Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Zalety picia czerwonego wina

Publikacja:

Zalety picia czerwonego wina

Naukowcy wskazują na skuteczność spożywania umiarkowanych ilość trunku pomiędzy posiłkami. Od dawana wiadomo, że alkohol skutecznie eliminuje drobnoustroje.


 

Dlatego też badacze z Uniwersytetu w Pawii we Włoszech postanowili sprawdzić, czy składniki czerwonego wina inne niż alkohol wykazują zdolności bakteriobójcze.
 

 

Szczególną uwagę zwrócono w kierunku streptokoków – bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy zębów.
 

 

W warunkach laboratoryjnych badacze pozbawili wino alkoholu wykorzystując do tego technikę o nazwie zagęszczanie próżniowe.


 

W kolejnym etapie swoich badań naukowcy zajęli się hodowlą bakterii o nazwie Streptococcus mutans, która przy wykorzystaniu cukrów doprowadza do powstania procesów chemicznych zapoczątkowujących rozwój próchnicy.
 

 

Wino pozbawione alkoholu utrudniało szkodliwym mikroorganizmom osiadanie na powierzchni zębów. Włoscy naukowcy odkryli, że wino wykazuje działanie przeciwpróchnicowe dzięki obecności w swym składzie przeciwutleniających flawonoidów.
 

 

Substancje te występują w pestkach i skórce winogron. Nie badano przy tym skuteczności działania soków wytwarzanych na bazie winogron.
 

 

na podstawie discovery.com


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Dawid Pisuk
Zalety nieszablonowych licówek. "Pokazujmy pacjentom alternatywy" Lekarz

– Nie do końca zgadzam się z ogólnym uśrednieniem estetyki. Żyjemy w czasach optymalizacji naszej pracy, musimy dbać o płynność naszych praktyk, natomiast rykoszetem dostaje ogólny kanon piękna – mówi lek. dent. Dawid Pisuk, absolwent PUM, pasjonat s...

alkohol
UK: niepokojące nawyki dotyczące picia alkoholu wśród młodych Lekarz

Według badań opublikowanych na początku października przez brytyjską niezależną organizację Drinkaware, osoby pijące alkohol w wieku 18–24 lata są bardziej skłonne do upijania się, są też bardziej podatne na popadanie w uzależnienie w porównaniu z re...

szczoteczka soniczna wady i zalety urzadzenia
Szczoteczka soniczna - wady i zalety urządzenia Pacjent

Mimo że wygląd nie jest najważniejszym aspektem w naszym życiu, nie da się ukryć, że to właśnie od niego w dużym stopniu zależy pierwsze wrażenie, jakie wywrzemy na nowo poznanej osobie. Piękny, zdrowy i biały uśmiech to jedna z naszych najważniejszy...

ROZWIŃ WIĘCEJ
tabletki do zebow
Tabletki zamiast pasty do zębów? Wady i zalety okiem higienistki Asysta

Na stronach brytyjskiego portalu stomatologicznego Dentistry.co.uk higienistka Lottie Manahan, pracująca na co dzień w jednej z klinik dentystycznych w Londynie, omawia wady i zalety pasty do zębów w tabletkach (choć należałoby mówić raczej o tabletk...