Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Czy tabletki antykoncepcyjne działają od razu? Odpowiadamy!

Publikacja:
Czy tabletki antykoncepcyjne działają od razu? Odpowiadamy!

Czy tabletki antykoncepcyjne działają od razu? Odpowiadamy!

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najskuteczniejszych metod ochrony przed ciążą. By jednak zapewnić sobie maksimum ochrony, należy wiedzieć, jak prawidłowo przyjmować pigułki. Często padającym pytaniem jest to, czy działanie tabletek antykoncepcyjnych jest natychmiastowe. Temat ten zostanie szerzej omówiony poniżej.

Proszki antykoncepcyjne – działanie 

Każda kobieta, która decyduje się na tabletki antykoncepcyjne, powinna zdawać sobie sprawę z ich mechanizmu działania. Oczywiście zależne jest to od rodzaju tabletek antykoncepcyjnych, które pacjentka będzie zażywać, a tych na rynku jest sporo. Mowa o tabletkach jednoskładnikowych na bazie odpowiednika progesteronu, a także o tabletkach dwuskładnikowych na bazie odpowiedników progesteronu i estrogenu. Różnią się one nie tylko mechanizmem działania, ale także skutecznością, skutkami ubocznymi, przeciwwskazaniami, a nawet sposobem przyjmowania. 

Podstawowe działanie antykoncepcji hormonalnej, w tym również tabletek antykoncepcyjnych, to hamowanie owulacji i zagęszczanie śluzu szyjkowego. W ten sposób kobieta z wysoką skutecznością chroniona jest przed zajściem w nieplanowaną ciążę, o ile oczywiście pilnuje zasad właściwego stosowania leku. Na skuteczność tabletek wpływ ma regularność ich przyjmowania, ponadto nie bez znaczenia są interakcje z niektórymi lekami i ziołami, o czym należy pamiętać.

Dobre tabletki antykoncepcyjne – skąd wziąć?

Trzeba pamiętać, że proszki antykoncepcyjne wydawane są w aptekach wyłącznie z przepisu lekarza, jednak może być to również za pośrednictwem e-recepty online. Dobre tabletki antykoncepcyjne przepiszą Ci lekarze po konsultacjach zdalnych, chociażby w serwisie serwisie naszarecepta.pl. Oczywiście musisz pamiętać, że e-recepta na jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne czy też pigułki dwuskładnikowe wystawiana jest kobietom bez przeciwwskazań. Kwalifikację pacjentki do terapii lekarz sprawdzi podczas wywiadu medycznego, który w tym przypadku polega na wypełnieniu formularza zdrowotnego. 

E-recepta online na antykoncepcję uprawnia do wykupienia leków w dowolnej aptece. Dokument ten nie różni się od e-recept wystawianych stacjonarnie, więc również jego realizacja nie będzie problematyczna. Wykupienie tabletek antykoncepcyjnych możliwe jest przy pomocy czterocyfrowego kodu z wiadomości SMS i weryfikacji numerem PESEL. Inna opcja to okazanie kodu kreskowego e-recepty z jej wydruku informacyjnego (wiadomość e-mail lub IKP).

Tabletki antykoncepcyjne – od kiedy działają?

Wiele pacjentek zadaje sobie pytanie, jak szybko chronione będą przed ciążą, gdy zaczną zażywać tabletki hormonalne. Trzeba wiedzieć, że to, czy tabletki antykoncepcyjne działają od razu, zależne jest między innymi od rodzaju tabletek i czasu w cyklu, w którym zostaną przyjęte.

• Tabletka dwuskładnikowa zażyta w pierwszych 5 dni cyklu (a najlepiej w 1 dniu cyklu) zapewnia natychmiastową ochronę przed ciążą. Przyjęcie pigułki w późniejszym czasie cyklu wymaga natomiast dodatkowego zabezpieczenia przez tydzień od zażycia pierwszej tabletki.
• Przy tabletce jednoskładnikowej przez pierwsze 48 godzin od przyjęcia pierwszej dawki warto dodatkowo zabezpieczać się prezerwatywą – potem kobieta jest już chroniona hormonalnie.

Jak widać, ochrona przed ciążą po zażyciu tabletek antykoncepcyjnych zaczyna się dość szybko. Pigułki nie chronią jednak przed chorobami wenerycznymi, dlatego jeśli kobieta nie ma stałego partnera, mimo wszystko powinna pamiętać o prezerwatywach. Zapewnią one „mechaniczną barierę”, zmniejszając ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

tabletki do zebow
Tabletki zamiast pasty do zębów? Wady i zalety okiem higienistki Asysta

Na stronach brytyjskiego portalu stomatologicznego Dentistry.co.uk higienistka Lottie Manahan, pracująca na co dzień w jednej z klinik dentystycznych w Londynie, omawia wady i zalety pasty do zębów w tabletkach (choć należałoby mówić raczej o tabletk...