Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

WZW typu B – zaszczep się!

Brak komentarzy | Publikacja:

WZW typu B – zaszczep się!

Trwa „Żółty tydzień”, o czym informowaliśmy już wielokrotnie. Setki przychodni w całym kraju daje wszystkim zainteresowanym możliwość zaszczepienia się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B.

WZW typu B zwane jest także „żółtaczką wszczepienną”. Do znacznego odsetka zakażeń dochodzi w placówkach służby zdrowia, a także w gabinetach kosmetycznych, fryzjerskich, salonach tatuażu, wszędzie tam, gdzie dochodzi lub może dojść do przerwania ciągłości powłok ciała i kontaktu z brudnym sprzętem.

Do zakażenia tym typem wirusa może dojść po kontakcie z zakażoną krwią i innymi płynami ustrojowymi, podczas wykonywania zastrzyków niesterylnym sprzętem medycznym, w czasie zabiegów chirurgicznych. Wirus przenosi się także drogą płciową. Zakażenie może szerzyć się również drogą przetoczenia zakażonej krwi lub preparatów krwiopochodnych z niej uzyskanych, a także drogą wertykalną z matki na dziecko podczas akcji porodowej. Wirus wnika w miejscu naruszenia ciągłości tkanek skóry lub błony śluzowej. Do zakażenia wystarczy wprowadzenie 0,00004 ml zakażonej krwi!

Najważniejszą i najbardziej skuteczną formą ochrony przed groźnym wirusem jest zaszczepienie się. By uzyskać pełną odporność, należy przejść cykl szczepień (3 dawki). Na skuteczną profilaktykę przeciwko WZW typu B składa się także zaniechanie przygodnych kontaktów seksualnych i stosowania narkotyków dożylnych. Te drogi stwarzają poważne zagrożenie zakażenia również wirusem HIV, przy czym wirus zapalenia wątroby typu B jest 50 do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV.

Według danych Państwowego Zakładu Higieny, wirusem HBV zakażonych jest od 380 do 500 tysięcy osób w Polsce. Wirus zapalenia wątroby typu B wywołuje różnie wyrażone przewlekłe zapalenia wątroby, których późne następstwa to marskość wątroby i jej powikłania prowadzące ostatecznie do śmierci. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że są nosicielami i potencjalnym źródłem zagrożenia dla zdrowych osób.

Rozwój choroby i rozmiar zniszczeń komórek wątrobowych można ograniczyć poprzez zastosowanie odpowiedniego leczenia, to jednak musi poprzedzić trafna i odpowiednio wczesna diagnoza. Rak wątroby rozwija się u około 15% osób przewlekle zakażonych wirusem typu B (HBV).

Objawy chorobowe występujące w przebiegu WZW są podobne we wszystkich typach WZW, niezależnie od wywołującego je wirusa. Są to: żółtaczka jako objaw skórny, objawy grypopodobne, osłabienie, objawy ze strony układu pokarmowego (brak apetytu, nudności, wymioty).

opr. mz


POWIĄZANE ARTYKUŁY

cukrzyca - Dentonet.pl
Cukrzyca typu 1 u dzieci znacznie zwiększa ryzyko próchnicy Lekarz

Jak wynika z badań opublikowanych na łamach BMC Oral Health, aż 2/3 dzieci z cukrzycą typu 1 ma próchnicę. Zaleca się, by pozostawały one pod stałą kontrolą dentysty i przykładały dużą uwagę do codziennej higieny jamy ustnej.Grupa naukowców pod przew...

de an sun o0A00pF8P0 unsplash
Brytyjscy dentyści nie chcą używać masek typu FFP2 i FFP3 Lekarz

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Brytyjskie Stowarzyszenie Stomatologii Prywatnej (BAPD), 4 na 5 dentystów nie toleruje noszenia masek typu FFP2 lub FFP3. Może to świadczyć o potrzebie wprowadzenia zmian w zakresie stosowania środków ochro...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji