Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

O zębach z przymrużeniem oka

Publikacja:
O zębach z przymrużeniem oka

O zębach z przymrużeniem oka

Jaki sport jest najbardziej niebezpieczny dla zębów? Kto czyścił zęby rzymskim patrycjuszom? Ile zębów miał Adam, a ile Budda? Które zwierzę jest najbardziej uzębionym drapieżnikiem? – odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym świątecznym artykule.

Dziś nie będziemy Was straszyć tekstami o powikłaniach po leczeniu kanałowym czy wskazaniach do zabiegu ekstrakcji. Mamy święta, więc w ramach wielkanocnego relaksu przygotowaliśmy dla Was garść ciekawostek związanych z zębami i stomatologią.

Czy wiecie, że…
– Określenie „mleczne zęby” zostało wymyślone przez ojca medycyny, Hipokratesa. Uważał on, że pierwsze zęby powstają z mleka matki i to w jak najbardziej dosłowny sposób – matczyny pokarm miał wnikać w głąb dziąseł dziecka, a następnie ulegać krystalizacji.

– jak głosił jeden z apokryfów, praojciec ludzi, Adam, miał 30 zębów (podobno stąd wzięła się liczba dni w miesiącu), natomiast zgodnie z legendą Budda miał ich aż 40, czyli o 8 więcej niż przeciętny człowiek (musiał więc posiadać zęby dziewiątki i dziesiątki).

– w starożytnym Rzymie wysoko postawieni urzędnicy mieli specjalnych niewolników do czyszczenia zębów. Ich zadaniem było między innymi przygotowanie proszków i ziołowych naparów stosowanych do higieny jamy ustnej. Odpowiednikiem dzisiejszej pasty była w starożytnym Rzymie drobno utłuczona mieszanka miodu, skorupek jaj, kawałków muszli ostryg i pokruszonych kości, dość pracochłonna w wykonaniu.

– podczas renowacji Koloseum archeolodzy odkryli w podziemiach dobrze zachowane narzędzia stomatologiczne. Oznacza to, że już starożytni dentyści doceniali wagę dobrej lokalizacji gabinetu i starali się praktykować w miejscach tłumnie odwiedzanych przez obywateli Rzymu.

– w średniowieczu wierzono, że kształt i rozstawienie zębów wiele mówią o charakterze człowieka. Małe zęby miały świadczyć o małostkowości i chciwości, duże – o dobroci i otwartości. Natomiast zęby spiczaste i rzadko rozstawione wskazywały na osobę podłą i nikczemną.

– specjaliści zajmujący się renowacją posągu zakrwawionego Jezusa z parafii San Bartolo Cuautlalpan w Meksyku odkryli, że figura ma osiem prawdziwych, ludzkich zębów pochodzących od dorosłego człowieka. Zdaniem konserwatorki zabytków, zęby prawdopodobnie zostały ofiarowane przez wiernych. Wszystkie były zdrowe i pozbawione próchnicy.

– najbardziej „uzębionym” stworzeniem na ziemi wcale nie jest rekin, lecz drapieżny ślimak – w zależności od gatunku posiada on od 25 do 40 tysięcy małych ostrych ząbków, tworzących tzw. radulę (tarkę). Tarka znajduje się na dnie jamy gębowej ślimaka i służy do rozdrabniania pokarmów. Niektóre gatunki, zwłaszcza ślimaki morskie, przegryzają z jej pomocą pancerze swoich mniejszych pobratymców, a następnie wysysają ciało ofiary.

– najbardziej niebezpiecznym dla zębów sportem jest hokej. Aż 68 procent hokeistów straciło na lodzie przynajmniej jeden ząb. Natomiast w boksie najczęściej występującym urazem jest złamanie lub zwichnięcie szczęki.

– człowiek w ciągu całego życia poświęca przeciętnie 38 dni na szczotkowanie zębów.

– zdaniem japońskich naukowców ludzie myjący zęby 3 razy dziennie rzadziej mają problemy z nadwagą. To świetna wiadomość dla tych wszystkich osób, którym w święta przybyło nieco kilogramów. Wystarczy, że zaczną częściej szorować zęby, a dodatkowe kilogramy samoistnie znikną :-))

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ubytki w zebach
Jak uzupełnić ubytki w zębach? Pacjent

Ubytki w zębach, czyli fragmenty tkanek zębowych utracone najczęściej w wyniku próchnicy lub ukruszenia korony zębowej, uzupełnia się za pomocą różnych materiałów stomatologicznych. Tradycyjne wypełnienia kompozytowe niekiedy bywają zastępowane trwał...

stan mleczakow 1
Linie wzrostu na zębach dziecka a przyrost masy ciała Lekarz

Brytyjscy i nowozelandzcy naukowcy odkryli, że linie wzrostu na zębach dziecka mogą wskazywać na przyrost masy ciała we wczesnym okresie dojrzewania. Dzieci z szybszym biorytmem ważyły i przybierały na wadze mniej, podczas gdy te z wolniejszym rytmem...

zab obok lusterka i zglebnika
"Scientific Reports": życie człowieka zapisane w zębach Lekarz

Naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Jorku przeanalizowali budowę i skład zębów 15 chętnych osób. Okazało się, że można z nich wyczytać wiele informacji o życiu każdego pacjenta – informuje "Scientific Reports". Według naukowców z New York University, z ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
starozytne zeby
Przeciwciała w zębach z XIII w. rozpoznają współczesne antygeny Lekarz

Badanie naukowców z Uniwersytetu w Nottingham wykazało, że ludzkie zęby pobrane ze szkieletów datowanych na lata 1285–1470 przechowywały przeciwciała, które wciąż skutecznie identyfikują antygeny. Jak się uznaje, odkrycie to może być pomocne w lepszy...

klejnoty
Dlaczego Majowie umieszczali w zębach drogocenne klejnoty? Lekarz

Już jakiś czas temu odkryto, że starożytni Majowie umieszczali w swoich zębach drogocenne klejnoty. Jak się okazało, nie chodziło jednak tylko o ozdobę – „klej”, którym mocowano kamienie do zębów miał właściwości antybakteryjne, przeciwbólowe i przec...

zloty drut
Złoty drut na zębach francuskiej hrabiny żyjącej w XVII w. Lekarz

Stosując tomografię CBCT francuscy archeolodzy ocenili stan stabilizowanych złotym drucikiem zębów arystokratki żyjącej na przełomie XVI i XVII wieku. Jak wynika z raportu opublikowanego pod koniec stycznia w „Journal of Archaeological Science: Repor...