Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Światowy Dzień Cukrzycy – diabetyk na rynku pracy

Publikacja:
Światowy Dzień Cukrzycy – diabetyk na rynku pracy

Światowy Dzień Cukrzycy – diabetyk na rynku pracy

Większość osób z cukrzycą pracuje zawodowo. Choroba nie jest przeszkodą, ale – jak wynika z raportu „Barometr Polskiej Diabetologii” – w miejscu pracy często brakuje podstawowej wiedzy, np. jak zachować się, gdy dochodzi do spadku glikemii u osoby chorej. Dlaczego tak się dzieje? Czy odpowiedzialni za to są tylko pracodawcy? Jak funkcjonują diabetycy na rynku pracy? Co jest kluczem do tego, by choroba nie ograniczała ich aktywności zawodowej?

Jak wynika z pierwszej części raportu „Barometr Polskiej Diabetologii” – poświęconej cukrzycy w kontekście pracy zawodowej – większość diabetyków (64,4% badanych) podejmuje pracę zawodową. Kluczowe jest jednak to, by pracodawca i współpracownicy byli świadomi, czym jest ta choroba i jak postępować np. w przypadku nagłych spadków poziomu glikemii u pracownika, zwłaszcza że chorych z roku na rok przybywa.

W Polsce około 3 mln osób choruje na cukrzycę, a dynamika zachorowań jest taka, że za sześć lat 5 mln osób w naszym społeczeństwie to będą osoby z cukrzycą. A to oznacza, że każdy z nas zetknie się z tą chorobą – zauważyła podczas konferencji prasowej Marta Rosińska, dyrektor generalna Roche Diabetes Care, firmy, która jest inicjatorem raportu.

Jeśli poziom glikemii jest wyrównany, to diabetyk może wykonywać praktycznie każdą pracę, choć niektóre mogą być niewskazane. Są to zawody, które wiążą się z wyższymi wymaganiami zdrowotnymi, np. zawodowe kierowanie pojazdami, lotnictwo, ratownictwo oraz prace szczególnie niebezpieczne (np. na wysokościach, przy maszynach w ruchu, w hutnictwie, górnictwie). 

Sumienni i zaangażowani

Jest kilka kwestii, które sprawiają, że osoby z cukrzycą są bardzo wartościowymi pracownikami. Przede wszystkim choroba wymaga samodyscypliny i samokontroli, przestrzegania diety, prowadzenia zdrowego stylu życia. To wszystko sprawia, że takie osoby najczęściej są sumienne, systematyczne, konsekwentne i zdeterminowane, by mieć pracę, bo choroba również sporo kosztuje. A co to oznacza dla pracodawcy?

Ponad 15% pracowników naszej firmy stanowią osoby z cukrzycą typu 1 (…). Nie tylko są to bardzo zaangażowani pracownicy, ale też mamy dużą przyjemność z pracy z nimi. Mamy też okazję bezpośrednio zbierać opinie, czego osoby z cukrzycą potrzebują. Ponadto zwiększamy świadomość tej choroby wśród innych pracowników. To jest kolejny element, który uwrażliwia nas na tę chorobę – podkreśliła dyrektor generalna Roche Diabetes Care.

Pracownicy z cukrzycą również rzadko biorą zwolnienie. Z badania wynika, że aż 70% z nich nie wzięło go nigdy. Z punktu widzenia pracodawcy to przewaga, ale można też zapytać, dlaczego tak się dzieje. Stoi za tym często czynnik ekonomiczny.

Dr n. o zdrowiu Beata Stepanow – prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej – wyjaśniła, że choroba kosztuje nawet 400-800 zł miesięcznie, więc diabetycy często wolą wykorzystać dni urlopu zamiast pójść na L4. A jeśli mają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, to przysługuje im dodatkowe 10 dni urlopu. Nie tracą w ten sposób swojego wynagrodzenia.

Andrzej Mądrala – członek Rady Pracodawców RP – podkreślił, że tak naprawdę liczą się kompetencje pracownika, a sama choroba w żadnym stopniu nie powinna mieć wpływu na rekrutację. Jego zdaniem potrzebne są takie rozwiązania, aby problem zdrowotny nie ograniczał w żaden sposób aktywności zawodowej. To również odnosi się do osób z cukrzycą. – To są bezcenne osoby dla naszej gospodarki. Ważne tylko, by właściwie o nie zadbać, by chciały angażować się w pracę – powiedział i dodał, że w każdym miejscu pracy powinna znaleźć się osoba kompetentna (np. członek zarządu), która odpowiadałaby za zdrowie pracowników.

Badanie faktycznie pokazuje, że pracodawcy są pozytywnie nastawieni do zatrudniania osób z cukrzycą, ale tylko 17% daje im realne udogodnienia. Jednakże 25% ankietowanych odczuło, że diagnoza miała wpływ na ich życie zawodowe, np. musiały zmienić pracę. To też powód, dla którego zatajają informację o stanie swojego zdrowia, nawet przed kolegami w pracy.

Przyznawać się do choroby?

Eksperci z dziedziny diabetologii, ale też uczestnicy spotkania reprezentujący pracodawców są zgodni – chorzy o swojej chorobie powinni mówić otwarcie, a jak wynika z badania tylko 29% osób przyznało się do niej na rozmowie kwalifikacyjnej, a 11% dopiero po uzyskaniu pracy. Ostatecznie, jak wynika z raportu, większość osób (57%) informuje pracodawcę o swoim problemie zdrowotnym, równocześnie pozostałe 43% w ogóle tego nie robi. Co to w praktyce oznacza? 

Chorzy z cukrzycą mają swoje doświadczenia. Te osoby, które mogą nie przyznawać się do choroby w miejscu pracy to być może osoby, które wcześniej zderzyły się z dyskryminacją i z niezrozumieniem – podkreśliła dr n. o zdrowiu Beata Stepanow.

Dodała, że ma takich pacjentów, którzy faktycznie nie otrzymali odpowiednich warunków do rozwoju i zrozumienia, z czym się mierzą na co dzień, więc w kolejnym miejscu pracy są bardziej wstrzemięźliwi i nie przyznają się do choroby. Ale jej ukrywanie dla żadnej ze stron nie wydaje się dobrym rozwiązaniem – ani dla pracodawcy, ani pracownika. Dlaczego?

Po pierwsze – świadomość otoczenia to prosty sposób na rozpowszechnianie wiedzy na temat tej choroby i pokazanie, z jakimi wyzwaniami na co dzień mierzy się diabetyk. Jednocześnie to poczucie większego bezpieczeństwa dla samego chorego, że w razie potrzeby, czyli w stanie hipoglikemii, otrzyma niezbędną pomoc. 

Po drugie – jeśli pracownik nie przyznaje się do swojej choroby, skazany jest tylko na siebie. A jak pokazuje życie, sam często zapomina o tym, by mieć przy sobie coś na szybkie dosłodzenie. Świadomość najbliższego otoczenia, że ktoś z kolegów z pracy choruje, może być ogromnym wsparciem w tych trudniejszych momentach. Zwiększa szansę na to, że diabetyk w razie potrzeby otrzyma pomoc. – Edukujmy na terenie miejsc pracy. Stwórzmy zespół ds. zdrowia, zastanówmy się, jakich pracowników mamy, z jakimi jednostkami chorobowymi – zaapelowała dr Stepanow.

Rozmawiajmy ze sobą otwarcie

Uczestnicy konferencji zaznaczyli, że konieczna jest szerzenie wiedzy o tym, czym jest cukrzyca – i to zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców. A jakich udogodnień potrzebują osoby z cukrzycą w pracy? Wystarczy stworzyć „gabinet zdrowotny”, gdzie diabetyk będzie mógł np. podać sobie insulinę. Zapewnić warunki, by mógł spokojnie zjeść. Kluczowa jest też komunikacja – trzeba rozmawiać szczerze o oczekiwaniach, szukać optymalnych rozwiązań, by wykorzystać potencjał pracownika.

To nie są zmiany rewolucyjne. To nie wymaga przeorganizowania całego zakładu pracy (…). Powinniśmy być bardziej elastyczni, jeśli chodzi o harmonogram czasu pracy – przede wszystkim zapewnić dłuższą przerwę obiadową, stworzyć miejsce, gdzie można przyrządzić ciepły posiłek. Można by też dołożyć temat cukrzycy do szkoleń BHP, zorganizować spotkanie z dietetykiem czy edukatorem diabetycznym. To naprawdę nie są skomplikowane rzeczy – wyliczyła Marta Rosińska.

Pierwszą część raportu „Barometr Polskiej Diabetologii” przygotowano na podstawie badania online (CAWI) zrealizowanego w październiku przez agencję badawczą Inquiry. W badaniu uczestniczyło 1610 osób w wieku 18-70 lat, z czego 600 stanowili diabetycy.

Źródło informacji: Serwis Zdrowie


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Swiatowy Dzien AIDS
1 grudnia – Światowy Dzień AIDS Lekarz

1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Jest to jedna z najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego, zainicjowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 r. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwo...

Swiatowy Dzien Usmiechu
6 października – Światowy Dzień Uśmiechu Pacjent

Uśmiech to naturalny sposób wyrażania radości oraz poczucia szczęścia. Jak co roku, w pierwszy piątek października obchodzimy jego święto. Według licznych badań, dzięki uśmiechaniu się można powiększyć grono znajomych, lepiej rozwijać swoją karierę, ...

Swiatowy Dzien Bezpieczenstwa Pacjenta
17 września – Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta Lekarz

W niedzielę 17 września obchodzony jest kolejny Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta, ustanowiony przez WHO w 2019 r. Jego głównym celem jest poprawa świadomości znaczenia bezpieczeństwa pacjentów oraz zwiększenie zaangażowania społeczeństwa w bezp...

ROZWIŃ WIĘCEJ
asystentka
Umiarkowane zapotrzebowanie na asystentki i higienistki na rynku pracy Asysta

W Polsce występuje umiarkowane zapotrzebowanie rynku pracy na asystentki i higienistki stomatologiczne – wynika z obwieszczenia ministerstwa edukacji i nauki. Zawody o kluczowym znaczeniu dla rozwoju państwa to przede wszystkim różnego rodzaju pracow...

WZW
28 lipca - Światowy Dzień WZW Lekarz

Szacuje się, że w Polsce zakażonych wirusem HCV jest ok. 150 tys. osób, z których aż 86 proc. nie zdaje sobie z tego sprawy. Wirus ten jest odpowiedzialny za wirusowe zapalenie wątroby typu C i około 60 proc. przypadków raka wątroby, który w Polsce p...

usmiech
Dziś Światowy Dzień Uśmiechu Pacjent

Poprawa nastoju, łatwiejsze nawiązywanie relacji, łagodzenie konfliktów, czy większa pewność siebie – to tylko niektóre korzyści płynące z uśmiechu, wskazane przez respondentów w badaniu zrealizowanym dla Mars Polska. Ten sposób okazywania radości je...

usmiechy
20 marca - Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej Lekarz

Dziś (20 marca) obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. To kulminacja całorocznej kampanii, poświęconej zwiększaniu świadomości na temat prewencji i kontroli chorób jamy ustnej. Uświadamia dorosłych i dzieci o dobrych nawykach dotyczących...

dolary
Inflacja i stan rynku pracy uderzają w stomatologię Lekarz

W 1995 roku Amerykańskie Biuro Statystyki Pracy (US BLS) rozpoczęło śledzenie wskaźnika cen konsumpcyjnych w Stanach Zjednoczonych. W roku bieżącym US BLS odnotowało największą miesięczną zmianę w cenach usług stomatologicznych w historii raportowani...

swiatowy dzien zdrowia psychicznego
10 października – Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego Lekarz

Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka – to hasło przewodnie obchodzonego 10 października Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego 2023. Inicjatorzy wydarzenia –  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Światowa Federacja Zdrowia Psychiczne...

Swiatowy Dzien Zdrowia 2023
Światowy Dzień Zdrowia 2023 - "Zdrowie dla wszystkich" Lekarz

7 kwietnia – w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. Tegoroczne obchody są szczególne, bo wiążą się ...