Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Jak dbać o zęby u niemowlaka? Praktyczne wskazówki dla rodziców

2 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Jak dbać o zęby u niemowlaka? Praktyczne wskazówki dla rodziców

Jak dbać o zęby u niemowlaka? Praktyczne wskazówki dla rodziców

Na stan zdrowia zębów dziecka w przyszłości olbrzymi wpływ ma poziom higieny od pierwszych dni jego życia. Wbrew stereotypowym opiniom, jamę ustną dziecka należy myć jeszcze przed pojawieniem się ząbków, a mleczakom trzeba poświęcić wiele uwagi. Podpowiadamy, jak dbać o zęby u niemowlaka.

Dzieciństwo to niezwykle istotny czas dla zdrowia zębów i jamy ustnej. Jeśli u dzieci już od najmłodszych lat wprowadza się podstawowe zasady higieny, a rodzice zwracają uwagę na stan uzębienia ich pociech, znacznie zwiększa się szansa, że dziecko także w dorosłym życiu będzie cieszyć się zdrowymi, pięknymi zębami. Z tego powodu warto wiedzieć, jak dbać o zęby u niemowlaka.

Higiena jamy ustnej – od pierwszych dni życia

Zasad higieny jamy ustnej u dziecka należy przestrzegać już od pierwszych dni jego życia. Oczywiście nie ma potrzeby sięgania od razu po szczoteczki i pasty do zębów. Na początek wystarczy regularne przemywanie dziąseł i błon śluzowych jamy ustnej gazikami nasączonymi przegotowaną wodą lub naparem z szałwii bądź rumianku. Zioła te mają bowiem działanie bakteriobójcze i odkażające. Buzię dziecka należy myć po każdym karmieniu, a także po ostatnim wieczornym posiłku.

Bardzo istotne jest przestrzeganie tej zasady również w przypadku karmienia nocnego. Będące głównym składnikiem diety niemowląt mleko zawiera w swoim składzie duże ilości cukrów, którymi żywią się bytujące w jamie ustnej bakterie. Jeśli po nocnym posiłku jama ustna dziecka nie zostanie umyta, tworzy się środowisko sprzyjające ich rozwojowi. A stąd już prosta droga do tzw. próchnicy butelkowej.

Jak dbać o zęby u niemowlaka?

Higiena jamy ustnej u dziecka powinna zmieniać się wraz z kolejnymi etapami jego rozwoju. Szczególnie ważny jest okres ząbkowania. Następuje on indywidualnie w przypadku każdego dziecka, ale z reguły rozpoczyna się około 6.-7. miesiąca życia (choć oczywiście są maluchy, u których pierwsze ząbki wyrzynają się wcześniej lub później). W tym czasie należy poświęcić mleczakom sporo uwagi. Wiadomo, że ząbkowanie to proces bardzo bolesny, więc aby dodatkowo nie podrażniać wrażliwych i opuchniętych dziąseł, można kontynuować ich regularne przemywanie.

Jeśli jednak dziecko przechodzi ząbkowanie w miarę łagodnie, a koniecznie wtedy, gdy ząbki są już widoczne, należy rozpocząć ich mycie za pomocą przeznaczonych do tego akcesoriów. Może to być choćby specjalna silikonowa szczoteczka nakładana na palec o bardzo miękkim włosiu. Około 1. roku życia u większości dzieci pojawiają się już zęby boczne, które efektywnie można oczyścić jedynie szczoteczką. Należy jednak to robić stopniowo, zaczynając od czyszczenia ząbków przednich, a dopiero później powoli manipulować szczoteczką w głębszych partiach jamy ustnej.

Pasta do zębów dla dzieci

Rodzice, którzy zastanawiają się, jak dbać o zęby u niemowlaka powinni również posiadać wiedzę dotyczącą stopniowego wprowadzania do codziennej higieny pasty do zębów. W przypadku niemowląt wystarczy lekkie posmarowanie szczoteczki pastą przeznaczoną dla dzieci (tego typu produkty zawierają w swoim składzie dawkę 500 ppm jonów fluorkowych). Z biegiem czasu ilość pasty należy zwiększać, ale do około 8.-10. roku życia nie powinna ona przekraczać wielkością grudki przypominającej ziarno grochu. Do tego czasu rodzice powinni również nadzorować codziennie mycie zębów przez dziecko.

O najważniejszych zasadach higieny jamy ustnej u niemowlaków opowiada dr Dorota Grodecka.

AF

Fot. LuidmilaKot, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szczoteczka dla niemowląt - Dentonet.pl
Szczoteczka dla niemowląt – czym powinna się wyróżniać? Pacjent

Wbrew stereotypowym opiniom, o higienę jamy ustnej u dzieci należy dbać od pierwszego dnia ich życia, nawet jeśli maluch nie posiada jeszcze ząbków. Z myślą o ułatwieniu rodzicom codziennej pielęgnacji, producenci wypuszczają coraz to nowe gadżety to...

jak zapobiegać próchnicy - Dentonet.pl
Jak ochronić dziecko przed próchnicą? Oto rady ekspertów Pacjent

Program „Dziel się uśmiechem” już od 5 lat wspiera walkę z problemem próchnicy poprzez budowanie wśród uczniów świadomości, jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej. O edukację zdrowotną dzieci warto też zadbać w domu – przedstawiamy podstawowe zasa...

Dentonet - czym jest próchnica butelkowa
Próchnica butelkowa - co trzeba wiedzieć o tym schorzeniu? Pacjent

Wśród znacznej części naszego społeczeństwa wciąż pokutuje przekonanie, że próchnica to choroba osób dorosłych. Tymczasem jedna z jej odmian – a mianowicie próchnica butelkowa – jest schorzeniem atakującym już niemowlęta, u których dopiero pojawiają ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
program profilaktyczny w Walii - Dentonet.pl
Zęby dziecka mają znaczenie! Kampania dla rodziców w Walii Asysta

Rząd Walii zainaugurował kampanię edukacyjno-profilaktyczną pod nazwą "Zęby dziecka mają znaczenie" ("Baby teeth do matter"). Jej celem jest uświadomienie rodzicom, że o zdrowie zębów i jamy ustnej dzieci należy dbać już od dnia ich narodzin.Jak wyni...

karmienie piersią - Dentonet.pl
Długie karmienie piersią zwiększa ryzyko próchnicy u dzieci Asysta

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Adelajdzie dowiodło, że dzieci karmione piersią dłużej niż dwa lata są bardziej narażone na rozwój próchnicy, zwłaszcza jeśli matki nie przestrzegają przy tym zasad higieny jamy ustnej u maluchó...

Dodaj komentarz (2 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
iza.konskie
Super film - co innego przeczytać, a co innego zobaczyć, jak to robić.
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
krzysiek_slaskie
Niestety wielu rodziców wciąż myśli, że jamę ustną dziecka trzeba zacząć myć dopiero, gdy pojawią się pierwsze zęby, a mleczaków nie trzeba leczyć, bo i tak wypadną. Edukować, edukować i jeszcze raz edukować.
Oceń komentarz:     1: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres