Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Wybieramy najlepszy autoklaw stomatologiczny 2024

Publikacja:
Wybieramy najlepszy autoklaw stomatologiczny 2024

Wybieramy najlepszy autoklaw stomatologiczny 2024

Autoklaw to rodzaj sterylizatora, który jest stosowany m.in. w gabinetach stomatologicznych i lekarskich, przychodniach, laboratoriach oraz salonach kosmetycznych. Urządzenie wykorzystuje działanie gorącej pary wodnej pod wysokim ciśnieniem, co skutecznie eliminuje znajdujące się na narzędziach drobnoustroje, zapewniając personelowi oraz pacjentom bezpieczeństwo podczas zabiegu. Sprawdzamy, czym charakteryzują się dostępne na rynku autoklawy i podpowiadamy, który model wybrać.

Nowoczesne autoklawy to wyroby medyczne niezbędne w każdym gabinecie stomatologicznym i lekarskim, w przychodniach, laboratoriach, a także w salonach tatuażu, salonach fryzjerskich i kosmetycznych. Warto wiedzieć, czym dokładnie jest autoklaw, jakie klasy tych urządzeń można spotkać na rynku i spośród jakich modeli autoklawów mogą wybierać lekarze dentyści wyposażający swoje gabinety stomatologiczne.

Do czego służy autoklaw w gabinecie stomatologicznym?

W praktyce dentystycznej autoklaw służy do sterylizacji narzędzi stomatologicznych wielokrotnego użytku, takich jak zgłębniki, lusterka, kleszcze, pincety, dźwignie korzeniowe, nożyczki, skalpele i inne.

Proces sterylizacji w autoklawie polega na poddaniu narzędzi działaniu gorącej pary wodnej pod wysokim ciśnieniem, co pozwala skutecznie wyeliminować drobnoustroje, takie jak wirusy, bakterie czy grzyby. Co do zasady proces ten można podzielić na cztery etapy – w pierwszym z nich w urządzeniu wytwarzana jest próżnia, w drugim – następuje wyrównanie temperatury sterylizowanych narzędzi. Trzeci etap to zasadnicza sterylizacja, zaś na koniec wysterylizowane narzędzia są chłodzone. Czas trwania poszczególnych etapów, jak i całego procesu zależy oczywiście od modelu urządzenia.

Autoklaw jako urządzenie do sterylizacji narzędzi wielokrotnego użytku jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego gabinetu – podnosi bezpieczeństwo pacjentów oraz wszystkich członków zespołu stomatologicznego.

Czym różni się autoklaw dentystyczny od sterylizatora?

Pojęcie autoklawu dentystycznego często używane jest zamiennie z pojęciem sterylizatora i w zasadzie nie jest to błąd, bo autoklaw jest rodzajem sterylizatora, który działa w oparciu o właściwości gorącej pary wodnej pod ciśnieniem (spotykane jest także określenie sterylizator parowy lub parowo-ciśnieniowy). Należy jednak pamiętać, że istnieją również inne rodzaje sterylizatorów, np. chemiczne (proces sterylizacji polega na zanurzeniu narzędzi w roztworze substancji chemicznej), gazowe (narzędzia są poddawane sterylizacji poprzez ekspozycję na działanie gazu, np. tlenku etylenu) oraz sterylizatory UV, które emitują światło ultrafioletowe o długości fal 254 nm zdolne do zniszczenia DNA drobnoustrojów.

Klasa B, klasa S czy klasa N – o czym informują klasy autoklawów stomatologicznych?

Wybierając autoklaw do gabinetu stomatologicznego można natknąć się na oznaczenie klasy poszczególnych urządzeń. Wyróżnia się klasę B, S oraz N – każda z nich charakteryzuje urządzenia o nieco innych parametrach.

Autoklaw klasy B

Ten typ autoklawu określa się czasem mianem autoklawu medycznego, co w zasadzie od razu określa jego funkcjonalność. Jest to najbardziej zaawansowany rodzaj sterylizatora parowo-ciśnieniowego, który spełnia wszystkie wymagania stawiane urządzeniom wykorzystywanym w placówkach ochrony zdrowia. Efektywność procesu sterylizacji zapewnia specyficzny sposób tworzenia próżni oraz dozowania pary wodnej do komory. Dokładnie i skutecznie sterylizuje narzędzia medyczne i stomatologiczne, a także inne elementy wyposażenia gabinetów, np. plastikowe, gumowe czy bawełniane.

Autoklaw medyczny klasy S

Autoklawy klasy S to urządzenia pośrednie, których w praktyce można używać jedynie do sterylizacji podstawowych narzędzi o bardzo prostej budowie. Ponieważ są mniej zaawansowane pod względem konstrukcji, a próżnia jest w nich wytwarzana w inny sposób niż w autoklawach klasy B, mogą nie sprostać skutecznej sterylizacji narzędzi posiadających np. wąskie kanały lub o złożonej budowie.

Klasa N autoklawów stomatologicznych do sterylizacji

Wśród autoklawów znaleźć można również urządzenia klasy N, które jednak można traktować wyłącznie jako sprzęt pomocnicy i w mocno ograniczonym zakresie – do sterylizacji litych narzędzi niepakowanych. Jest to spowodowane faktem, że urządzenia tego typu mają bardzo prostą konstrukcję, którą obecnie ocenia się za przestarzałą. Brak w nich pompy próżniowej, a suszenie wsadu nie jest tak efektywne jak w urządzeniach wyższej klasy – z tego powodu nie wolno ich używać do sterylizacji standardowych narzędzi stosowanych w gabinetach stomatologicznych.

Autoklaw do Twojego gabinetu — ranking TOP 5 modeli autoklawów, na które warto zwrócić uwagę w 2024 roku

Pora przejść do konkretów, czyli porównania kilku dostępnych na polskim rynku modeli autoklawów od renomowanych producentów. Jest to subiektywne zestawienie – należy pamiętać, że ostatecznie wybór autoklawu to indywidualna decyzja każdego lekarza wyposażającego swój gabinet.

1. Melag Vacuklav 43 B+ Evolution autoklaw parowy 23 l

Melag Vacuklav 43 B+ z serii Evolution to autoklaw wolnostojący wymagający tylko zasilania elektrycznego. Oferuje dwa programy testowe oraz pięć standardowych programów do sterylizacji (odpowiadających klasie B oraz klasie S). Pojemność komory do sterylizacji narzędzi i końcówek to 23 litry, zaś standardowy załadunek obejmuje 7 lub 9 kg z zastosowaniem stelaża na osiem tac. Zapewnia skuteczną, dokładną, a jednocześnie szybką sterylizację – program szybki B dla narzędzi opakowanych trwa 20 minut. Wyposażony jest w technologię inteligentnego suszenia DRYintelligence, która automatycznie dostosowuje czas suszenia do wielkości wsadu, a to pozwala na oszczędność energii. Cechuje się łatwą i intuicyjną obsługą poprzez kolorowy wyświetlacz dotykowy.

2. Midmark autoklaw parowy klasy B 23 l z systemem uzdatniania wody „Rosi” i USB

Trwały i wydajny autoklaw włoskiej firmy Midmark, cechujący się stylowym i eleganckim wzornictwem. Oferuje program testowy Bowie&Dick, a także pięć programów sterylizacji klasy B trwających od około 35 do około 55 minut. Komora sterylizacyjna posiada 23 litry pojemności, w zestawie znajdują się cztery tacki na narzędzia, stelaż oraz uchwyt do tacek. Autoklaw posiada wbudowaną drukarkę termiczną – rekordy wydruku procedury są generowane automatycznie, co zapewnia ciągłe rejestrowanie kolejnych cykli. Urządzenie jest wyposażone również w system uzdatniania wody „Rosi”, który umożliwia jego bezpośrednie podłączenie do sieci wodociągowej w gabinecie. To wysoka jakość w przystępnej cenie.

3. Euronda E9 – autoklaw klasy B

Urządzenie wyposażone w trzy programy testowe oraz pięć cykli pracy w klasie B – dzięki zewnętrznemu generatorowi pary osiąga wysoką wydajność pracy, a szybki cykl B134 Rapid trwa tylko 22 minuty. Pojemność komory wynosi 24 litry, a maksymalny załadunek – 6 kg. Autoklaw posiada czujnik jakości wody (monitoruje jakość wody i potwierdza brak mineralizacji, co zapewnia niski poziom zawartości osadów, a tym samym – przedłuża sprawność urządzenia), systemy inspekcji zbiorników na wodę i kontroli zanieczyszczeń w obwodzie hydraulicznym, a także separator woda-powietrze. Jest prosty i intuicyjny w obsłudze – panel dotykowy posiada minimalistyczne ikony, które pomagają użytkownikowi w wyborze cyklu optymalnego dla danego wsadu.

4. Euronda E10 – autoklaw klasy B

Najnowszy model autoklawu klasy premium włoskiej firmy Euronda, uznawany przez wielu za najlepsze urządzenie do sterylizacji tej marki. Posiada do wyboru pięć różnych cykli klasy B, a także dodatkowe cykle klasy S i N zabezpieczone hasłem. Najwyższą jakość sterylizacji i doskonałą skuteczność w eliminacji drobnoustrojów zapewnia nowoczesna, wydajna pompa próżniowa oraz zoptymalizowany – w porównaniu do wcześniejszych modeli – cykl suszenia. To wszystko jest możliwe przy zużyciu zdecydowanie mniejszej ilości wody (300 ml) oraz oszczędności energii (2350 W). Do ważnych cech urządzenia zalicza się także wyświetlacz E-Touch z przyjaznym interfejsem, nieodpłatne oprogramowanie E-Memory, E-Light zmieniający kolor wraz z postępem procesu sterylizacji, czujnik jakości wody oraz Dirt Control System, umożliwiający automatyczne usuwanie ewentualnych pozostałości zanieczyszczeń na narzędziach z obwodu hydraulicznego i ich bezpośrednie odprowadzanie do zbiornika wody zużytej.

5. Runyes Touch Screen autoklaw parowy 23 l

Według producenta jest to jeden z najnowocześniejszych autoklawów parowych klasy B na rynku, zapewniający dokładną i skuteczną eliminację z narzędzi szkodliwych drobnoustrojów, a dzięki temu – podnoszący poziom bezpieczeństwa personelu i pacjentów. Runyes Touch Screen posiada komorę o pojemności 23 litrów, a także dwa cykle sterylizacji – w 121 oraz 134°C. Wyposażony jest w opcję samokontroli, która sprawdza dokładność procesu sterylizacji i informuje o ewentualnych błędach, a także generator pary, który przyspiesza sterylizację, jednocześnie tworząc w komorze optymalne warunki do jej przeprowadzenia. Jego atutem jest cicha praca, czytelny wyświetlacz oraz łatwość obsługi.

Czy w każdym gabinecie dentystycznym musi być autoklaw do sterylizacji narzędzi?

Nie ma w polskim prawie przepisów, które jednoznacznie wskazują, że w każdym gabinecie stomatologicznym musi się znajdować autoklaw. Owszem, gabinety stomatologiczne – jak wszystkie inne placówki, w których udzielane są świadczenia zdrowotne – są zobowiązane do przestrzegania rygorystycznych zasad bezpieczeństwa i higieny, zapobiegania zakażeniom, sterylizacji i dezynfekcji narzędzi itp. W praktyce w gabinetach stomatologicznych do sterylizacji narzędzi wykorzystywane są właśnie autoklawy, ale już np. w dużych szpitalach albo laboratoriach spotyka się także sterylizatory gazowe, które cechują się większą pojemnością.

Autoklaw dentystyczny – cena

Inwestycja w autoklaw do gabinetu stomatologicznego to jedna z wielu decyzji, przed którą staje każdy lekarz dentysta wyposażający swoją praktykę. Ceny takich urządzeń znacznie się różnią – zależnie od marki, pojemności, zastosowanych technologii, innowacyjnych rozwiązań itp. Najmniejsze i najprostsze autoklawy klasy B, które sprawdzą się w małych, jednostanowiskowych gabinetach, można kupić już za około 5-6 tys. zł. Większe urządzenia, bardziej nowoczesne, wyposażone w funkcje dodatkowe czy kilka cykli sterylizacji kosztują oczywiście więcej – od kilkunastu do nawet 30 tys. zł.

Autoklaw do sterylizacji narzędzi dentystycznych a autoklaw kosmetyczny – czym się różnią?

Jak już wspomniano, autoklawy do sterylizacji narzędzi to ważny element wyposażenia nie tylko klinik stomatologicznych, ale i salonów kosmetycznych. Również tam wykorzystuje się narzędzia wielokrotnego użytku mające kontakt z ludzkimi tkankami – cążki, pincety, pilniki, końcówki różnych urządzeń kosmetycznych itp. One także wymagają dokładnej, skutecznej sterylizacji, którą zapewnić mogą wyłącznie autoklawy wspomnianej klasy B. Tak naprawdę w salonach kosmetycznych spotyka się więc profesjonalne autoklawy medyczne, które – ze względów marketingowych czy specyfiki branży – określa się mianem autoklawów kosmetycznych. Mogą one być nieco mniejsze od autoklawów przeznaczonych do gabinetów lub cechować się bardziej designerskim wzornictwem. W praktyce działają jednak tak samo.

Wybór autoklawu do gabinetu stomatologicznego nie jest prosty – na rynku można znaleźć wiele tego typu urządzeń, o różnych parametrach, funkcjach dodatkowych, z innowacyjnymi technologiami itp. Urządzenie to ma przede wszystkim zapewnić sterylną czystość narzędzi i końcówek stomatologicznych, chronić personel i pacjentów przed zakażeniami, a na kwestiach związanych z bezpieczeństwem nie wolno oszczędzać. Z drugiej strony, nie każdy potrzebuje najnowocześniejszego autoklawu wyposażonego w mnóstwo opcji dodatkowych. Dlatego decyzję trzeba podjąć z rozsądkiem, kierując się zarówno względami finansowymi, jak i wielkością praktyki, liczbą przyjmowanych pacjentów czy charakterem wykonywanych zabiegów. Inne potrzeby w zakresie sterylizacji będzie miał jednostanowiskowy gabinet, w którym wykonuje się podstawowe procedury z zakresu stomatologii zachowawczej, a inne – duża klinika, w której przeprowadzane są skomplikowane zabiegi np. z zakresu chirurgii stomatologicznej.

* Ważne! Wymienione w powyższym rankingu urządzenia to modele autoklawów stomatologicznych, na które w naszej opinii warto zwrócić uwagę w 2024 roku. Ich kolejność w rankingu jest przypadkowa!


POWIĄZANE ARTYKUŁY

stomatologia cyfrowa
Stomatologia cyfrowa: 5 najważniejszych trendów na 2024 r. Lekarz

W brytyjskim portalu stomatologicznym Dentistry.co.uk Rune Fisker – ekspert, który już od dwudziestu lat śledzi nowinki w nowoczesnych technologiach – wskazuje na pięć najważniejszych trendów w stomatologii cyfrowej w bieżącym roku. Pod koniec pierw...

1i
Konferencja ASYSDENT 2024 na zdjęciach [galeria] Asysta

Zachęcamy do oglądania galerii zdjęć z 11. Ogólnopolskiej Konferencji Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2024, która 11 maja odbywa się w Łodzi. Godz. 09:55 [gallery order="DESC" ids="143138,143137,143135,143136,143134,143133,14313...

skladki ZUS
Rosną składki ZUS w 2024 r. dla przedsiębiorców Lekarz

Łącznie nieco ponad 1600 zł wyniosą składki ZUS w 2024 r. dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Do tego doliczyć należy jeszcze składkę zdrowotną, której wysokość zależy m.in. od formy opodatkowania. Składki ZUS dla osób prowadzących działa...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Asysdent 2024 partnerzy mozaika 3
Bilety na konferencję ASYSDENT 2024 wyprzedane! Asysta

To będzie prawdziwe święto asystentek i higienistek stomatologicznych! 11. edycja konferencji ASYSDENT odbędzie się 11 maja w Łodzi, a wszystkie bilety na to wydarzenie zostały już wyprzedane! ASYSDENT już od ponad dekady jest najważniejszym i najwi...

energetyki
Zakaz sprzedaży energetyków dzieciom od 2024 r. Lekarz

Sejm przyjął nowelizację ustawy o zdrowiu publicznym, zakładającą wprowadzenie zakazu sprzedaży tzw. energetyków – czyli napojów z dodatkiem tauryny i/lub kofeiny – dzieciom i młodzieży poniżej 18. roku życia od 1 stycznia 2024 r. Zgodnie z noweliza...

Kongres FDI 2024
Światowy Kongres Stomatologiczny FDI 2024 w Stambule Lekarz

Coroczny Światowy Kongres Stomatologiczny FDI odbędzie się w dniach 12-15 września 2024 r. w Stambule. Wykładowcy, badacze i naukowcy, którzy chcieliby podzielić się efektami swoich prac z uczestnikami Kongresu, mogą już zgłaszać abstrakty wystąpień....

Krakdent 2024 1
Targi stomatologiczne KRAKDENT 2024 podsumowane Lekarz

342 wystawców z 20 krajów, 10811 zwiedzających, 1238 uczestników programu edukacyjnego KRAKDENT-edu – organizatorzy podsumowali 30. targi stomatologiczne KRAKDENT 2024, które w dniach 11-13 kwietnia odbyły się w Krakowie. Międzynarodowe Targi Stomat...

Europejski Tydziea Szczepiea
21-27 kwietnia – Europejski Tydzień Szczepień 2024 Lekarz

W dniach 21-27 kwietnia w europejskim regionie WHO obchodzony jest Europejski Tydzień Szczepień 2024. Hasło tegorocznych obchodów to „Szczepionki chronią pokolenia” – ma ono zwiększać świadomość społeczną na temat szczepień oraz podkreślać ich rolę w...

stomatologia 4
3,3 mld zł budżetu na stomatologię NFZ w 2024 roku Lekarz

W 2024 r. Narodowy Fundusz Zdrowia zamierza przeznaczyć na publiczną stomatologię 3,3 mld zł, co oznacza, że na jednego pacjenta przypadnie 88 zł. Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił projekt planu finansowego na 2024 r. Przewiduje on nakłady na och...

prof. Piotr Ponikowski3
THE WUR 2023: wrocławski UMED najlepszy z polskich uczelni Lekarz

W najnowszym światowym rankingu THE World University Rankings 2023 (THE WUR 2023) znalazły się 32 polskie uczelnie - najwyżej Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. 32 polskie uczelnie wyższe zakwalifikowano do najnowszej edycji światowego rankingu The...

WDI 2024 artykul
WDI 2024. "Periimplantitis – wczoraj i dziś" Lekarz

"Periimplantitis – wczoraj i dziś" – pod takim hasłem w dniach 7-9 czerwca w hotelu DoubleTree by Hilton odbędą się Wrocławskie Dni Implantologii 2024. W programie wydarzenia znalazły się wykłady prowadzone przez znanych i cenionych ekspertów, warszt...