Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Zabiegi laserowe wykorzystywane we współczesnej stomatologii

2 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zabiegi laserowe wykorzystywane we współczesnej stomatologii

Zabiegi laserowe wykorzystywane we współczesnej stomatologii

Wielu osobom zabiegi laserowe w medycynie kojarzą się co najwyżej z procedurami estetycznymi. Tymczasem laser ma również bardzo szerokie zastosowanie w stomatologii – doświadczony dentysta może zaproponować pacjentom wiele metod leczenia laserowego, które charakteryzuje się znacznie mniejszymi dolegliwościami bólowymi.

Jedną z najnowszych zdobyczy stomatologii jest możliwość opracowywania ubytków za pomocą lasera. Tego typu zabiegi laserowe wykluczają konieczność używania wierteł i tradycyjnego borowania, więc taka metoda leczenia próchnicy jest o wiele mniej bolesna dla pacjenta. Polega ona na odparowywaniu chorych tkanek zęba poprzez ukierunkowanie na nie impulsów światła o odpowiedniej długości. Przygotowany w ten sposób ząb jest odkażany i od razu wypełniany. Decydując się na laserowe leczenie próchnicy, trzeba poszukać doświadczonego w tym zakresie lekarza. Zabieg wymaga bowiem olbrzymiej precyzji – jeden niedokładny ruch może sprawić, że wiązka światła uszkodzi zdrowe tkanki zęba.

Zabiegi laserowe – dezynfekcja

Nowoczesne kliniki stomatologiczne oferują swoim klientom laserową dezynfekcję. Może ona dotyczyć np. kanałów korzeniowych. W leczeniu kanałowym dezynfekcję laserową niekiedy łączy się z dezynfekcją przy pomocy środków chemicznych. Dezynfekcja laserowa może również dotyczyć kieszonek dziąsłowych. Jest to zabieg uzupełniający, przeprowadzany po usunięciu kamienia nazębnego. Przyspiesza on regenerację zniszczonych przez kamień dziąseł.

Estetyczne zabiegi laserowe

Bardzo popularne w ostatnich latach stają się wybielające zęby zabiegi laserowe. Przed przeprowadzeniem tego typu procedury należy wyleczyć wszystkie ubytki oraz oczyścić zęby z osadu i kamienia nazębnego. Samo wybielanie – w zależności od zastosowanej metody – może trwać od 30 do 60 minut. Najpierw lekarz nakłada na dziąsła preparat ochronny, po czym utwardza go za pomocą lampy UV. Następnie na zębach rozprowadza się substancje wybielające (najczęściej jest to nadtlenek wodoru oraz dwutlenek krzemu), które przez określony czas są poddawane działaniu lasera. U większości pacjentów udaje się uzyskać efekt wybielenia o 3-4 odcienie. Z reguły utrzymuje się on przez około 2 lata, ale konieczne jest przestrzeganie tzw. białej diety przez kilka dni po zabiegu. Polega ona na wyeliminowaniu z jadłospisu kawy, herbaty, ciemnych soków oraz wszelkich produktów spożywczych, które mogłyby przebarwić zęby, niwelując rezultaty zabiegu.

Zabiegi laserowe znajdują zastosowanie także w innych sytuacjach. Niektórzy lekarze wykorzystują je np. do hamowania krwawienia w polu zabiegowym. Stymulacja przy pomocy lasera może przyspieszyć procesy gojenia zmian na błonie śluzowej w jamie ustnej. Urządzenia te często są wykorzystywane również do plastyki wędzidełka. Tego typu zabieg jest mniej inwazyjny i bolesny dla pacjenta, a rana goi się o wiele szybciej.

Oczywiście należy mieć świadomość, że zabiegi z użyciem lasera – z powodu wysokich kosztów zakupu urządzenia – mogą być o wiele droższe niż tradycyjne metody leczenia.

Dlaczego część stomatologów w Polsce nie korzysta z tych ogromnych możliwości, jakie daje laseroterapia? Bo z natury jesteśmy sceptyczni wobec tego, co nowe – odpowiada w wywiadzie dla Dentowizji prof. Adam Stabholz, ze światowej federacji stomatologii laserowej WFLD. Zapraszamy do wysłuchania opini lekarzy stomatatologów zafascynowanych możliwościami laserów. Wszyscy oni jednak podkreślają, że podstawą dobrej pracy z laserem jest solidna edukacja.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

usuwanie kamienia nazębnego
Usuwanie kamienia nazębnego – jak przebiega? Pacjent

Usuwanie kamienia nazębnego to zabieg, który pozwala zadbać nie tylko o estetykę uśmiechu, ale także zdrowie zębów oraz dziąseł. Na czym dokładnie polega i jak przebiega? Podpowiadamy!Kamień nazębny tworzy się przede wszystkim z bakterii i węglowodan...

lasery - Dentonet.pl
Lasery bardzo skuteczne i bezpieczne w leczeniu chorób dziąseł Lekarz

Naukowcy z New York Institute of Technology opracowali model komputerowy, który pokazuje, jak lasery stomatologiczne mogą niszczyć kolonie bakterii zamieszkujących tkanki dziąseł bez ich uszkodzeń – informuje Dental Tribune.Lasery są wykorzystywane w...

nadwrażliwość - Dentonet.pl
Nadwrażliwość zębów – jak ją leczyć? Porady dla pacjentów Pacjent

Dla osób z nadwrażliwością zębów problemem stają się zwykłe, codzienne czynności, takie jak spożywanie zimnych lub gorących napojów i potraw bądź szczotkowanie zębów. Sprawiają one ból i są przyczyną dyskomfortu. Dlatego nadwrażliwość zębów należy le...

ROZWIŃ WIĘCEJ
usuwanie kamienia nazębnego - Dentonet.pl
Usuwanie kamienia nazębnego – najskuteczniejsze metody Pacjent

Kamień nazębny może się tworzyć nawet na regularnie i starannie mytych zębach. Jego powstawaniu sprzyja wiele czynników: począwszy od uwarunkowań genetycznych, przez dietę, aż po palenie papierosów. Nieusuwany kamień nazębny może być przyczyną wielu ...

leczenie halitozy - Dentonet.pl
Leczenie halitozy – jakie metody działają? Poradnik dla pacjentów Pacjent

Mianem halitozy określa się nieprzyjemny, nieświeży oddech, spowodowany różnymi czynnikami. Zalicza się do nich niewłaściwa higiena jamy ustnej, próchnica czy zaburzenia ogólnoustrojowe. Jest to schorzenie, które może stać się powodem wielu kompleksó...

750x200
Podniesienie dna zatoki szczękowej – sposoby łagodzenia bólu Pacjent

Jeszcze jakiś czas temu tylko niektórzy pacjenci mogli mieć wszczepiony implant bez większego problemu. Reszta musiała zrezygnować z tej metody. Jednak obecnie, dzięki coraz większym osiągnięciom medycznym, implanty są dostępne dla zdecydowanie więks...

Dodaj komentarz (2 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
zen.macko
Prawdą jest to, że trzeba znaleźć dobrego dentystę, potrafiącego pracować z laserem. Nie u każdego jest to jeszcze reguła.
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
paulina_ko
Laserowe wybielanie zębów to prawdziwy hit! Zdecydowałam się i nie żałuję, warto było poświęcić trochę czasu i pieniędzy.
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres