Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Dentysto, optymalizuj swój czas pracy w gabinecie!

Publikacja:
Dentysto, optymalizuj swój czas pracy w gabinecie!

Dentysto, optymalizuj swój czas pracy w gabinecie!

Brytyjski portal stomatologiczny Dentistry.co.uk omawia skutki nieefektywnego wykorzystania czasu pracy oraz to, dlaczego tak ważna jest kontrola nad grafikiem swojego dnia pracy. Początek nowego roku to dobry moment, by wprowadzić zmiany, które pozwolą nam na optymalizację czasu, którym dysponujemy wykonując nasze obowiązki zawodowe.

Gdyby spytać statystycznego pracownika gabinetu dentystycznego, czy ma wystarczająco dużo czasu na wykonanie wszystkich swoich obowiązków, odpowiedzi negatywnej udzieliłaby zapewne większość ankietowanych.

Czas w epoce COVID-19 można liczyć podwójnie

Organizacja organizacją, ale bardzo poważnym utrudnieniem, które od dwóch lat nie pozwala medykom efektywnie zarządzać czasem, stała się pandemia koronawirusa. Wielu pracowników ocenia, że za sprawą COVID-19 czas pracy w gabinecie dentystycznym wydłużył się nawet dwukrotnie. To i tak lepiej niż konieczność zamykania praktyk stomatologicznych w czasie kolejnych blokad, jakie wprowadzano na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy w Wielkiej Brytanii.

Za wydłużenie czasu pracy w gabinecie odpowiadają przede wszystkim nowe procedury bezpieczeństwa, takie jak m.in. konieczność zachowania dłuższego odstępu pomiędzy kolejnymi przyjmowanymi pacjentami. Regulacji związanych z COVID nie możemy lekceważyć, warto więc poszukać pola do usprawnień w innych obszarach.

Co jest przeszkodą w efektywnym wykorzystaniu przez ciebie czasu pracy?

Jeśli chcesz usprawnić swoją pracę i lepiej wykorzystać czas jakim dysponujesz – niezależnie od zewnętrznych ograniczeń, takich jak pandemia – prześledź poniższe punkty. Być może odkryjesz swoje słabe strony i przestrzeń, w której możesz bez dużego nakładu pracy wprowadzić zmiany, one zaś przełożą się na efektywność twojej pracy.

Przygotowuj listę rzeczy, które masz do zrobienia

Czy znajdujesz czas na to, by zaplanować kolejny dzień lub tydzień pracy? Jeżeli nie, warto to zmienić. Oczywiście są sytuacje nagłe, pilne, nieoczekiwane, na które nie masz do końca wpływu i których nie możesz przewidzieć, niemniej większa część z twojego dnia pracy jest pod twoją kontrolą. Przygotowując listę zadań, warto podzielić je tak, by uwzględnić na niej działania priorytetowe – dodatkowo ponumeruj je w kolejności od najważniejszych do najmniej pilnych.

Zbyt dużo spraw mnie rozprasza

Przejęcie kontroli nad swoim dniem pracy wymaga dobrej organizacji i pewnych zabiegów, aby zminimalizować czynniki, które mogą cię rozpraszać. Wchodząc do gabinetu wyłącz telefon lub poproś recepcję o odbieranie wiadomości. Możesz również na drzwiach sali zabiegowej umieścić stosowną informację (np. „Nie przeszkadzać do 13:00”). Podobnie możesz postąpić w przypadku twojego biura – masz prawo na chwilę odpoczynku po to, by lepiej skoncentrować się na zadaniach, które masz tego dnia do wykonania.

Tym zajmę się jutro

Kiedy odkładasz zadania, które masz do wykonania, zaczynasz mieć poczucie winy i próbujesz usprawiedliwić się, dlaczego zwlekasz z ich realizacją. Jest to błędne koło, ponieważ im dłużej zaniedbujesz daną rzecz, tym trudniej będzie w końcu się za nią zabrać. Ponadto zostawiając zadanie na sam koniec, ryzykujesz, że nie dotrzymasz terminu, a jakość wykonanej w pośpiechu pracy nie będzie wystarczająco dobra.

Nie bierz na siebie zbyt dużo

Nie brakuje stomatologów, którzy w zasadzie nigdy nie mówią „nie” – swoim pacjentom (bo odejdą do konkurencji), personelowi (bo uznają, że jestem złym, bezdusznym szefem), a nawet sobie (jestem przecież po to, by pomagać!). Efekt jest taki, że prawie nie wychodzisz z gabinetu, bo pacjentów nie brakuje, a twoi pracownicy przychodzą co chwilę, prosząc o wskazówki lub deklarując, że nie są w stanie wykonać powierzonego zadania, choć próbowali. Jednak zamiast mówić „nie”, tłumacz np. „tak, zajmę się tym w środę”. A personel być może wymaga przeszkolenia i przypomnienia wszystkich procedur, po którym możesz delegować zadania, oczekując, że będą wykonywane bez konieczności weryfikowania ich przez ciebie.

Cały czas na wysokich obrotach

Wiele osób czuje się dobrze, pracując non stop pod dużą presją czasu – kiedy jedno zadanie goni drugie i niemal wszystko jest do zrobienia „na wczoraj”. Ale osoby pracujące w taki sposób zwykle nie zdają sobie sprawy, że uzależnienie od bycia busy przez cały czas zwykle kończy się silnym stresem, a zarazem obniżeniem skuteczności w wykonywanej pracy.

Wielozadaniowość to nie zawsze najlepsze rozwiązanie

W niemałej części praktyk oczekuje się, by pracownicy byli multitasking. Dotyczy to również stomatologów, zresztą taki system pracy nierzadko narzucają sobie również właściciele praktyk. Może to wynikać z niedoborów personelu lub z nie najlepszej organizacji pracy. Jednak, jak wykazano w profesjonalnych badaniach, praca w takim trybie zajmuje średnio od 20 do 40% więcej czasu. Zaleca się więc wykonywanie poszczególnych zadań w logicznej kolejności, co pozwoli zaoszczędzisz czas, a jednocześnie wykonać pracę bardziej efektywnie.

Przerwa w pracy twoim sprzymierzeńcem

Oczywiście przerwy są nam potrzebne, ponieważ pozwalają nieco „przewietrzyć głowę”, by następnie ponownie skoncentrować swoją energię na zadaniu, które mamy do wykonania. Nie wszyscy o tym pamiętają, uznając, że przerwa (w pracy własnej czy personelu) to „marnowanie czasu”. Niesłusznie, bo dobrze wykorzystana przerwa umożliwi nam skuteczny „restart”. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak ten czas wykorzystamy – trudno polecać np. ślęczenie ze smartfonem w dłoni. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wyjście na krótki spacer, chwila medytacji przy biurku, czy choćby wypita w ciszy filiżanka kawy. Podczas przerwy nie należy zapominać o posiłku – takim, który zapewni nam energię i dobre samopoczucie, a nie zbyt sytym, ciężkostrawnym.

Nie lekceważ swojego rytmu biologicznego

Każdy z nas ma inny zegar biologiczny, inne mogą być też pory dnia, gdy jesteśmy najbardziej skoncentrowani, energiczni, a zarazem efektywni w wykonywanej pracy. Swój czas wykorzystasz najlepiej, jeśli zadania o wysokim priorytecie będziesz realizować w swoich „godzinach szczytu”, a czynności mniej ważne przesuniesz na porę, w której funkcjonujesz na „mniejszych obrotach”.

Duże zaangażowanie w pracę, poczucie przymusu pracy oraz brak przyjemności z wykonywanej pracy – to trzy zasadnicze cechy pracoholizmu. Ten rodzaj uzależnienia psychicznego dotyka również lekarzy dentystów.

T.H.

źródło: https://dentistry.co.uk/2021/12/31/leading-through-a-crisis-take-control-of-your-time/


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Asysdent grafika
Czy masz już swój bilet na konferencję ASYSDENT 2022? Asysta

Trwa sprzedaż biletów na IX Ogólnopolską Konferencję Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2022, która odbędzie się w Łodzi już 23 kwietnia. Formularz zakupu biletów znaleźć można na stronie https://asysdent.pl/. Konferencja ASYSDENT ...

higienistki
Wielka Brytania: higienistki stomatologiczne uczczą swój jubileusz Asysta

Za rok – 6 lipca 2024 r. – platynową 75. rocznicę swojego istnienia będzie obchodziło Brytyjskie Towarzystwo Higieny i Terapii Stomatologicznej, czyli British Society of Dental Hygiene & Therapy (BSDHT). Aby jak najlepiej uczcić zbliżający się ju...

ROZWIŃ WIĘCEJ
medycyna estetyczna
Dentysto, czas na medycynę estetyczną w gabinecie! Lekarz

W artykule w brytyjskim portalu Dentistry.co.uk, dr Shaadi Manouchehri omawia korzyści płynące z tego, że lekarze stomatolodzy poszerzają ofertę proponowanych usług o zabiegi z zakresu estetyki twarzy. Ogromna popularność mediów społecznościowych i...

pielegniarka
12 maja: pielęgniarki świętują swój dzień... strajkując Lekarz

Pielęgniarze, a w zdecydowanej większości – pielęgniarki, to niezmiennie niedoceniana grupa zawodowa. Dziś – 12 maja – obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki. Dla wielu przedstawicielek tej profesji nie jest to jednak okazja do świętowania...

uśmiech
Dzięki wideorozmowom pacjenci zobaczyli swój uśmiech Pacjent

Choć żyjemy w czasach powszechnie wykonywanych selfie, wielu z nas nie lubi być fotografowanymi, nie przepada też za oglądaniem własnych zdjęć. Czasem jednak sytuacja zmusza nas do obserwowania własnego wizerunku – jak obecnie, podczas udziału w służ...

bezpieczenstwo w gabinecie
Bezpieczna organizacja pracy w gabinecie stomatologicznym Asysta

Każdy gabinet stomatologiczny działa według określonych procedur. Ich przestrzeganie gwarantuje utrzymanie wysokiego standardu pracy, a tym samym – bezpieczeństwo. Masz realny wpływ na to, co dzieje się w Twoim otoczeniu, w tym na wybór preparatów, k...

zespół stomatologiczny
Dentysto, chwal swój zespół! 4 porady dla pracodawców Lekarz

W książce zatytułowanej „Pewność siebie: jak zaczynać i kończyć serie zwycięstw i porażek” (oryg. Confidence: How Winning Streaks and Losing Streaks Begin and End) Rosabeth Moss Kanter, była redaktorka „Harvard Business Review”, pisze o tym, że lepsz...

zestresowana asystentka
Konflikty i złe emocje w gabinecie: czy już czas na zmiany? Asysta

Jeżeli uważasz, że nie jesteś dobrze traktowana w pracy, to – jak wynika z artykułu opublikowanego w serwisie Dentistry IQ – nie jesteś sama. Tija Hunter, higienistka z USA, wcześniej wiceprezeska Amerykańskiego Stowarzyszenia Asystentek Stomatologic...

dentysta
Dentysto, czy wiesz jak uwolnić swój ukryty potencjał? Lekarz

Wszyscy lekarze dentyści mogą robić niesamowite rzeczy. I to nie tylko w gabinecie, gdzie każdego dnia zmieniają życie swoich pacjentów, ale również prywatnie – w rodzinie i w gronie przyjaciół. Uświadomienie sobie, co możesz osiągnąć, jeśli się do t...