Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Nowa siedziba dla wydziału stomatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Publikacja:
Nowa siedziba dla wydziału stomatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Nowa siedziba dla wydziału stomatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Władze Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu mają już gotową koncepcję budowy nowej siedziby Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego. Aby mogła zostać zrealizowana, musi zostać spełnionych kilka warunków.

Budowa nowej stomatologii to kolejny etap rozbudowy bazy dydaktycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W 2012 r. do gmachu przy ul. Borowskiej przenieśli się studenci i wykładowcy farmacji i analityki medycznej – wcześniej mieli zajęcia w dziewięciu lokalizacjach rozsianych po mieście. Przed rokiem otwarto nowoczesne Centrum Symulacji Medycznej, gdzie znajdują się przede wszystkim pracownie do ćwiczeń praktycznych dla studentów medycyny, pielęgniarstwa. Studenci tych kierunków sporą część zajęć mają także w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej.

Tymczasem przyszli stomatolodzy zajmują przedwojenny budynek przy ul. Krakowskiej, gdzie jest im po prostu ciasno. Dzisiaj kształci się tu 301 studentów stacjonarnych oraz 270 osób na studiach niestacjonarnych i anglojęzycznych. Stomatologia to jeden z najbardziej obleganych kierunków studiów. Co roku na jedno miejsce przypada po kilkudziesięciu kandydatów, więcej niż na studia lekarskie. Wrocław na miejsce do studiowania wybierają młodzi ludzie z bardzo dobrymi ocenami z matur.

Chciałbym, aby uczyli się w lepszych warunkach. Potrzebne jest nam centrum symulacji, gdzie mogliby zdobywać praktyczne umiejętności. Brakuje zaplecza naukowo-badawczego, sali seminaryjnej, przydałyby się pokoje dla asystentów – wylicza prof. Marek Ziętek, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Z Krakowskiej na Borowską

Władze uczelni mają już plan działań, których efektem będzie przeprowadzka stomatologii pod nowy adres. – W wersji optymistycznej nowa siedziba wydziału stanie przy ul. Borowskiej, między Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym a budynkiem, w którym znajduje się aula imienia Jana Pawła II. Najpierw jednak musimy zdobyć pieniądze na jej budowę, a to co najmniej 30-40 milionów złotych – mówi rektor Uniwersytetu Medycznego.

Są widoki na taki zastrzyk finansowy. Władze UMedu już zaplanowały sprzedaż działki i budynków poszpitalnych przy ul. Bujwida. Cztery lata temu wyprowadziła się stamtąd Klinika Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz katedry naukowe. Dzisiaj studenci mają tam jeszcze zajęcia z ratownictwa medycznego. Lada moment uczelnia zacznie szukać chętnego do kupienia tej ponad dwuhektarowej działki. – Planujemy także sprzedaż budynku przy Krakowskiej wraz z przylegającą do niego dużą działką. Jeśli obie transakcje zakończą się po naszej myśli, to będziemy mieli fundusze na budowę nowej stomatologii. Część wyposażenia pracowni dydaktycznych mamy, i to dobrej jakości, ale o pieniądze na ten cel będziemy także zabiegali w ministerstwie zdrowia – mówi prof. Marek Ziętek. – Ostatnio resort zdrowia dofinansował zakup wyposażenia wydziałów stomatologicznych w Lublinie i Białymstoku, dlaczego nam miałby nie pomóc? – dodaje.

Nowa stomatologia: wersja druga

Jest też gotowy plan awaryjny na wypadek, gdyby dochody ze sprzedaży nie były satysfakcjonujące. – W tej wersji studenci stomatologii zostają przy ul. Krakowskiej, ale do dzisiaj zajmowanego przez wydział budynku, dobudowana zostanie nowa część – mówi prof. Marek Ziętek.

Na to, kiedy ruszy budowa (albo rozbudowa) nowej siedziby uniwersyteckiej stomatologii, decydujący wpływ ma moment sprzedaży działki przy ul. Bujwida.

Targi stomatologiczne DENTAMED we Wrocławiu zaliczane są do panteonu wydarzeń stomatologicznych, organizowanych w Polsce i naszej części Europy. Jak wyglądały targi w 2018 roku?

Dentamed 2018 – relacja z targów from Fot. Archiwum

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

WUM dyplomatorium
WUM: dyplomatorium Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Lekarz

Łącznie 128 tegorocznych absolwentów kierunku lekarsko-dentystycznego, technik dentystycznych oraz higieny stomatologicznej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym odebrało dyplomy ukończenia studiów podczas uroczystego dyplomatorium. Dyplomatorium W...

ROZWIŃ WIĘCEJ
WUM
WUM: inauguracja roku Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Lekarz

Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego. W roku akademickim 2021/2022 naukę w murach WUM rozpoczęło 109 studentów kierunku lekarsko-dentystycznego, 29 studentów h...

UMLUB dyplomatorium
UMLub: dyplomatorium Wydziału Lekarsko-Dentystycznego Lekarz

26 listopada odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów absolwentom Wydziału Lekarsko-Dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jak czytamy w komunikacie, dyplomy odebrali absolwenci kierunków lekarsko-dentystycznego, higieny stomatologicznej ...

10 lecie WUM
10 lat Wydziału Lekarsko - Stomatologicznego WUM Lekarz

7 kwietnia - w ramach 15. Międzynarodowej Konferencji Zachód-Wschód - na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym obchodzono 10-lecie funkcjonowania Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego. Międzynarodowa Konferencja Zachód-Wschód to konferencja naukowa, pod...

Grazyna Jarzab
Medal Uniwersytetu Medycznego w Lublinie dla prof. Grażyny Jarząb Lekarz

Na początku grudnia br. prof. dr hab. Grażyna Zofia Jarząb – wybitna postać lubelskiej stomatologii, pierwsza prodziekan Oddziału Stomatologii, wieloletnia dyrektor Instytutu Stomatologii oraz kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Stomatologicznej i ...

posiedzenie rady stomatologicznej
Rada ds. rozwoju stomatologii: posiedzenie z nową wiceminister zdrowia Lekarz

Na początku stycznia odbyło się pierwsze w 2024 r. posiedzenie rady ds. rozwoju stomatologii z udziałem prof. Urszuli Demkow – nowej wiceminister zdrowia, która w rządzie zajmie się m.in. sprawami stomatologii. Podczas posiedzenia omówiono m.in. kwes...