniżej cytujemy kilka pytań dotyczących naj...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Daria
Witam. Mam 19 lat i pewien dylemat.. dokładnie, moje zęby (jedynki górne) wysunięte są do przodu i mam też lekką diastemę. Byłam u ortodonty i powiedziano mi, że jedynie możliwy jest aparat ortodontyczny na dół i górę - to razem 4000 zł. Także moje pytanie brzmi: czy mogłabym tę wadę skorygować nakładkami ortodontycznymi? Czy byłoby to niemożliwe bądź co gorsza.. chwilowe.
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres