Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Czym nie wolno popijać leków?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Czym nie wolno popijać leków?

Szczególnie niewskazane są soki owocowe, które wchodzę w szkodliwe reakcje z lekarstwami. Spożywany chętnie i w dużych ilościach sok jabłkowy, pomarańczowy, a w szczególności grapefruitowy, mogą zmniejszać wchłanianie popijanych nimi leków, a przez to znosić ich działanie terapeutyczne.

Ostrzeżenia takie sformułowali amerykańscy naukowcy na spotkaniu Amerykańskiego Związku Chemików.
 

 

Szczególnie złą sławą cieszy się sok z grapefruitów, który może zwiększać wchłanianie niektórych związków, co z czasem może prowadzić do przekształcenia dawek leczniczych w toksyczne.
 

 

Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, na Uniwersytecie Zachodniego Ontario, jednoznacznie wskazują wiele powodów by unikać popijania leków sokami owocowymi i szczególnie zwracają uwagę na farmaceutyki stosowane przez osoby chore na serce, nowotwory, po przeszczepach i w trakcie poważnych infekcji.
 

 

David Bailey, kierujący badaniami, stwierdził, że „że soki pomarańczowy, grejpfrutowy i jabłkowy znacząco zmniejszają wchłanianie niektórych lekarstw w jelitach". "Skutkiem tego jest zmniejszenie działania leczniczego niezwykle ważnego podczas leczenia poważnych schorzeń" – tłumaczy badacz.
 

 

Naukowcy udowodnili jak dotąd szkodliwy wpływ soków owocowych na wchłanianie i metabolizm aż 50 różnych specyfików. Dzięki tym badaniom, na ulotkach dołączanych do leków znalazły się stosowane ostrzeżenia, zabraniające popijania niektórych preparatów sokami owocowymi, zwłaszcza grapefruitowym.
 

 

Jednocześnie, naukowcy wykazali, że aktywny składnik soku grejpfrutowego, flawonoid naringina, blokuje główny transporter leków, który przenosi lekarstwa z jelita cienkiego do krwiobiegu. Zablokowanie transportera zmniejsza wchłanianie leków oraz neutralizuje ich działanie.

Z kolei w przypadku leków, których działanie jest wzmacniane przez sok grejpfrutowy, dochodzi do zablokowania enzymu rozkładającego leki.
 

Soki jabłkowy i pomarańczowy zawierają substancje działające podobnie do tych zawartych w soku grapefruitowym. Profesor Bailey radzi by popijać lekarstwa czystą wodą.
 

 

 

inf.wł.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

lek na COVID - Dentonet.pl
Coraz bliżej nowych leków dla chorych na COVID-19 Lekarz

Związki, które potencjalnie mogą stać się lekami dla chorych na COVID-19, udało się zidentyfikować naukowcom pod kierunkiem prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej we współpracy z kolegami z Belgii i Niemiec. Ich odkrycie zostało opublikowane...

aplikacja leków - Dentonet.pl
Przełom w podawaniu leków za pomocą plastrów coraz bliżej Lekarz

Firmy z sektora farmaceutycznego eksperymentują z plastrami medycznymi, które pozwolą w kontrolowany sposób aplikować pacjentom mniejsze dawki leków przy takiej samej skuteczności oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań. Polscy naukowcy mają swój...

leki na koronawirusa - Dentonet.pl
Jest zgoda na start badań klinicznych leków na COVID-19 Lekarz

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał zgodę na rozpoczęcie badań klinicznych leków, które mają pomóc w walce z epidemią koronawirusa — przekazał PAP prof. Jacek Kubica z CM UMK w Toruniu. Pierwsi pa...

ROZWIŃ WIĘCEJ
leki na koronawirusa - Dentonet.pl
Kilkaset leków na koronawirusa w fazie badań klinicznych Lekarz

Naukowcy testują już kilkaset leków, które mają pomóc w walce z koronawirusem. Większość z nich to leki, które mają łagodzić objawy, jednak nie uwzględniają podstawowej przyczyny COVID-19, czyli wirusa. Coraz więcej firm biotechnologicznych opracowuj...

lek na raka - Dentonet.pl
Nowy nośnik dla leków na stany przednowotworowe jamy ustnej Lekarz

Opracowaniem nośnika do dostarczania leku w stanach przednowotworowych błony śluzowej jamy ustnej zajmują się młode badaczki z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Dzięki niemu leczenie ma być łatwiejsze i skuteczniejsze.Projekt Joanny Potaś i Jago...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres