Czekolada dobra na depresję
Czekolada dobra na depresję
Czekolada stymuluje wydzielanie endorfin – naturalnego hormonu szczęścia, dlatego wielu osobom poprawia samopoczucie. Naukowcy są zdania, że uzależnia. Trzeba się liczyć także z tym, że pomaga przybierać na wadze.
Czekolada jest źródłem:
– węglowodanów będących ważnym źródłem energii, zwłaszcza dla mózgu,
– magnezu, mającego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie komórek nerwowych,
– żelaza niezbędnego do produkcji czerwonych krwinek,
– wapnia i białka,
– witamin: B6, B2, A, E, B3, B12, kwasu foliowego i kofeiny,
– cynku i selenu, które właśnie tak skutecznie podnoszą poziom wydzielania endorfin,
– teobrominy, wykazującej działanie hipotensyjne.
Zdaniem części badaczy, znajdująca się w czekoladzie teobromina i kofeina może powodować… uzależnienie od czekolady. W ziarnach kakaowca są także alkaloidy, działające na komórki podobnie jak morfina czy kokaina. One istotnie poprawiają samopoczucie.
Jak widać, czekolada zawiera mnóstwo wartościowych składników. Tabliczka czekolady potrafi postawić na nogi i zapewnia nawet 25% dziennego zapotrzebowania na magnez i wapń. Przez osoby uprawiające sporty ekstremalne traktowana jest jako ważne źródło energii.
Zbyt częste spożywanie czekolady powoduje psucie się zębów, pogorszeniem apetytu, negatywnie wpływa na cerę. Czekolada jest uboga w błonnik, może więc wywoływać zaparcia.
Niewątpliwie wpływ na to ma fakt, że osoby uzależnione od czekolady unikają owoców i warzyw. Podejrzewa się, że u osób uczulonych na słodycze może wywoływać migreny.
Co do negatywnego wpływu czekolady na zdrowie zębów istnieje szereg różniących się od siebie doniesień. Zdaniem japońskich badaczy substancje zawarte w ziarnach kakao wręcz zapobiegają próchnicy.
Niewątpliwie jednak duże ilości spożywanej czekolady doprowadzają do wzrostu masy ciała, a w konsekwencji do otyłości.
inf.wł.
POWIĄZANE ARTYKUŁY
1333 osoby wzięły udział w grze terenowej Dentoexpress w trakcie wystawy stomatologicznej CEDE 2019. Była to wyjątkowa możliwość, by w przystępny sposób zapoznać się z ofertą partnerów i sponsorów gry, a jednocześnie zdobyć atrakcyjne nagrody.Zasady ...
- Doszliśmy do takiej wprawy w stosowaniu łuku twarzowego, że nie wyobrażamy sobie bez niego funkcjonowania - mówi w rozmowie z Dentonetem dr n. med. Piotr Okoński....
Poprawią się warunki studiowania na Wydziale Lekarsko-Stomatologicznym Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskim we Wrocławiu. Jak poinformowała uczelnia, do końca lutego do użytku studentów zostanie oddane odnowione i wyposażone w nowe szafki pomi...
Jak poinformowano na łamach "Journal of Epidemiology & Community Health", kobiety pracujące powyżej 55 godzin tygodniowo są bardziej narażone na występowanie depresji. Co ciekawe, zależność ta nie występuje w przypadku mężczyzn.Badanie na grupie ...
Dodaj komentarz (0 komentarzy)
Każdy komentarz zostanie poddany moderacji