Złoty medal dla łyżki wyciskowej do jednostronnych braków uzębienia w szczęce
Złoty medal dla łyżki wyciskowej do jednostronnych braków uzębienia w szczęce
W Bangkoku z okazji Tajlandzkiego Dnia Wynalazców odbyła się Międzynarodowa Wystawa Własności Intelektualnej, Wynalazków i Innowacji IPITEX 2019. Złote medale otrzymało pięć wynalazków opracowanych przez naukowców z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, w tym łyżka wyciskowa do jednostronnych braków uzębienia w żuchwie.
Na wystawie przedstawiono 434 rozwiązania z 25 krajów – najciekawsze wynalazki i innowacyjności międzynarodowych twórców. Udział w niej biorą wynalazcy, przedstawiciele biznesu oraz naukowcy reprezentujący uczelnie i instytuty, a także zagraniczne stowarzyszenia, fundacje oraz instytucje wyspecjalizowane w zakresie promocji rozwoju i kreatywności.
Polskie stoisko zorganizowało Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. Pokazano na nim 24 rozwiązania ze sfery nauki i przemysłu, w tym 5 ze Szczecina. Szczecińskie projekty powstały w ramach programu „Inkubator Innowacyjności+”, realizowanego przez medyczno-morskie konsorcjum MareMed, w którego skład wchodzą CTT PUM oraz Centrum Innowacji Akademii Morskiej w Szczecinie.
Centrum Transferu Technologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie otrzymało złote medale za prezentację pięciu wynalazków: metody wykrywania pierwszego epizodu psychozy, zestawu do pobierania krwi pępowinowej, zestawu do leczenia HIV i HCV poprzez zastosowanie wirtualnych algorytmów i kodów QR, aplikacji mobilnej dotyczącej zdrowia seksualnego oraz prototypu łyżki wyciskowej do jednostronnych braków uzębienia w szczęce.
Ostatni projekt jest całkowicie innowacyjny, ponieważ na rynku produktów stomatologicznych nie ma łyżek dedykowanych dla pacjentów z asymetrycznymi brakami w uzębieniu. Odpowiednio zaprojektowana łyżka pozwala na wykonanie prawidłowego wycisku, odwzorowującego braki w jamie ustnej pacjenta. Użycie łyżki wpływa dodatnio na dokładność odwzorowania pola protetycznego i szczelne przyleganie płyty protezy, a także komfort jej użytkowania przez pacjenta. Opracowana łyżka znajduje również zastosowanie podczas leczenia implantologicznego.
Uniwersytet Medyczny w Łodzi wkracza w przyszłość. W ramach projektu unijnego powstają nowoczesne sale dydaktyczne wyposażone m.in. w system bieżącej obserwacji prac studentów.
AF
POWIĄZANE ARTYKUŁY
Pandemia koronawirusa w ciągu minionego roku w poważnym stopniu ograniczyła dostęp do służby zdrowia. Obecnie coraz więcej miejsca poświęca się konsekwencjom zaniedbania innych problemów zdrowotnych, które ze względu na obawy pacjentów oraz wprowadza...
Prof. Marzena Dominiak – prorektor ds. rozwoju uczelni Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, Mistrzyni Stomatologii czasopisma „e-Dentico” – została laureatką plebiscytu Złoty Skalpel 2020 za projekt...
Wady w budowie szczęki mogą powodować m.in. trudności w żuciu, upośledzenie mowy, a także zniekształcenie twarzy. Ważną rolę w ich rehabilitacji ma do spełnienia lekarz protetyk, który może zastosować specjalnie zaprojektowany obturator. Jest on równ...
Dodaj komentarz (0 komentarzy)
Każdy komentarz zostanie poddany moderacji