Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Cementowanie koron na implantach

Publikacja:
Cementowanie koron na implantach

Cementowanie koron na implantach

Ten etap leczenia przebiega u różnych pacjentów w różny sposób, jako że wybór rozwiązania protetycznego zależy od liczby brakujących zębów. Z reguły postępowanie protetyczne obejmuje dwie lub trzy wizyty. Podczas pierwszej stomatolog pobiera wycisk i razem z pacjentem ustala kolor przyszłej korony zęba. Aby dopasować kolor umieszczonych na implantach koron do zabarwienia sąsiadujących zębów, implantolog korzysta ze specjalnego wzornika, zawierającego zestaw kilkunastu odcieni. Najczęściej wybór koloru odbywa się metodą „na oko” i polega na tym, że stomatolog przykłada próbki do zębów pacjenta, a następnie wskazuje najbardziej naturalny – jego zdaniem – odcień. Przypomnijmy w tym miejscu, iż w zależności od stopnia mineralizacji barwa zębów może się wahać się od białej poprzez szaroniebieską do żółtawo-kremowej. Jednak ostateczna decyzja o kolorze przyszłych zębów ZAWSZE należy do pacjenta.

Wizytę kończy wykonanie korony tymczasowej, która zapewnia pacjentowi estetyczny wygląd do momentu założenia gotowej pracy protetycznej. Natomiast wycisk wraz z informacją o odcieniu korony zostaje wysłany do pracowni techniki dentystycznej.

Prace laboratoryjne trwają zwykle od kilku do kilkunastu dni (w zależności od liczby koron). W tym czasie zostaje przygotowana praca protetyczna, którą może być pojedyncza korona, most protetyczny, proteza częściowa lub proteza całkowita – overdenture. Jeżeli pacjent zdecydował się na łącznik indywidualny lub indywidualizowany, protetyk wykonuje również i ten element.

Ostatnia wizyta stanowi zwieńczenie długotrwałego procesu leczenia. Po przymiarce i sprawdzeniu stabilności połączenia łącznika z implantem lekarz mocuje uzupełnienie protetyczne w ustach pacjenta za pomocą specjalnego cementu dentystycznego.

Wielu pacjentów żywi obawę, iż cement po pewnym czasie stanie się nieszczelny i pod stałą koronę dostaną się resztki pożywienia, które zaczną uwierać lub spowodują stan zapalny (ten zaś doprowadzi do rozchwiania implantu).

Należy jednak podkreślić, iż są to całkowicie bezpodstawne obawy. Cement nie tylko doskonale przytwierdza pracę protetyczną, lecz również wypełnia wszelkie mikroszczeliny i tym samym blokuje możliwość przedostawania się do nich pokarmu.

Stosowany dziś w dentystyce cement do mocowania konstrukcji protetycznych opartych na implantach posiada również inne zalety, o których warto w tym miejscu wspomnieć. Z jednej strony umożliwia solidne utrzymanie odbudowy protetycznej, z drugiej – pozwala na jej szybkie i bezuszkodzeniowe zdjęcie. Dzięki temu jest możliwe przeprowadzanie koniecznych napraw, leczenie periimplantitis czy też użycie technik formujących dziąsło.

Ciekawostka
Wiązanie cementu przy temperaturze ciała następuje w ciągu 5-6 min. W przypadku bezpośredniego naświetlenia lampą polimeryzacyjną, cement tęże już po 2 minutach.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Implanty 2
Materiały inteligentne w implantach stomatologicznych? Lekarz

Naukowcy z Wydziału Mechanicznego (WM) Politechniki Koszalińskiej zajmą się badaniami nad udoskonaleniem jakości materiałów, które są wykorzystywane w instrumentarium stomatologicznym oraz implantologii. Badania będą zogniskowane na materiałach intel...

Ukraina
Ukraina: cementowanie koron przy huku eksplozji Lekarz

Brytyjski serwis stomatologiczny Dentistry.co.uk przed kilkoma dniami opublikował wywiad z dr. Ołeksandrem Dikało, dyrektorem Kliniki Stomatologicznej nr 8 w Charkowie. Choć położone przy granicy z Rosją miasto jest od tygodni celem ataków wojsk Fede...