Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Zmień nawyki i żyj zdrowo

Publikacja:

Zmień nawyki i żyj zdrowo

Rusza program na rzecz propagowania zdrowych nawyków zdrowotnych.

50% Polaków cierpi z powodu nadwagi. 6% naszego społeczeństwa regularnie uprawia wysiłek fizyczny w czasie wolnym. 31% z nas bagatelizuje objawy choroby i nie zgłasza ich specjaliście.

W minionych dniach zainaugurowano ogólnopolski program edukacyjny na rzecz zmiany niekorzystnych nawyków zdrowotnych Polaków. W ramach programu o nazwie „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia”, w wielu miastach organizowane będą „Dni Dobrych Nawyków”.

W czasie tych dni będzie możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji lekarskich, m.in. z internistami, kardiologami, urologami.

Jak podkreślają specjaliści, utrzymanie naszego zdrowia w dobrej kondycji w 50% zależy od czynników na które mamy wpływ. Do czynników modyfikowalnych należą, m.in. zbyt poziom cholesterolu, palenie tytoniu, nadciśnienie, nadwaga i otyłość oraz czynniki psychosocjalne.

Istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju wielu chorób przewlekłych jest otyłość. Zwiększa ona ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia, cukrzycy, niewydolności oddechowej, zaburzeń hormonalnych a nawet niektórych nowotworów, w tym raka piersi, macicy i jelita grubego. Z badań jakie przeprowadzono w Polsce w latach 2003-2005 wśród ponad 13,5 tys. osób wynika, że aż połowa Polaków ma nadwagę, a 20% – otyłość.

Wpływ na rozwój otyłości i nadwagi w dużym stopniu mają złe nawyki żywieniowe, a także siedzący tryb życia.

na podstawie: PAP


POWIĄZANE ARTYKUŁY

cukier - Dentonet.pl
Jak zdrowo stosować cukier w diecie? Porady dietetyków Asysta

Od lat nie cichnie dyskusja na temat cukru. Wiadomo, że jego nadmiar powoduje nadwagę, cukrzycę, próchnicę, osteoporozę i wiele innych zaburzeń. Warto jednak pamiętać, że produkty zawierające cukier mogą być elementem zdrowej i zbilansowanej diety po...

złe nawyki żywieniowe
Złe nawyki żywieniowe jedną z przyczyn próchnicy u dzieci Asysta

Ministerstwo zdrowia szacuje, że ponad 50% polskich dzieci w wieku 3 lat oraz 85% 6-latków ma zmiany próchnicowe w jamie ustnej. Liczba dzieci z chorymi zębami zwiększa się wraz z wiekiem. Statystyczny 12-latek ma co najmniej 3 chore zęby. Przyczyną ...

złe nawyki żywieniowe
Nawyki żywieniowe dzieci? Rodziców wspierają nauczyciele Lekarz

Co oczywiste, rodzice i rodzeństwo wywierają największy wpływ na formowanie postaw i budowanie przekonań malucha. Opublikowana na początku grudnia praca naukowców z Australii potwierdziła, że osoby z najbliższego otoczenia są dla dzieci autorytetami ...