Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Zmarła prof. Maria Wierzbicka

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zmarła prof. Maria Wierzbicka

Zmarła prof. Maria Wierzbicka

Prof. Maria Wierzbicka nie żyje.

Była wybitnym naukowcem i nietuzinkową postacią, osobą, która w historii stomatologii i nauk medycznych pozostanie rozpoznawalna nie tylko w Polsce, lecz także poza jej granicami.

W 1955 r. ukończyła AM w Poznaniu, a w następnym roku rozpoczęła pracę w macierzystej uczelni. W 1965 r. uzyskała tytuł doktora (rozprawa pt. „Morfologia miazgi zębowej w doświadczalnie wywołanym zapaleniu przyzębia”), a w 1976 r. stopień doktora habilitowanego („Wczesne zmiany ultrastruktury dziąsła w zapaleniu przyzębia”).

W tym okresie odbyła bardzo znaczące dla Jej dalszej kariery naukowej stypendium w Zakładzie Periodontologii Uniwersytetu w Göteborgu.

Od końca lat 70. Pani Profesor związana była z AM w Warszawie. Pełniła funkcje Kierownika Zakładu Stomatologii Zachowawczej (1979–2004) oraz Kierownika Zakładu Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia (1981–1994).

Wielki autorytet, jakim cieszyła się Pani Profesor, znalazł potwierdzenie w powierzeniu Jej – w latach 1995–1999 – funkcji Krajowego Konsultanta ds. Stomatologii Ogólnej.

Pani Profesor była nauczycielem i wychowawcą wielu roczników polskich stomatologów, a także orędowniczką współpracy z wiodącymi placówkami medycznymi za granicą. Była autorką ponad 350 publikacji naukowych, koordynatorem programu „Monitoring zdrowia jamy ustnej” i honorowym prezesem Fundacji Promocji Zdrowia Jamy Ustnej.

Na arenie międzynarodowej Maria Wierzbicka była m.in. prezydentem Oddziału Europy Kontynentalnej Międzynarodowego Towarzystwa ds. Badań Stomatologicznych oraz doktorem honoris causa Uniwersytetu w Lund.

Wykład, który Pani Profesor wygłosiła  podczas konferencji "Stomatologia 2011" 28 września w Naczelnej Izbie Lekarskiej w Warszawie, dobitnie ukazuje Jej  wielkie zaangażowanie w poprawę stanu zdrowia jamy ustnej Polaków oraz autentyczną naukową rzetelność.  Zapraszamy wszytkich do obejrzenia tego archiwalnego już dziś materiału:


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szczepionka na COVID-19 - Dentonet.pl
Prof. Samoliński: "Nie zahamujemy epidemii bez szczepionki" Lekarz

Epidemii koronawirusa nie zahamujemy bez wysokich kosztów i jeśli nie będzie szczepionki. Do tego czasu musimy przetrwać i nie dopuścić, żeby epidemia się rozszalała – powiedział PAP prof. Bolesław Samoliński, specjalista zdrowia publicznego Warszaws...

Bogna Pogorzelska-Stronczak - Dentonet.pl
Zmarła prof. Bogna Pogorzelska - Stronczak - miała 90 lat Lekarz

20 listopada 2019 r. w wieku 90 lat zmarła prof. dr hab. n. med. Bogna Pogorzelska - Stronczak, emerytowana kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Wydziału Lekarskiego w Zabrzu, profesor zwyczajny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego ...

Tomasz Gedrange - Dentonet.pl
Prof. Tomasz Gedrange kandydatem w wyborach do PAN Lekarz

Prof. Tomasz Gedrange – lekarz dentysta, ortodonta, członek zarządu głównego PTS-u – będzie startował w wyborach do komitetów naukowych PAN.Prof. Tomasz Gedrange to absolwent Uniwersytetu Friedricha Schillera w Jenie w Niemczech. Przez wiele lat pełn...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Zarzuty prokuratorskie dla prof. Marka Z. Grozi mu do 10 lat więzienia. Lekarz

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, prof. Marek Z. – znany stomatolog, naukowiec i nauczyciel akademicki, były rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu – usłyszał zarzuty niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w związku z prywat...

Jerzy Sokołowski - Dentonet.pl
Łódzkie: prof. Jerzy Sokołowski konsultantem ds. protetyki Lekarz

Zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego Anetta Chlebicka w imieniu wojewody łódzkiego wręczyła akty powołania konsultantom wojewódzkim w ochronie zdrowia. Konsultantem w zakresie protetyki stomatologic...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres