Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Zmień nawyki i żyj zdrowo

Publikacja:

Zmień nawyki i żyj zdrowo

Rusza program na rzecz propagowania zdrowych nawyków zdrowotnych.

50% Polaków cierpi z powodu nadwagi. 6% naszego społeczeństwa regularnie uprawia wysiłek fizyczny w czasie wolnym. 31% z nas bagatelizuje objawy choroby i nie zgłasza ich specjaliście.

W minionych dniach zainaugurowano ogólnopolski program edukacyjny na rzecz zmiany niekorzystnych nawyków zdrowotnych Polaków. W ramach programu o nazwie „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia”, w wielu miastach organizowane będą „Dni Dobrych Nawyków”.

W czasie tych dni będzie możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji lekarskich, m.in. z internistami, kardiologami, urologami.

Jak podkreślają specjaliści, utrzymanie naszego zdrowia w dobrej kondycji w 50% zależy od czynników na które mamy wpływ. Do czynników modyfikowalnych należą, m.in. zbyt poziom cholesterolu, palenie tytoniu, nadciśnienie, nadwaga i otyłość oraz czynniki psychosocjalne.

Istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju wielu chorób przewlekłych jest otyłość. Zwiększa ona ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia, cukrzycy, niewydolności oddechowej, zaburzeń hormonalnych a nawet niektórych nowotworów, w tym raka piersi, macicy i jelita grubego. Z badań jakie przeprowadzono w Polsce w latach 2003-2005 wśród ponad 13,5 tys. osób wynika, że aż połowa Polaków ma nadwagę, a 20% – otyłość.

Wpływ na rozwój otyłości i nadwagi w dużym stopniu mają złe nawyki żywieniowe, a także siedzący tryb życia.

na podstawie: PAP


POWIĄZANE ARTYKUŁY

nawyki dzieci
Jamy ustna i nawyki dzieci – istotny wpływ rodziców Lekarz

Poprzez modelowanie prawidłowych zachowań rodzice mogą mieć znaczący wpływ na rozwój zdrowych (lub także niewłaściwych) nawyków dotyczących jamy ustnej u swoich dzieci. W badaniu autorek z dwóch ośrodków naukowych w Indiach ocenione zostały postawy r...

Zdrowy Lizak
Smacznie i... zdrowo! Lizaki Mniam-Mniam w grze Dentoexpress Lekarz

Zdrowy Lizak Mniam-Mniam – marka suplementów diety z portfolio firmy farmaceutycznej Starpharma – wsparła grę Dentoexpress, która odbyła się na przełomie marca i kwietnia podczas targów Krakdent 2023. Tematyka tegorocznej gry Dentoexpress skoncentro...

ROZWIŃ WIĘCEJ
alkohol
UK: niepokojące nawyki dotyczące picia alkoholu wśród młodych Lekarz

Według badań opublikowanych na początku października przez brytyjską niezależną organizację Drinkaware, osoby pijące alkohol w wieku 18–24 lata są bardziej skłonne do upijania się, są też bardziej podatne na popadanie w uzależnienie w porównaniu z re...