Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Nowa siedziba dla wydziału stomatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Nowa siedziba dla wydziału stomatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Nowa siedziba dla wydziału stomatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Władze Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu mają już gotową koncepcję budowy nowej siedziby Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego. Aby mogła zostać zrealizowana, musi zostać spełnionych kilka warunków.

Budowa nowej stomatologii to kolejny etap rozbudowy bazy dydaktycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W 2012 r. do gmachu przy ul. Borowskiej przenieśli się studenci i wykładowcy farmacji i analityki medycznej – wcześniej mieli zajęcia w dziewięciu lokalizacjach rozsianych po mieście. Przed rokiem otwarto nowoczesne Centrum Symulacji Medycznej, gdzie znajdują się przede wszystkim pracownie do ćwiczeń praktycznych dla studentów medycyny, pielęgniarstwa. Studenci tych kierunków sporą część zajęć mają także w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej.

Tymczasem przyszli stomatolodzy zajmują przedwojenny budynek przy ul. Krakowskiej, gdzie jest im po prostu ciasno. Dzisiaj kształci się tu 301 studentów stacjonarnych oraz 270 osób na studiach niestacjonarnych i anglojęzycznych. Stomatologia to jeden z najbardziej obleganych kierunków studiów. Co roku na jedno miejsce przypada po kilkudziesięciu kandydatów, więcej niż na studia lekarskie. Wrocław na miejsce do studiowania wybierają młodzi ludzie z bardzo dobrymi ocenami z matur.

Chciałbym, aby uczyli się w lepszych warunkach. Potrzebne jest nam centrum symulacji, gdzie mogliby zdobywać praktyczne umiejętności. Brakuje zaplecza naukowo-badawczego, sali seminaryjnej, przydałyby się pokoje dla asystentów – wylicza prof. Marek Ziętek, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Z Krakowskiej na Borowską

Władze uczelni mają już plan działań, których efektem będzie przeprowadzka stomatologii pod nowy adres. – W wersji optymistycznej nowa siedziba wydziału stanie przy ul. Borowskiej, między Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym a budynkiem, w którym znajduje się aula imienia Jana Pawła II. Najpierw jednak musimy zdobyć pieniądze na jej budowę, a to co najmniej 30-40 milionów złotych – mówi rektor Uniwersytetu Medycznego.

Są widoki na taki zastrzyk finansowy. Władze UMedu już zaplanowały sprzedaż działki i budynków poszpitalnych przy ul. Bujwida. Cztery lata temu wyprowadziła się stamtąd Klinika Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz katedry naukowe. Dzisiaj studenci mają tam jeszcze zajęcia z ratownictwa medycznego. Lada moment uczelnia zacznie szukać chętnego do kupienia tej ponad dwuhektarowej działki. – Planujemy także sprzedaż budynku przy Krakowskiej wraz z przylegającą do niego dużą działką. Jeśli obie transakcje zakończą się po naszej myśli, to będziemy mieli fundusze na budowę nowej stomatologii. Część wyposażenia pracowni dydaktycznych mamy, i to dobrej jakości, ale o pieniądze na ten cel będziemy także zabiegali w ministerstwie zdrowia – mówi prof. Marek Ziętek. – Ostatnio resort zdrowia dofinansował zakup wyposażenia wydziałów stomatologicznych w Lublinie i Białymstoku, dlaczego nam miałby nie pomóc? – dodaje.

Nowa stomatologia: wersja druga

Jest też gotowy plan awaryjny na wypadek, gdyby dochody ze sprzedaży nie były satysfakcjonujące. – W tej wersji studenci stomatologii zostają przy ul. Krakowskiej, ale do dzisiaj zajmowanego przez wydział budynku, dobudowana zostanie nowa część – mówi prof. Marek Ziętek.

Na to, kiedy ruszy budowa (albo rozbudowa) nowej siedziby uniwersyteckiej stomatologii, decydujący wpływ ma moment sprzedaży działki przy ul. Bujwida.

Targi stomatologiczne DENTAMED we Wrocławiu zaliczane są do panteonu wydarzeń stomatologicznych, organizowanych w Polsce i naszej części Europy. Jak wyglądały targi w 2018 roku?

Dentamed 2018 – relacja z targów from Fot. Archiwum

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Centrum Symulacji Medycznych WUM - Dentonet.pl
Centrum Symulacji Medycznych WUM także dla studentów stomatologii Lekarz

2 grudnia 2019 r. odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum Symulacji Medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Inwestycja powstaje w kampusie Banacha przy ul. Pawińskiego, a jej planowane otwarcie to połowa 2022 r. Całkowi...

rada wydziału - Dentonet.pl
Wrocław: Wydział Lekarsko-Stomatologiczny przestał istnieć Lekarz

1 października br. – w związku ze zmianami wprowadzonymi przez Ustawę 2.0 – Wydział Lekarsko-Stomatologiczny Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przestał istnieć. – Zabrakło nam roku, by świętować 20-lecie – mówiła prof. Małgorzata Radwan-Oczko, był...

dyplomatorium Wrocław - Dentonet.pl
Wrocław: absolwenci studiów stomatologicznych z dyplomami Lekarz

30 września w sali audytoryjnej Wydziału Farmaceutycznego odbyło się uroczyste dyplomatorium tegorocznych absolwentów studiów na Wydziale Lekarsko-Stomatologicznym Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Kolejni ukończą je już pod egidą Wydziału Lekars...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Lublin
Lublin: za 52 mln zł powstaje Stomatologiczne Centrum Kliniczne Lekarz

52 mln zł będzie kosztować nowa siedziba Stomatologicznego Centrum Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Ma być gotowa w kwietniu przyszłego roku. We wtorek uroczyście wmurowano kamień węgielny na budowie obiektu.Premier Mateusz Morawiecki,...

centrum symulacji medycznej PUM
Uroczyście otwarto Centrum Symulacji Medycznej PUM Lekarz

Centrum Symulacji Medycznej – jeden z najnowocześniejszych obiektów szkolących studentów kierunków medycznych – otwarto 5 kwietnia 2019 r. na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.Obiekt składa się z 35 sal dydaktycznych. To m.in. blok opera...

marek-zietek-850x400
Prof. Marek Ziętek znów pełni funkcję rektora UMED-u we Wrocławiu Lekarz

W związku z uchyleniem przez sąd środka zabezpieczającego zastosowanego przez prokuraturę, prof. Marek Ziętek ponownie pełni funkcję rektora Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.Znany i ceniony w kraju stomatolog prof. Marek Zięt...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres