Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Ty i Twój aparat ortodontyczny w „związku idealnym”

Publikacja:
Ty i Twój aparat ortodontyczny w „związku idealnym”

Ty i Twój aparat ortodontyczny w „związku idealnym”

Pod koniec leczenia ortodontycznego będziesz mieć cudowny uśmiech, a co najważniejsze – poprawi się stan zdrowia Twojej jamy ustnej. Jednak, aby osiągnąć ten cel i zapewnić niesamowite rezultaty, trzeba przejść wielomiesięczną drogę z aparatem ortodontycznym na zębach, co nie zawsze bywa przyjemne. Poniżej znajdziesz siedemnaście porad/wskazówek, które pomogą Ci stworzyć związek idealny z Twoim nowym towarzyszem!

1. Pamiętaj, co jest Twoim celem – piękny i zdrowy uśmiech! Zachowaj motywację podczas leczenia, myśląc o tym, jak będzie wyglądał Twój uśmiech, gdy zdejmiesz aparat ortodontyczny. Polecamy obserwować jak zmienia się Twój zgryz z każdym miesiącem. Będzie to dla Ciebie ogromną motywacją. Tego samego dnia każdego miesiąca zrób sobie zdjęcie i porównaj z poprzednimi okresami. Dzięki temu zobaczysz jak daleko już zaszedłeś i o ile lepiej wygląda Twój uśmiech wraz z upływającym czasem.

2. Jedną z najlepszych wskazówek dla nowych użytkowników aparatu ortodontycznego jest zaufanie, że bardzo szybko przyzwyczaisz się do czucia aparatu. Pierwszy dzień noszenia aparatu ortodontycznego może być trochę dziwny. Od razu po założeniu aparatu możesz produkować więcej śliny. Ta reakcja powinna zniknąć w ciągu godziny. Wszelkie zmiany w Twojej mowie spowodowane aparatem ortodontycznym również znikną za około dzień lub dwa.

3. Założenie aparatu w ogóle nie boli. Jednak przez kilka dni po dostosowaniu zacisku do Twojej wady zgryzu zęby mogą być wrażliwe. Może pojawić się również wrażliwość dziąseł. Pij zimną wodę i jedz tylko miękkie pokarmy (jogurty, mus jabłkowy, zupy krem, galaretkę), aż poczujesz się gotowy do powrotu do normalnej diety. Jeśli dyskomfort nie będzie mijał, możesz sięgnąć po Glimbax, który zmniejszy stan zapalny w obrębie dziąseł i zmniejszy ból. Glimbax to lek z diklofenakiem w formie płynu do płukania ust. Dzięki jego formie możesz dotrzeć do każdego miejsca, bez narażania wrażliwych obszarów na dodatkowy dyskomfort.

4. Oprócz nadmiernej wrażliwości zębów i dziąseł, w wyniku noszenia aparatu ortodontycznego może dojść do podrażnienie warg i policzków z powodu zamków i drutów. W takiej sytuacji również pomocny może okazać się Glimbax, który złagodzi bolesne miejsca. Po około siedmiu dniach Twoje usta powinny przyzwyczaić się do aparatu i ten problem zniknie. Jeśli zaobserwowałeś (-aś), że usta/dziąsła uraża konkretny element aparatu, możesz również wysuszyć tę część aparatu, która Ci przeszkadza i przykleić do niej kawałek wosku dentystycznego (wosk otrzymasz od swojego ortodonty), który będzie działał jako bariera.

5. Jeśli drut zacznie wbijać cię w policzek, możesz przesunąć go z powrotem na miejsce albo odepchnąć wystający drut patyczkiem do uszu albo ostrożnie przeciąć nadmiar drutu wcześniej wysterylizowanymi cążkami do paznokci. Następnie należy tymczasowo przykryć uciążliwy zamek lub resztki drutu woskiem dentystycznym. Równocześnie od razu zadzwoń do swojego ortodonty i umów się na najbliższy wolny termin.

6. Podczas noszenia aparatu bardzo ważna jest higiena jamy ustnej. Myj zęby niewybielającą pastą rano, wieczorem i po każdym posiłku. Za każdym razem szczotkuj zęby przez dwie minuty.

7. Czasami może się zdarzyć, że resztki pokarmu dostaną się w zakamarki aparatu. Aby je usunąć, użyj jednopęczkowej szczoteczki.

8. Nie zapominaj również o nitkowaniu zębów codziennie nicią dentystyczną lub nicią ortodontyczną. Zalecamy robić przed snem.

9. Codzienną higienę zakończ płukaniem jamy ustnej płynem do płukania jamy ustnej z fluorem. Płucz nim usta przez 60 sekund dwa razy dziennie (najlepiej rano i wieczorem), aby zniszczyć bakterie i zarazki.

10. Jeśli wychodzisz do pracy czy do szkoły, zabierz ze sobą tzw. zestaw podróżny, czyli: podróżną szczoteczkę do zębów i szczoteczkę jednopęczkową, małą pastę do zębów, nić dentystyczną i wosk dentystyczny. Pozwoli Ci to zachować promienny uśmiech, gdy jesteś w drodze. Jeśli zdarzy ci zapomnieć o zestawie podróżnym, po jedzeniu dokładnie wypłucz usta wodą i wyszczotkuj zęby, gdy tylko wrócisz do domu.

11. Zastanawiasz się pewnie czy są takie pokarmy, których powinieneś unikać, nawet jeśli nie odczuwasz już dyskomfortu podczas jedzenia twardych potraw. Radzimy, aby nie jeść naprawdę twardych lub lepkich pokarmów, ponieważ mogą one uszkodzić aparat. Jeśli już masz ochotę na taki smakołyk, nie gryź go przednimi zębami i jeśli można pokrój go na małe kawałki (np. surowa marchewka). Staraj się jednak wykluczyć takie pokarmy ze swojej diety. Na pewno znajdziesz jakąś smaczną, mniej twardą alternatywę.

12. Trzymaj się z dala od produktów wybielających, w tym wybielających past do zębów i tzw. pasków wybielających, podczas noszenia aparatu ortodontycznego. Zamki zakrywają część zębów, więc po ich zdjęciu, miejsca, w których kiedyś był aparat, będą ciemniejsze niż wybielone.

13. Noś małe lusterko, pobierz aplikację z lusterkiem lub zaprzyjaźnij się z trybem selfie w aparacie telefonu, aby po jedzeniu sprawdzić jak wygląda Twój uśmiech. Czy aby na pewno w zakamarkach nie zostały kawałki jedzenia.

14. Odwiedzaj dentystę ogólnego mniej więcej co trzy miesiące w celu oczyszczenia i kontroli podczas noszenia aparatu ortodontycznego.

15. Podczas noszenia aparatu, masz wrażenie, że Twoje zęby są „luźne” lub „lekko się ruszają”? Nie panikuj! Jest to całkowicie normalne i oznacza, że leczenie działa. Zęby muszą mieć możliwość przemieszczania się w nowe miejsca. Kiedy zdejmiesz aparat ortodontyczny to uczucie minie.

16. Ochraniacze na zęby są koniecznością, jeśli uprawiasz sport lub wykonujesz jakąkolwiek czynność, która może skutkować uderzeniem w twarz. Według American Dental Association sportowcy są 60 razy bardziej narażeni na kontuzje zębów, gdy nie mają ochraniacza na zęby. Dbaj o bezpieczeństwo zębów i aparatów!

17. Po zakończeniu leczenia noś swój aparat ruchomy (zdejmowany) tak często jak to tylko możliwe. To jedyny sposób, aby mieć pewność, że zęby pozostaną w nowej pozycji.

Mamy nadzieję, że powyższe rady pomogą Ci z uśmiechem przejść kurację ortodontyczną lub pozwolą Ci podjąć dobrą decyzję odnośnie założenia aparatu ortodontycznego. Każdy zasługuje na piękny i zdrowy uśmiech! Powodzenia!


POWIĄZANE ARTYKUŁY

RTG
Zminiaturyzowany aparat RTG wkrótce w Polsce Lekarz

Jeden z wiodących producentów sprzętu medycznego w Azji zamierza w najbliższych miesiącach uruchomić w Europie, w tym także w Polsce, sprzedaż miniurządzenia do diagnostyki RTG, które może zrewolucjonizować rynek aparatury rentgenowskiej. Dzięki up...

Align kongres 1
II Kongres Ortodontyczny Invisalign za nami Lekarz

W dniach 15-16 marca 2024 r. w Warszawie odbył się II Kongres Ortodontyczny Invisalign®. Tematyka tegorocznego wydarzenia była skoncentrowana wokół leczenia pacjentów rosnących. Kongres po raz kolejny stanowił miejsce spotkań, wymiany wiedzy i doświa...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Align kongres
Pierwszy Kongres Ortodontyczny Invisalign za nami Lekarz

Firma Align Technology, wiodący światowy producent urządzeń medycznych, który projektuje, produkuje i dostarcza system przezroczystych nakładek Invisalign® oraz skanery wewnątrzustne iTero™, zorganizowała pierwszy Kongres Ortodontyczny Invisalign, kt...

szczepienie
"Wirus ewoluuje, w związku z tym szczepionka też" Lekarz

Komisja Europejska dopuściła do stosowania dwie szczepionki zapewniające szerszą ochronę przeciw COVID-19. – Wirus ewoluuje, w związku z tym szczepionka też – powiedział PAP prof. dr hab. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatolog...

Boze Narodzenie
Pomysły na Boże Narodzenie, które doceni twój zespół Lekarz

Obchodzenie świąt Bożego Narodzenia w gabinecie dentystycznym to nie tylko coś, co warto robić ze względu na pracowników – to także okazja (najbardziej odpowiednia w roku), aby poinformować zespół, jak bardzo doceniasz jego wkład w działania praktyki...

dentysta w masce
Dentysto, twój pacjent padł ofiarą przemocy domowej? Reaguj! Lekarz

Z artykułu opublikowanego w październikowym wydaniu czasopisma „BDJ In Practice” wynika, że podczas pandemii COVID-19 stomatolodzy coraz częściej spotykają się z przypadkami przemocy domowej u swoich pacjentów. Aby udzielić pomocy, dentyści powinni u...

zdjecia wewnatrzustne
Oko owada i innowacyjny aparat do zdjęć wewnątrzustnych Lekarz

Opublikowane badanie wykazało korzyści płynące z używania inspirowanych biologicznie aparatów do wysokiej jakości obrazowania wewnątrzustnego. Tworząc nowe urządzenie do zastosowania w stomatologii, badacze z Korei Południowej podpatrywali narząd wzr...

RTG
Prima Aprilis 2024: zminiaturyzowany aparat RTG Lekarz

Opublikowany w Dentonecie 1 kwietnia materiał (film i artykuł), dotyczący miniurządzenia do badań rentgenowskich, okazał się całkiem wiarygodny. Świadczy o tym zainteresowanie osób, które po zapoznaniu się z tym tematem, w pierwszych dniach kwietnia ...