Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Zaciśnięta szczęka Pakasuchusa czekała 105 mln lat na odkrywcę…

Publikacja:

Zaciśnięta szczęka Pakasuchusa czekała 105 mln lat na odkrywcę…

Szczątki niewielkiego, spokrewnionego z krokodylami gada sprzed 105 mln lat, o silnie zróżnicowanych zębach i prowadzącego lądowy tryb życia, znaleziono w Tanzanii – informuje "Nature". Odkrycie to potwierdza, że prehistoryczni krewni dzisiejszych krokodyli byli silnie zróżnicowani, a niektóre ich gatunki prowadziły tryb życia przypominający bardziej ssaki, niż gady.


 

Gdyby zobaczyć tylko jego zęby, nie sposób byłoby uznać go za krokodyla. Raczej za jakiegoś ssaka z rodziny psowatych – powiedział Patrick O'Connor z Ohio University, główny autor artykułu w "Nature" – Mniejsza niż u krokodyli ilość zębów, szczęka przystosowana do przeżuwania to cechy charakterystyczne dla ssaków. Ale szczątki nie pozostawiają wątpliwości – to krokodyl, choć od współczesnych krewniaków znacznie się różni.


 

Na szczątki zwierzęcia natrafił w skałach ze środkowej kredy, leżących w południowo-zachodniej Tanzanii, międzynarodowy zespół badaczy kierowany przez Patricka O'Connora.


 

Gatunek, do którego należał skamieniały gad, nazwano Pakasuchus kapilimai. "Paka" znaczy w języku swahili "kot", a "suchus" to grecka nazwa krokodyla.


 

Skamieniała czaszka Pakasuchus kapilimai zachowała się w twardym, czerwonym piaskowcu, a jej szczęki były mocno zaciśnięte. Aby poznać szczegóły ich budowy, jak i budowę czaszki, paleontolodzy sięgnęli po popularną w medycynie technikę obrazowania – tomografię komputerową. Cyfrowe obrazy zębów pozwoliły nawet stworzyć animację, na której widać ułożenie zębów górnych i dolnych względem siebie i można śledzić zakres ruchów szczęki.


 

pj


POWIĄZANE ARTYKUŁY

czaszka
Szczęka z plejstocenu z nietypowym starciem zębów Lekarz

Na stronie wydawanego online recenzowanego czasopisma naukowego PLOS One pod koniec września ukazała się praca podsumowująca badanie ludzkiej kości szczękowej odnalezionej w Indonezji, pochodzącej sprzed przynajmniej kilkunastu tysięcy lat. Poddana ...