Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Coraz bardziej dynamiczny rozwój implantologii w Polsce

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Coraz bardziej dynamiczny rozwój implantologii w Polsce

Coraz bardziej dynamiczny rozwój implantologii w Polsce

O tym, czy ciężko odnieść sukces w Polsce oraz o dynamicznym rozwoju implantologii stomatologicznej portal Dentonet.pl rozmawiał z Violettą Szycik, szefem Vivadental, specjalistą chirurgii stomatologicznej oraz liderem umiejętności implantologicznych.

Dentonet: Na wstępie serdecznie gratulujemy zdobycia tytułu: "Kobieta sukcesu". Ciężko dziś być kobietą sukcesu?

V.S: Dziękuję za gratulacje. Moje życiowe motto to: „odważne marzenia, rozważne działania, doskonałe rezultaty”. Mogę powiedzieć, iż to kwintesencja sukcesu. Ale czym naprawdę jest ten sukces? Sukces to wewnętrzna potrzeba rozwoju, szukanie szans na realizację swoich pomysłów, konsekwencja w działaniu, otwartość, wyciąganie wniosków i ciągłe uczenie się, wytrwałość, poświęcenie i nieustanne wyznaczanie kolejnych zadań. Ważne, aby w tym działaniu uzyskać poparcie współpracowników, wskazać im cele, dać motywację, porwać do działania. Trzeba być prawdziwym liderem dla swojego zespołu, umieć słuchać, okazywać szacunek, wymagać odpowiedzialności i motywować. 

Tak naprawdę nigdy nie można mówić, że osiągnęliśmy sukces, bo sukces oznacza postęp, który trwa i nigdy się nie kończy, w przeciwnym wypadku będziemy mogli mówić wyłącznie o porażce. Dlatego nigdy nie można spocząć na laurach, zaś gratulacje przyjmować nie jako laur, ale jako potwierdzenie, że tak trzeba dalej działać. Moje pojęcie sukcesu życiowego jest zbieżne z definicją Ralpha Waldo Emersona, która mówi, że: „Sukces to: śmiać się często i szczerze, zyskać szacunek inteligentnych ludzi i podziw dzieci, zasługiwać na dobrą ocenę uczciwych krytyków i cierpliwie znosić zdradę fałszywych przyjaciół, doceniać piękno, znajdować w bliźnich to, co najbardziej wartościowe, pozostawić po sobie świat nieco lepszym i mieć świadomość, że choćby jedna istota ludzka odetchnęła lżej dzięki temu, że my istnieliśmy na tym świecie”.

Dentonet: Przejdźmy zatem do tego co ten sukces zapewniło – implanty. Jak ocenia Pani rozwój tej gałęzi stomatologii?

V.S: Już na samym początku mojej drogi zawodowej postawiłam na implantologię, z wielkim poświęceniem i starannością zgłębiałam jej tajniki. Nadal nieustannie rozwijam swoje umiejętności i poszerzam wiedzę w tej dziedzinie. Implantologia stała się ścisłą specjalizacją dla moich międzynarodowych ośrodków klinicznych, szkoleniowych i naukowo-badawczych: EUROPEAN IMPLANT & AESTHETICS CENTRE VIVADENTAL oraz EUROPEAN DENTAL IMPLANT INSTITUTE VIVADENTAL w Gdańsku oraz KLINIKI CEOC w Sopocie.

Implantologia  to dzisiaj najprężniej rozwijająca się dziedzina stomatologii. Znajdują w niej zastosowanie najnowocześniejsze technologie produktowe, sprzętowe, materiałowe i farmakologiczne. W rękach dobrego lekarza daje rzeczywiście niezwykłe i prawie nieograniczone możliwości spełniania oczekiwań pacjentów o pięknym uśmiechu. W dobie kultu pięknego ciała i dążenia do zachowania młodości  promowanie klejów do protez staje się nieaktualne. Dlatego misją naszych ośrodków klinicznych jest popularyzacja leczenia implantologicznego jako najlepszej metody odbudowy utraconych zębów.

Dentonet: Spotkaliśmy się z takim twierdzeniem, że implantologia w stomatologii jest dla wybranych. Jakie warunki musi spełniać dobry implantolog? Czy każdy stomatolog może być implantologiem?

V.S: W Polsce zabiegi z zakresu implantologii może przeprowadzać każdy lekarz stomatolog, bowiem nie zostały dotąd wypracowane regulacje prawne nakładające na lekarzy obowiązek uzyskania specjalizacji czy choćby potwierdzenia określonego poziomu kwalifikacji. Wielu lekarzy pomimo tego szkoli się i doskonali swój warsztat, jednak nadal część adeptów implantologii „idzie w ciemno”, licząc na szczęście, zakładając, że wszystko się uda i w sumie implantologia to nic trudnego. Obecnie w większości praktyk stomatologicznych pacjent znajdzie ofertę leczenia implantologicznego, ale ilu lekarzy jest do tego typu leczenia dobrze przygotowanych, tego nie wiemy. A trzeba podkreślić, iż nieudane zabiegi powodują  zwątpienie co do ich skuteczności, a co za tym idzie także i zasadności, złe wiadomości szybko się rozchodzą i budują nieprawdziwą opinię o rezultatach leczenia implantologicznego. W konsekwencji pacjenci optują za tradycyjnymi rozwiązaniami i trudniej ich przekonać do implantów.

Obecnie lekarze mogą korzystać z bogatej oferty szkoleniowej w kraju i zagranicą w postaci kursów i kongresów. Pewnym oraz idealnym rozwiązaniem dla adeptów implantologii jest profesjonalny proces szkolenia, taki jaki oferuje między innymi Instytut Vivadental. Rozpoczynają go wykłady, następnie ćwiczenia na fantomach, potem obserwacja zabiegów on-line z sali operacyjnej. Kulminacyjny moment procesu szkoleniowego to kursy praktyczne z udziałem pacjentów, podczas których lekarze najpierw asystują, a następnie sami wykonują zabiegi pod kierunkiem doświadczonego implantologa. Tylko taka konsekwentna edukacja prowadzi do sukcesu, czyli zadowolenia pacjenta i satysfakcji lekarza.

Dentonet: Jak ocenia Pani rozwój implantologii w Polsce i jak polski rynek implantologiczny wypada na tle Europy?

V.S: W Polsce implantologia przeżywa dynamiczny rozwój, a my bierzemy w tym czynny udział. Działalności mojego Instytutu przyświeca misja, u której podstaw stoi popularyzowanie innowacyjnych metod leczenia i zaawansowanych technologii medycznych w dziedzinie implantologii stomatologicznej poprzez kursy i szkolenia praktyczne i doskonalenie umiejętności zabiegowych lekarzy dentystów.  Z roku na rok obserwuje się wzrost liczby wykonywanych zabiegów, ponieważ implantologia staje się coraz bardziej popularna wśród polskich pacjentów, którzy szukają najlepszych metod leczenia utraconych zębów i najwyższej jakości, oczekują komfortu i zadowolenia z efektów leczenia. Wzrastający popyt na te zabiegi kreuje podaż, co oznacza, iż coraz więcej lekarzy wykazuje zainteresowanie wprowadzeniem ich do oferty swoich praktyk.

W ostatnich 10 latach polska implantologia dokonała ogromnego skoku w przyszłość. Postęp pozwolił nam nie tylko dogonić światową czołówkę, ale w wielu obszarach uzyskać pozycję lidera. W porównaniu z Europą to właśnie polscy pacjenci mają możliwość leczenia się w przepięknych wnętrzach nowoczesnych klinik stomatologicznych, wyposażonych w najlepszy na świecie sprzęt i materiały. Stąd  tak prężnie rozwijająca się turystyka medyczna. Pacjenci zagraniczni przyjeżdżają do nas, bo przy stosunkowo niższych cenach, standard usług jest nieporównywalnie większy. Chwalą umiejętności polskich lekarzy, zaskoczeni są ultranowoczesną diagnostyką radiologiczną 3D, bez której implantologia w dzisiejszych czasach nie ma racji bytu. Obserwuję duże zainteresowanie lekarzy ze wschodniej Europy w szkoleniach implantologicznych  w Polsce. Aby nie stracić czołowych lokat, musimy nieustannie rozwijać i doskonalić zarówno same produkty, jak i szukać dla nich nowych rynków zbytu i pomnażać wszystko efektem synergii.

Dentonet: Jak ocenia Pani ostatnie dokonania naukowe w dziedzinie implantologii?

V.S: Cóż, implantologia to dziedzina dynamiczna i ciągle rozwijająca się. Fakt, iż coraz więcej na tym polu dzieje się w Polsce jest niezwykle cenne, potwierdza również moje zdanie o wiodącej roli Polski w implantologii światowej. My w tym postępie również bierzemy czynny udział. Koncentrując unikalną wiedzę, kompetencje, doświadczenie i umiejętności, moje ośrodki zakresem działania obejmują nie tylko samo leczenie pacjentów, ale także szkolenie kadr medycznych oraz badania naukowe i rozwój nowoczesnych technologii. Wspólnie z Politechniką Gdańską realizujemy projekt badawczy mający na celu stworzenie polskiego systemu implantów, zdolnego do konkurowania z najlepszymi rozwiązaniami światowych producentów w zakresie prostoty stosowania, trwałości oraz kosztów produkcji, co ma umożliwić korzystanie z tej najlepszej metody leczenia utraconych zębów przez całe społeczeństwo, a nie ograniczać dostępności do niej względami finansowymi. Ponadto nasza współpraca ma na celu wypracowanie unikalnych procedur zabiegowych w dziedzinie implantologii z zastosowaniem biomateriałów, komórek macierzystych i czynników wzrostu, co ma czynić te nowatorskie rozwiązania aktualnymi także w odległej przyszłości.

 

Wywiadu udzieliła Laureatka Nagrody „Kobieta Sukcesu”

Dr n.med. Violetta Szycik

Specjalista chirurgii stomatologicznej

Lider umiejętności implantologicznych

Prezes Zarządu Spółek VIVADENTAL oraz KLINIKA CEOC 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

testy na SARS-CoV-2 - Dentonet.pl
Koronawirus łagodniejszy, ale coraz bardziej zaraźliwy Asysta

Koronawirus zrobił się może i łagodniejszy, ale dużo łatwiej się nim zakazić, niż było to na wiosnę. Jeśli przyrost zachorowań będzie tak duży, jak obecnie obserwujemy, być może nie będzie wyjścia i trzeba będzie wprowadzić lockdown – powiedział w cz...

polskie testy na koronawirusa - Dentonet.pl
Coraz więcej mobilnych punktów testów w całej Polsce Asysta

Do blisko 500 wzrosła liczba mobilnych punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Przybywa ich właściwie codziennie, wraz ze zwiększonym zapotrzebowaniem na wykonywanie testów. Kolejne będą uruchamiane w najbliższym czasie – informuje Naro...

telefoniczna informacja pacjenta - Dentonet.pl
Pandemia koronawirusa przyspieszy rozwój telemedycyny Lekarz

Pandemiczne restrykcje wymusiły na służbie zdrowia wdrożenie nowych procedur postępowania z pacjentami, aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Do powszechnego użytku weszły rozwiązania z pogranicza robotyki i telemedycyny, które u...

ROZWIŃ WIĘCEJ
lekarz - Dentonet.pl
W Polsce jest coraz mniej lekarzy. Czy pomóc mogą farmaceuci? Lekarz

W Polsce na 87,5 tys. lekarzy przypada 60 tys. magistrów i techników farmacji. – Ograniczenie roli farmaceutów do sprzedaży leków to błąd systemowy – podkreśla dr hab. n. med. Andrzej Fal, dyrektor Instytutu Nauk Medycznych na Uniwersytecie Kardynała...

dentystka - Dentonet.pl
"Personel medyczny nie jest odpowiedzialny za rozwój epidemii" Lekarz

W odpowiedzi na szerzące się w ostatnich dniach twierdzenia o tym, że lekarze i personel medyczny są współodpowiedzialni za rozszerzanie się epidemii koronawirusa Naczelna Rada Lekarska opublikowała komunikat, w którym stanowczo podkreśla, że przypis...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres