Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

WZW typu B – zaszczep się!

Publikacja:

WZW typu B – zaszczep się!

Trwa „Żółty tydzień”, o czym informowaliśmy już wielokrotnie. Setki przychodni w całym kraju daje wszystkim zainteresowanym możliwość zaszczepienia się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B.

WZW typu B zwane jest także „żółtaczką wszczepienną”. Do znacznego odsetka zakażeń dochodzi w placówkach służby zdrowia, a także w gabinetach kosmetycznych, fryzjerskich, salonach tatuażu, wszędzie tam, gdzie dochodzi lub może dojść do przerwania ciągłości powłok ciała i kontaktu z brudnym sprzętem.

Do zakażenia tym typem wirusa może dojść po kontakcie z zakażoną krwią i innymi płynami ustrojowymi, podczas wykonywania zastrzyków niesterylnym sprzętem medycznym, w czasie zabiegów chirurgicznych. Wirus przenosi się także drogą płciową. Zakażenie może szerzyć się również drogą przetoczenia zakażonej krwi lub preparatów krwiopochodnych z niej uzyskanych, a także drogą wertykalną z matki na dziecko podczas akcji porodowej. Wirus wnika w miejscu naruszenia ciągłości tkanek skóry lub błony śluzowej. Do zakażenia wystarczy wprowadzenie 0,00004 ml zakażonej krwi!

Najważniejszą i najbardziej skuteczną formą ochrony przed groźnym wirusem jest zaszczepienie się. By uzyskać pełną odporność, należy przejść cykl szczepień (3 dawki). Na skuteczną profilaktykę przeciwko WZW typu B składa się także zaniechanie przygodnych kontaktów seksualnych i stosowania narkotyków dożylnych. Te drogi stwarzają poważne zagrożenie zakażenia również wirusem HIV, przy czym wirus zapalenia wątroby typu B jest 50 do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV.

Według danych Państwowego Zakładu Higieny, wirusem HBV zakażonych jest od 380 do 500 tysięcy osób w Polsce. Wirus zapalenia wątroby typu B wywołuje różnie wyrażone przewlekłe zapalenia wątroby, których późne następstwa to marskość wątroby i jej powikłania prowadzące ostatecznie do śmierci. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że są nosicielami i potencjalnym źródłem zagrożenia dla zdrowych osób.

Rozwój choroby i rozmiar zniszczeń komórek wątrobowych można ograniczyć poprzez zastosowanie odpowiedniego leczenia, to jednak musi poprzedzić trafna i odpowiednio wczesna diagnoza. Rak wątroby rozwija się u około 15% osób przewlekle zakażonych wirusem typu B (HBV).

Objawy chorobowe występujące w przebiegu WZW są podobne we wszystkich typach WZW, niezależnie od wywołującego je wirusa. Są to: żółtaczka jako objaw skórny, objawy grypopodobne, osłabienie, objawy ze strony układu pokarmowego (brak apetytu, nudności, wymioty).

opr. mz


POWIĄZANE ARTYKUŁY

de an sun o0A00pF8P0 unsplash
Brytyjscy dentyści nie chcą używać masek typu FFP2 i FFP3 Lekarz

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Brytyjskie Stowarzyszenie Stomatologii Prywatnej (BAPD), 4 na 5 dentystów nie toleruje noszenia masek typu FFP2 lub FFP3. Może to świadczyć o potrzebie wprowadzenia zmian w zakresie stosowania środków ochro...

botoks toksyna botulinowa
Zastosowanie toksyny botulinowej typu A - webinar Lekarz

Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej typu A w medycynie estetycznej to jedno z najbardziej popularnych zastosowań tej substancji. Działanie jadu kiełbasianego polega na blokowaniu uwalnianej acetylocholiny do przestrzeni synaptycznej płytki m...

cukrzyca - Dentonet.pl
Cukrzyca typu 1 u dzieci znacznie zwiększa ryzyko próchnicy Lekarz

Jak wynika z badań opublikowanych na łamach BMC Oral Health, aż 2/3 dzieci z cukrzycą typu 1 ma próchnicę. Zaleca się, by pozostawały one pod stałą kontrolą dentysty i przykładały dużą uwagę do codziennej higieny jamy ustnej.Grupa naukowców pod przew...