Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Wybieli i wypełni

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Wybieli i wypełni

Wybieli i wypełni

We wczorajszym artykule "Plomba stara jak świat" pisaliśmy o tym w jaki sposób został wypełniony ubytek prehistorycznemu człowiekowi.

Stomatologia od tamtego okresu rozwinęła się dość znacząco i zębów nie wypełnia się już pszczelim woskiem.

Obecnie japońscy naukowcy pracują nad ultracienką błoną mającą uniwersalne zastosowanie w stomatologii.

Zespół prof. Shigekiego Hontsu z Kinki University wraz z ekspertami z Uniwersytetu Stomatologicznego w Osace stworzyli ultra cienką i biokompatybilną błonę z materiału, który jest głównym budulcem szkliwa (hydroksyapatytu).

W odróżnieniu od poprzednich wersji jest ona giętka, co sprawia, że można ją wykorzystywać do zasłaniania uszkodzonych powierzchni zębów oraz do bardzo szybkiego wybielania.

Japońscy naukowcy są w stanie uzyskać błonę o grubości 4 mikrometrów (0,004 mm). Jej całkowite przywarcie do szkliwa trwa dobę. Standardowe łatki są przezroczyste, ale na potrzeby stomatologii estetycznej istnieje możliwość produkcji wersji białej. Po założeniu błony na powierzchnię zęba nie tworzą się na niej pęcherze, ponieważ posiada oni liczne mini otworki.

Obecnie akademicy przeprowadzają eksperymenty na własnych oraz wyrwanych zębach. Wkrótce naukowcy z Kraju Kwitnącej Wiśni zaczną przeprowadzać testy z błoną na zwierzętach.

Kiedy możemy spodziewać się podobnych błon w gabinetach stomatologicznych? Jeśli przejdą one pomyślnie wszystkie badania, to nie wcześniej niż za 5 lat ubytek wypełnimy hydroksyapatytową folią.

 

opr. pw.


Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres