Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

10 faktów o chorobach jamy ustnej według World Dental Federation

Brak komentarzy | Publikacja:
10 faktów o chorobach jamy ustnej według World Dental Federation

10 faktów o chorobach jamy ustnej według World Dental Federation

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Z tej okazji FDI World Dental Federation przygotowała 10 ciekawych faktów dotyczących chorób jamy ustnej.

1. Choroby jamy ustnej dotykają 3,9 mld ludzi na całym świecie, a nieleczona próchnica 44% światowej populacji, co czyni ją najbardziej rozpowszechnioną wśród wszystkich dolegliwości uwzględnionych w pracy na temat globalnych obciążeń wynikających z chorób.

2. Na całym świecie z próchnicą boryka się od 60 do 90% dzieci oraz 100% dorosłych.

3. Na choroby przyzębia, które doprowadzić mogą do przedwczesnej utraty zębów, cierpi 15-20% dorosłych w wieku 35-44 lata.

4. Choroby przyzębia i nieleczona próchnica zębów mlecznych należą do czołowej dziesiątki najbardziej rozpowszechnionych schorzeń u dzieci.

5. Globalnie około 30% osób w wieku 65-74 lata nie ma już naturalnych zębów. Wraz ze starzeniem się społeczeństw, problem ten będzie rosnąć.

6. Leczenie stomatologiczne jest na 4. miejscu pod względem ponoszonych kosztów. W samych Stanach Zjednoczonych przekazywane jest na nie 110 mld dolarów. W Unii Europejskiej w latach 2008-2012 wydatki na leczenie chorób jamy ustnej wynosiły 70 mld euro rocznie.

7. Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia chorób jamy ustnej to niezdrowa dieta (zwłaszcza ta bogata w cukry), palenie tytoniu, spożywanie alkoholu oraz niewłaściwa higiena.

8. Choroby jamy ustnej są związane z dużym bólem i niepokojem, zakłóceniami w jedzeniu, problemami ze snem i mogą prowadzić do spadku jakości życia.

9. Choroby jamy ustnej mogą mieć wpływ na każdy aspekt życia – od relacji międzyludzkich i pewności siebie, przez szkołę, pracę, prowadząc do izolacji społecznej, a nawet ograniczenia dochodów.

10. Zdrowie jamy ustnej jest niezbędne do utrzymania ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia.

– Celem Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej jest zwrócenie uwagi decydentów na konieczność zapewnienia środków i możliwości dla poprawy sytuacji zdrowotnej społeczeństw w zakresie zdrowia jamy ustnej i wprowadzenia działań wzmacniających właściwą profilaktykę – podkreśla dr Anna Lella, szefowa ERO-FDI.

AF
Fot. Materiały prasowe FDI


POWIĄZANE ARTYKUŁY

objawy raka jamy ustnej - Dentonet.pl
Podejrzenie raka jamy ustnej? Mniej konsultacji Lekarz

W ostatnich miesiącach w Wielkiej Brytanii liczba skierowań do onkologa w związku z podejrzeniem nowotworu jamy ustnej obniżyła się o 1/3. Nie jest to niestety efekt poprawy stanu zdrowia pacjentów, ale konsekwencja pandemii COVID-19, a zwłaszcza utr...

płyn przeciw grzybicy - Dentonet.pl
Jak płyny do płukania jamy ustnej zwalczają koronawirusa Asysta

Naukowcy z Uniwersytetu w Cardiff przechodzą do kolejnego etapu badań nad skutecznością płynów do płukania jamy ustnej w walce z koronawirusem. Na początku 2021 r. ruszą badania kliniczne. Przypomnijmy – już w maju br. multidyscyplinarny zespół nauk...

objawy raka jamy ustnej - Dentonet.pl
Rak jamy ustnej? 65% mniej skierowań na badania Lekarz

W Zjednoczonym Królestwie za sprawą wspólnych działań Fundacji Raka Jamy Ustnej (MCF) oraz Brytyjskiej Fundacji Zdrowia Stomatologicznego (BDHF) w listopadzie obchodzony jest już od lat Miesiąc Świadomości Raka Jamy Ustnej. W tym roku działania te wy...

ROZWIŃ WIĘCEJ
higiena jamy ustnej w ciąży - Dentonet.pl
Higiena jamy ustnej u kobiet w ciąży i u noworodka Asysta

3 października w Łodzi odbyła się VII Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2020. Przypominamy więc najważniejsze wiadomości dotyczące roli higieny jamy ustnej w ciąży i u noworodka, o czym w krótkim wywiadzie o...

higiena jamy ustnej - Dentonet.pl
USA: czy z powodu COVID-19 pacjenci zaniedbali zdrowie jamy ustnej? Lekarz

Mimo ograniczeń oraz zagrożeń, jakie wiążą się z pandemią koronawirusa, mieszkańcy Stanów Zjednoczonych nie zrezygnowali z dbania o higienę jamy ustnej. Co więcej, pod tym względem jest nawet lepiej niż na krótko przed pojawieniem się COVID-19. Takie...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji