Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Asystentka i higienistka stomatologiczna zrobią karierę?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Asystentka i higienistka stomatologiczna zrobią karierę?

Asystentka i higienistka stomatologiczna zrobią karierę?

Decydując się na ukończenie szkoły dla asystentek lub higienistek stomatologicznych i wybierając ten zawód, warto pomyśleć o tym, jak będzie wyglądała nasza przyszłość w tej branży. Potocznie można powiedzieć – czy zrobię karierę? I co wybrać ? Gdzie są większe szanse – w zawodzie asystentki czy higienistki stomatologicznej?

Po pierwsze, trzeba wiedzieć jakie są różnice między tymi zawodami. Dla kogoś będącego w branży stomatologicznej to jasne, ale tym, którzy stoją przed wyborem warto przypomnieć.

Higienistka stomatologiczna ma większe kwalifikacje i jej praca jest powiązana z zabiegami przy pacjentach. Wykonuje samodzielnie skaling i piaskowanie. Do tego dochodzi fluoryzacja, lakowanie i lakierowanie oraz wybielanie zębów. Higienistka przeprowadza też instruktaż higieny jamy ustnej i wykonuje także pracę asystentki.

Zadania asystentki stomatologicznej polegają wyłącznie na pracy z lekarzem. Przygotowuje stanowisko pracy, asystuje przy zabiegach z uwzględnieniem pracy „na cztery ręce" i sprząta gabinet stomatologiczny. Nie wykonuje samodzielnie zabiegów.

Zanim podejmiemy studia czy wybierzemy szkołę kształcącą w zawodzie, musimy sobie uświadomić, co tak naprawdę nas interesuje. Jeśli planujemy asystować dentyście, wystarczy szkoła dla asystentek. O pracę jest zdecydowanie łatwiej.

Jednak, jeśli chcemy mieć kontakt z pacjentami i wykonywać samodzielnie zabiegi to wybierzmy kierunek higienistka stomatologiczna. Ale co trzeba dodać, o pracę jest trochę trudniej, przynajmniej w Polsce. To się oczywiście zmienia – w dużych miastach i w większych, droższych gabinetach, zatrudnia się higienistki.

Praca z pacjentem daje dużą satysfakcję. I teoretycznie może większe szanse na zrobienie kariery. Tylko co właściwie kryje się pod hasłem kariera? Dla jednych będzie to dobra i stabilna praca z rosnącą pensją. Dla innych samodzielne stanowisko, może w przyszłości własny gabinet higienistki.

Branża stomatologiczna rozwija się bardzo dynamicznie. Eksperci są zgodni, że ten rynek pracy  będzie się rozwijać. Zatem kariera jest w zasięgu ręki.
ab

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

asystentka - Dentonet.pl
Ryzyka w pracy higienistki i asystentki a ochrona ubezpieczeniowa Asysta

Pracując bezpośrednio z pacjentem i wykonując czynności medyczne, higienistki i asystentki stomatologiczne są narażone na wiele zagrożeń – ryzyko błędu popełnionego podczas zabiegu i związane z nim roszczenia finansowe ze strony pacjenta, zniszczenie...

zarobki asystentek i higienistek - Dentonet.pl
Zarobki asystentek i higienistek stomatologicznych w UE Asysta

Portal Europa.jobs wyliczył, na jakie zarobki mogą liczyć asystentki i higienistki stomatologiczne, które zdecydują się na pracę poza granicami Polski. Według portalu Europa.jobs asystentka stomatologiczna zatrudniona w gabinecie stomatologicznym w ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
środki ochrony dla asysty-stomatologicznej - Dentonet.pl
Praca asysty w dobie koronawirusa – pobierz informator! Asysta

Stan epidemii w związku z zagrożeniem koronawirusem wpłynął na pracę wszystkich osób związanych zawodowo ze stomatologią – nie wyłączając asystentek i higienistek stomatologicznych. Zbiór najważniejszych zasad i wytycznych, niezbędnych przy wykonywan...

Praca asystentek i higienistek w dobie pandemii, czyli Asysdent online! Asysta

Pandemia koronawirusa bardzo mocno wpłynęła na funkcjonowanie całej branży stomatologicznej, nie wyłączając codziennej pracy asystentek i higienistek stomatologicznych. Wokół tego właśnie tematu koncentrować się będzie zaplanowany na sobotę 25 kwietn...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres