Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

„Wybieraj z GDA”

Publikacja:

„Wybieraj z GDA”

„Im więcej informacji na opakowaniu produktu spożywczego, tym lepiej dla konsumentów.” Tym mottem kierowali się pomysłodawcy ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Wybieraj z GDA”.

GDA to skrót od angielskiej nazwy Guideline Daily Amounts, co należy tłumaczyć jako Wskazane Dzienne Spożycie. Jest to wskaźnik poziomu spożycia poszczególnych składników odżywczych w codziennej diecie (takich jak tłuszcze, kwasy tłuszczowe nasycone, cukry), odnoszący się do przeciętnego, dorosłego i zdrowego konsumenta i może być ważnym elementem prewencji nadwagi i otyłości.

Celem programu „Wybieraj z GDA” jest zwrócenie uwagi konsumentów na nowe, użyteczne pod względem żywieniowym informacje, umieszczone na opakowaniach produktów żywnościowych oraz umożliwienie wykorzystania ich w ustalaniu codziennej diety. Program jest odpowiedzią na zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w zakresie diety, aktywności fizycznej i zdrowia.

Zrozumienie systemu GDA nie wymaga posiadania szczegółowej wiedzy żywieniowej. Procentowe odniesienie ilości składników i energii zawartych w porcji produktu do wzorca Wskazanego Dziennego Spożycia określonego przez naukowców, pozwala konsumentom na dokonywanie szybkich i świadomych wyborów żywieniowych już podczas codziennych zakupów.

Jego stosowanie umożliwia dokonywanie świadomego wyboru odnośnie miejsca poszczególnych produktów w codziennej diecie i pozwala na jej lepsze dopasowanie do indywidualnych potrzeb żywieniowych. Z oznaczeń tych korzysta już większość producentów żywności, sieci supermarketów i restauracji sieciowych. Edukacja konsumentów nie opiera się na zakazach lub nakazach, a jedynie uświadomieniu roli i znaczenia dla zdrowia poszczególnych składników żywieniowych.

Organizatorzy zainaugurowanego właśnie programu planują dotrzeć do ponad 6 milionów osób w Polsce. W sklepach trzech dużych sieci rozdawane będą specjalnie zaprojektowane karty i ulotki, a w mediach ruszy kampania informacyjna. Dodatkowo przygotowano obszerny portal internetowy – www.gdainfo.pl , zawierający kompendium wiedzy dotyczącej zastosowania znakowania GDA oraz roli zbilansowanej diety i aktywności fizycznej w zachowaniu dobrego stanu zdrowia.

na podstawie: PAP