Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Zabiegi laserowe wykorzystywane we współczesnej stomatologii

2 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zabiegi laserowe wykorzystywane we współczesnej stomatologii

Zabiegi laserowe wykorzystywane we współczesnej stomatologii

Wielu osobom zabiegi laserowe w medycynie kojarzą się co najwyżej z procedurami estetycznymi. Tymczasem laser ma również bardzo szerokie zastosowanie w stomatologii – doświadczony dentysta może zaproponować pacjentom wiele metod leczenia laserowego, które charakteryzuje się znacznie mniejszymi dolegliwościami bólowymi.

Jedną z najnowszych zdobyczy stomatologii jest możliwość opracowywania ubytków za pomocą lasera. Tego typu zabiegi laserowe wykluczają konieczność używania wierteł i tradycyjnego borowania, więc taka metoda leczenia próchnicy jest o wiele mniej bolesna dla pacjenta. Polega ona na odparowywaniu chorych tkanek zęba poprzez ukierunkowanie na nie impulsów światła o odpowiedniej długości. Przygotowany w ten sposób ząb jest odkażany i od razu wypełniany. Decydując się na laserowe leczenie próchnicy, trzeba poszukać doświadczonego w tym zakresie lekarza. Zabieg wymaga bowiem olbrzymiej precyzji – jeden niedokładny ruch może sprawić, że wiązka światła uszkodzi zdrowe tkanki zęba.

Zabiegi laserowe – dezynfekcja

Nowoczesne kliniki stomatologiczne oferują swoim klientom laserową dezynfekcję. Może ona dotyczyć np. kanałów korzeniowych. W leczeniu kanałowym dezynfekcję laserową niekiedy łączy się z dezynfekcją przy pomocy środków chemicznych. Dezynfekcja laserowa może również dotyczyć kieszonek dziąsłowych. Jest to zabieg uzupełniający, przeprowadzany po usunięciu kamienia nazębnego. Przyspiesza on regenerację zniszczonych przez kamień dziąseł.

Estetyczne zabiegi laserowe

Bardzo popularne w ostatnich latach stają się wybielające zęby zabiegi laserowe. Przed przeprowadzeniem tego typu procedury należy wyleczyć wszystkie ubytki oraz oczyścić zęby z osadu i kamienia nazębnego. Samo wybielanie – w zależności od zastosowanej metody – może trwać od 30 do 60 minut. Najpierw lekarz nakłada na dziąsła preparat ochronny, po czym utwardza go za pomocą lampy UV. Następnie na zębach rozprowadza się substancje wybielające (najczęściej jest to nadtlenek wodoru oraz dwutlenek krzemu), które przez określony czas są poddawane działaniu lasera. U większości pacjentów udaje się uzyskać efekt wybielenia o 3-4 odcienie. Z reguły utrzymuje się on przez około 2 lata, ale konieczne jest przestrzeganie tzw. białej diety przez kilka dni po zabiegu. Polega ona na wyeliminowaniu z jadłospisu kawy, herbaty, ciemnych soków oraz wszelkich produktów spożywczych, które mogłyby przebarwić zęby, niwelując rezultaty zabiegu.

Zabiegi laserowe znajdują zastosowanie także w innych sytuacjach. Niektórzy lekarze wykorzystują je np. do hamowania krwawienia w polu zabiegowym. Stymulacja przy pomocy lasera może przyspieszyć procesy gojenia zmian na błonie śluzowej w jamie ustnej. Urządzenia te często są wykorzystywane również do plastyki wędzidełka. Tego typu zabieg jest mniej inwazyjny i bolesny dla pacjenta, a rana goi się o wiele szybciej.

Oczywiście należy mieć świadomość, że zabiegi z użyciem lasera – z powodu wysokich kosztów zakupu urządzenia – mogą być o wiele droższe niż tradycyjne metody leczenia.

Dlaczego część stomatologów w Polsce nie korzysta z tych ogromnych możliwości, jakie daje laseroterapia? Bo z natury jesteśmy sceptyczni wobec tego, co nowe – odpowiada w wywiadzie dla Dentowizji prof. Adam Stabholz, ze światowej federacji stomatologii laserowej WFLD. Zapraszamy do wysłuchania opini lekarzy stomatatologów zafascynowanych możliwościami laserów. Wszyscy oni jednak podkreślają, że podstawą dobrej pracy z laserem jest solidna edukacja.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dr Nawrocki - Dentonet.pl
"Użycie laserów zmieniło wiele moich protokołów postępowania" Lekarz

Z dr. Michałem Nawrockim M.Sc. – wykładowcą I Konferencji Dentonet Online – rozmawia Tomasz Hankiewicz. Panie Doktorze, w których specjalnościach stomatologicznych lasery znajdują obecnie najszersze zastosowanie? Dr Michał Nawrocki: Stomatologia je...

medycyna estetyczna - Dentonet.pl
Czy i jak wprowadzić medycynę estetyczną do gabinetu? Lekarz

Dlaczego zabiegi z medycyny estetycznej mogą (a może nawet powinny) pojawić się w cenniku usług gabinetu stomatologicznego? Czy to bezpieczna inwestycja? Jak wprowadzić tego typu zabiegi do gabinetu? Jak się przygotować? Jak ruszyć z promocją? Na te ...

komórki macierzyste - Dentonet.pl
Czy komórki macierzyste pozwolą hodować nowe, zdrowe zęby? Lekarz

Przyszłością stomatologii może być hodowla zębów z komórek macierzystych. Naukowcom udało się już stworzyć tzw. pąki zębowe, które po wszczepieniu mogłyby rosnąć i wyglądać jak zwykłe zęby. Dzięki wykorzystaniu komórek można będzie też zregenerować z...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Komórki macierzyste można uzyskać także z miazgi zębów Lekarz

Komórki macierzyste z miazgi zęba to przyszłość stomatologii regeneracyjnej. Mogą być również wykorzystywane w onkologii, kardiologii, neurologii, a także ortopedii. Największa ich ilość znajduje się w mleczakach, można je jednak pozyskać także z zęb...

Usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie – jak przebiega? Pacjent

Usuwanie kamienia nazębnego to zabieg, który pozwala zadbać nie tylko o estetykę uśmiechu, ale także zdrowie zębów oraz dziąseł. Na czym dokładnie polega i jak przebiega? Podpowiadamy!Kamień nazębny tworzy się przede wszystkim z bakterii i węglowodan...

Dodaj komentarz (2 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
zen.macko
Prawdą jest to, że trzeba znaleźć dobrego dentystę, potrafiącego pracować z laserem. Nie u każdego jest to jeszcze reguła.
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
paulina_ko
Laserowe wybielanie zębów to prawdziwy hit! Zdecydowałam się i nie żałuję, warto było poświęcić trochę czasu i pieniędzy.
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres