Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Jak leczyć próchnicę butelkową? Czy jednym wyjściem jest usunięcie ząbków?

Moja szesnastomiesięczna wnuczka w Anglii ma próchnicę butelkową – tak stwierdzili lekarze. Zaproponowali oni usunięcie wszystkich ząbków. Czy w XXI wieku nie ma innej możliwości leczenia tej choroby? Jaki to ma wpływ na ząbki stałe? W Polsce podobno stosuje się ozonowanie. Jaki jest koszt tego leczenia i gdzie to można zrobić?


W XXI wieku próchnica butelkowa nie powinna w ogóle występować, gdyż bardzo łatwo jest jej zapobiec. Nie mogę ocenić, jaka byłaby najlepsza metoda leczenia dziecka, gdyż nie wiem, jaki jest obecny stan ząbków. Ile tkanki pozostało w jamie ustnej, czy dziecko cierpi z powodu próchnicy, czy są stany ropne? Leczenie próchnicy u szesnastomiesięcznego dziecka jest bardzo trudne, gdyż dziecko w tym wieku nie współpracuje z lekarzem.

Ozonowanie jest skuteczne w przypadku, gdy próchnica nie jest głębsza niż 1 mm, ale też nie jest łatwe u tak małego dziecka. Rozumiem, że leczenie dziecka jest w ramach NHS (Kasy Chorych). Jeżeli tak, to przypuszczam, że zaplanowane jest w znieczuleniu ogólnym. Niestety, gdy planuje się leczenie w znieczuleniu ogólnym, każdy lekarz stara się wykonać leczenie w jak najkrótszym czasie, bo znieczulenie ogólne nie jest obojętne dla zdrowia. Usuwa się zęby, aby zapobiec bólom i stanom ropnym u dziecka w przyszłości. Ocenia się szanse wyleczenia próchnicy i ryzyko jej pogłębienia. Stara metoda w Polsce to tzw. lapisowanie. Lecz ząbki po tym leczeniu są czarne. Nie potrzeba dziecka znieczulać, ząbki smaruje się wielokrotnie odpowiednimi związkami, mającymi za zadanie zahamować próchnicę. Kiedy dziecko jest starsze i jest możliwa współpraca, usuwa się czarne warstwy i pokrywa wypełnieniem. Do każdego leczenia niezbędna jest diagnoza. Stany ropne są bardzo niebezpieczne dla stanu ogólnego dziecka i takie zęby usuwa się. Moją radą jest skonsultowanie się z lekarzem specjalistą stomatologii dziecięcej w prywatnej klinice w Anglii lub w Polsce. Jeżeli chodzi o koszt leczenia, to niestety trudno jest ocenić nie widząc dziecka. Koszt ozonowania jednego zęba zwykle kosztuje 100 zł. Proszę namówić rodziców dziecka, aby uzupełnili wiadomości w zakresie żywienia i higieny jamy ustnej dziecka. Zdrowie zębów dzieci leży w rękach rodziców. Przykro mi o tym pisać, gdyż często rodzice oburzają się, ale niestety taka jest prawda.