Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Czekolada dobra na depresję

Publikacja:

Czekolada dobra na depresję

Czekolada stymuluje wydzielanie endorfin – naturalnego hormonu szczęścia, dlatego wielu osobom poprawia samopoczucie. Naukowcy są zdania, że uzależnia. Trzeba się liczyć także z tym, że pomaga przybierać na wadze.
 

 

Czekolada jest źródłem:

– węglowodanów będących ważnym źródłem energii, zwłaszcza dla mózgu,
 

 

– magnezu, mającego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie komórek nerwowych,
 

 

– żelaza niezbędnego do produkcji czerwonych krwinek,
 

 

– wapnia i białka,
 

 

– witamin: B6, B2, A, E, B3, B12, kwasu foliowego i kofeiny,
 

 

– cynku i selenu, które właśnie tak skutecznie podnoszą poziom wydzielania endorfin,
 

 

– teobrominy, wykazującej działanie hipotensyjne.
 

 

Zdaniem części badaczy, znajdująca się w czekoladzie teobromina i kofeina może powodować… uzależnienie od czekolady. W ziarnach kakaowca są także alkaloidy, działające na komórki podobnie jak morfina czy kokaina. One istotnie poprawiają samopoczucie.
 

 

Jak widać, czekolada zawiera mnóstwo wartościowych składników. Tabliczka czekolady potrafi postawić na nogi i zapewnia nawet 25% dziennego zapotrzebowania na magnez i wapń. Przez osoby uprawiające sporty ekstremalne traktowana jest jako ważne źródło energii.
 

 

Zbyt częste spożywanie czekolady powoduje psucie się zębów, pogorszeniem apetytu, negatywnie wpływa na cerę. Czekolada jest uboga w błonnik, może więc wywoływać zaparcia.

Niewątpliwie wpływ na to ma fakt, że osoby uzależnione od czekolady unikają owoców i warzyw. Podejrzewa się, że u osób uczulonych na słodycze może wywoływać migreny.
 

 

Co do negatywnego wpływu czekolady na zdrowie zębów istnieje szereg różniących się od siebie doniesień. Zdaniem japońskich badaczy substancje zawarte w ziarnach kakao wręcz zapobiegają próchnicy.

Niewątpliwie jednak duże ilości spożywanej czekolady doprowadzają do wzrostu masy ciała, a w konsekwencji do otyłości.

 

 

inf.wł.


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentoexpressCEDE-1
Dentoexpress na wystawie CEDE 2019 – wiedza i dobra zabawa! Lekarz

1333 osoby wzięły udział w grze terenowej Dentoexpress w trakcie wystawy stomatologicznej CEDE 2019. Była to wyjątkowa możliwość, by w przystępny sposób zapoznać się z ofertą partnerów i sponsorów gry, a jednocześnie zdobyć atrakcyjne nagrody.Zasady ...

depresja
Zbyt dużo pracujesz? Jesteś bardziej narażona na depresję! Asysta

Jak poinformowano na łamach "Journal of Epidemiology & Community Health", kobiety pracujące powyżej 55 godzin tygodniowo są bardziej narażone na występowanie depresji. Co ciekawe, zależność ta nie występuje w przypadku mężczyzn.Badanie na grupie ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
studia w trybie mieszanym - Dentonet.pl
Wrocław: dobra zmiana dla studentów stomatologii Lekarz

Poprawią się warunki studiowania na Wydziale Lekarsko-Stomatologicznym Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskim we Wrocławiu. Jak poinformowała uczelnia, do końca lutego do użytku studentów zostanie oddane odnowione i wyposażone w nowe szafki pomi...