Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Całowanie przyspiesza próchnicę?

Publikacja:

Całowanie przyspiesza próchnicę?

Cukierki, czekolada, rodzynki itp. przyśpieszają działanie próchnicy. Ale czy całowanie też?
 

Okazuje się, że tak. Jak podaje pismo Journal of the American Dental Association bakterie odpowiedzialne za próchnicę mogą przenosić się wraz ze śliną.
 

 

A wszystkiemu winne są bakterie Streptococcus mutans, które żyją w ślinie oraz w płytce nazębnej. Bakterie mogą przenosić się drogą bezpośrednią lub pośrednią.
 

 

Używanie tych samych sztućcy, filiżanek, kubków, szczoteczki do zębów – to możliwość pośredniego przeniesienia bakterii na inną osobę. Całowanie się to już kontakt bezpośredni i możliwość najłatwiejszego „zarażenia” drugiej osoby.
 

 

Łatwość przenoszenia się Streptococcus mutans zależy od wielu czynników, jak „zakres” i częstotliwość całowania, system immunologiczny danej osoby, dieta i ogólny stan zdrowia jamy ustnej. Szczególnie podatne na te bakterie są małe dzieci, dlatego też należy unikać całowania je w usta.
 

 

Istnieje też zupełnie przeciwna teoria twierdząca, że całowanie …zapobiega próchnicy. Okazuje się, że intensywne całowanie wzmaga wydzielanie śliny, która jest naturalnym środkiem czyszczącym jamę ustną.
 

 

Tak więc całować się, czy nie?
 

 

Oczywiście, że tak ale pod warunkiem dbania o higienę jamy ustnej.

A na to składa się nie tylko mycie zębów dwa razy dziennie (choć to zabieg podstawowy).
 

 

Prawidłowa higiena jamy ustnej to: używanie pasty do zębów z fluorem, odpowiedni czas i technika mycia zębów, używanie nici dentystycznej lub irygatorów, regularne wizyty u stomatologa i odpowiednio wyważona dieta.

 

 

na podstawie: ivillagehealth.com
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zdążyć przed próchnicą 2 - Dentonet.pl
ŚDZJU 2020: w gronie ekspertów, o tym jak uprzedzić próchnicę Lekarz

22 stycznia w Warszawie odbędzie się spotkanie ekspertów zaproszonych przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej, poświęcone krajowym obchodom Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca) i kampanii „...

próchnica - Dentonet.pl
Ministerstwo zdrowia: 90% nastolatków w Polsce ma próchnicę Asysta

Siedmiu na dziesięciu Polaków ma próchnicę. Wśród nastolatków odsetek ten jest znacznie większy i sięga 90%. Powodem takiego stanu rzeczy jest m.in. bogata w cukier dieta, podjadanie między posiłkami, niewystarczająca higiena oraz rzadkie wizyty kont...

dodatkowe ubezpieczenie - Dentonet.pl
Przyspiesza rozwój rynku prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych Lekarz

Usługi lekarskie podrożały od stycznia do grudnia o 6,7%, a stomatologiczne – o 8,1%. Wydatki na coraz droższe usługi zdrowotne pozwalają ograniczyć prywatne ubezpieczenia zdrowotne. Liczba Polaków korzystających z prywatnych pakietów medycznych zwię...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Maciej Mikolajczyk
Jak diagnozować próchnicę u pacjentów w każdym wieku? Lekarz

Już tylko do najbliższej niedzieli 16 stycznia można zapewnić sobie dostęp do wykładu "Niezawodna diagnostyka ubytków próchnicowych u dzieci i dorosłych - przegląd wszystkich obecnie stosowanych metod" autorstwa dr. n. med. Macieja Mikołajczyka w wyj...