Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

W 2016 roku polska stomatologia straciła wybitnych profesorów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
W 2016 roku polska stomatologia straciła wybitnych profesorów

W 2016 roku polska stomatologia straciła wybitnych profesorów

W roku 2016 polska stomatologia straciła troje wybitnych stomatologów, wychowawców wielu pokoleń lekarzy dentystów. Odeszli prof. Wiesława Perczyńska-Partyka, prof. Zofia Knychalska – Karwan oraz prof. Zbigniew Jańczuk.

prof Partyka17 stycznia 2016 roku odeszła profesor Wiesława Perczyńska-Partyka,

uznawana za współtwórcę łódzkiej szkoły chirurgii stomatologicznej, pełniła w latach 1972–1994 funkcję Kierownika Katedry Chirurgii Szczękowo-Czaszkowej AM. Była promotorem doktorów i docentów, autorką książek, podręczników oraz licznych publikacji w prasie fachowej. Kompetencje Pani Profesor znalazły potwierdzenie w powierzeniu Jej prestiżowej funkcji konsultanta krajowego w dziedzinie chirurgii szczękowo-twarzowej.

Promotor kilkunastu rozpraw doktorskich. Dorobek naukowy zmarłej to m.in.: 360 prac naukowych, 20 opracowań w formie podręczników, skryptów czy rozdziałów w podręcznikach.

Pani Profesor była od samego początku aż do roku 2014 Kierownikiem Rady Naukowej dwumiesięcznika „e-Dentico”, ale także redakcja Dentonetu traci w Osobie Pani Profesor życzliwego, pełnego profesjonalizmu i pasji Doradcę, Mentora i Przyjaciela.

 

prof Knychalska Karwan28 lipca 2016 r. zmarła profesor Zofia Knychalska – Karwan,

w latach 1978-1992 kierownik Katedry i Zakładu Stomatologii Zachowawczej AM w Krakowie, promotor kilkunastu rozpraw doktorskich. W uznaniu zasług prof. Knychalska – Karwan wielokrotnie otrzymywała cenne odznaczenia, m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal 200-lecia nauczania Stomatologii w Uniwersytecie Jagiellońskim.

 

 

 

 

 

prof Janczuk6 września 2016 roku odszedł profesor Zbigniew Jańczuk,

jeden z największych autorytetów polskiej stomatologii. Urodzony w 1924 roku na Kielecczyźnie, Pan Profesor swoją drogę zawodową rozpoczął w Łodzi – tu w 1952 roku ukończył studia stomatologiczne, sześć lat później obronił pracę doktorską, a w roku 1964 uzyskał habilitację. Dalsze losy zawodowe Pan Profesor związał z Pomorzem Zachodnim. Od 1965 do 1994 roku pełnił funkcję kierownika Zakładu Stomatologii Zachowawczej Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Dodatkowo w latach 1978–1981 był rektorem ówczesnej PAM. Zbigniew Jańczuk pełnił także m.in. funkcje członka-założyciela polskiej sekcji Akademii Pierre’a Faucharda oraz przewodniczącego Sekcji Polskiej Międzynarodowej Akademii Periodontologii. W pamięci dziesiątek swych wychowanków i uczniów Pan Profesor zapisał się osoba jako niezwykle życzliwa, pomocna, wyrozumiała, ale i wymagająca.

Prof. Jańczuk spoczął na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Żegnała Go rodzina, przyjaciele, współpracownicy…


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ranking szanghajski - Dentonet.pl
Uniwersytet Warszawski najlepszą polską uczelnią Lekarz

Wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie znalazło się 8 polskich. Uniwersytet Warszawski wrócił do czwartej setki, a UJ – w ubiegłym roku lepszy niż UW – spadł do piątej setki – wynika z opublikowanej w połowie sierpnia Listy Szanghajskiej (ARWU)...

Wizyty obywateli UE u dentysty? Polska w środku stawki Lekarz

W czasach, gdy większość praktyk dentystycznych na terenie Unii Europejskiej zawiesiła działalność ze względu na rozporządzenia rządowe i/lub zalecenia organizacji branżowych, warto przypomnieć sobie, na ile chętnie – przed pandemią COVID-19 – Europe...

ROZWIŃ WIĘCEJ
maseczka - Dentonet.pl
Polska nie kupi maseczek ochronnych razem z krajami UE Lekarz

Polski rząd za późno dołączył do unijnego mechanizmu zakupu środków ochrony osobistej dla lekarzy i z tego powodu nie trafią one do naszego kraju – informuje „Gazeta Wyborcza”. Mechanizm wspólnych przetargów na zakup środków i wyrobów medycznych pow...

zamknięte gabinety - Dentonet.pl
Wirtualna Polska: 90% gabinetów stomatologicznych zamkniętych Lekarz

Według szacunków portalu Wirtualna Polska, w ostatnich dniach w kraju zamkniętych zostało około 90% gabinetów stomatologicznych. Mimo apeli samorządu lekarskiego, jak dotąd nie udało się również stworzyć sieci doraźnej pomocy stomatologicznej dla osó...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres