Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Wizja roku 2020 dla stomatologii

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Wizja roku 2020 dla stomatologii

Wizja roku 2020 dla stomatologii

„Wizja roku 2020” to dokument przyjęty przez FDI* dwa lata temu. W myśl tego dokumentu – organizacja ta dąży do osiągnięcia określonych w nim celów. A zatem, jakie ważne wyzwania stoją przed stomatologią?

Na początku warto zaznaczyć, że leczenie stomatologiczne należy do czterech najdroższych rodzajów leczenia medycznego na świecie. Oznacza to w praktyce, że żadne państwo nie jest w stanie pokryć w pełni kosztów leczenia stomatologicznego obywateli (byłoby to zbyt drogie).

Jednakże dokument „Wizja roku 2020” zwraca uwagę na inny aspekt tego problemu – na prewencję, którą uznaje za najważniejszą formę działania w zakresie stomatologii. Warto zauważyć, że kiedy wyrastają nam zęby, są one w świetnym stanie – i chodzi o to, by w takim stanie pozostały jak najdłużej – zauważa prezes Światowej Federacji Dentystycznej (FDI) dr Tin Chun Wong. Stąd kluczowym w tym względzie pytaniem jest, jak to osiągnąć?

Jak zauważa pani prezes – dotychczas kładziono największy nacisk na tzw. stomatologię naprawczą (czyli leczenie chorób) i w takim aspekcie kształcono przyszłych lekarzy stomatologów. A zatem, czy zmiana nastawienia sprawi, że dla dentystów zabraknie pracy? Zdaniem dr Tin Chun Wong – nic bardziej mylnego.

Chodzi o to, by lekarze stomatolodzy stali się liderami w zakresie prewencji i bardziej współpracowali z lekarzami i pracownikami medycznymi innych specjalności – pacjenci potrzebują stałej, profesjonalnej opieki profilaktycznej, aby zapobiegać próchnicy i innym chorobom jamy ustnej.

Dr Tin Chun Wong zaznacza, że stomatolodzy są pionierami prewencji w medycynie, co często podkreśla WHO. Przykład? Gdy ponad 120 lat temu stało się jasne, jak powstaje próchnica – od razu zalecili oni mycie zębów przeznaczoną dla nich pastą, a ok. 50 lat temu zaczęli propagować znaczenie fluoru w higienie jamy ustnej. A zatem – nie można powiedzieć, że w stomatologii nie kładziono do tej pory akcentu na profilaktykę. Jednak zasięg prewencji powinien się ciągle poszerzać. Do tego zaś potrzeba pogłębionej i systematycznej edukacji zdrowotnej, w którą zaangażowane byłyby resorty edukacji.

Ponadto by profilaktyka była rzeczywiście skuteczna – potrzeba opieki interdyscyplinarnej. Sami lekarze stomatolodzy nie dadzą rady rozwiązać tego problemu. Potrzeba zatem by do tej pracy włączyli się lekarze ogólni, pielęgniarki, farmaceuci oraz nauczyciele.

Dla FDI bardzo ważną kwestią w tym względzie jest spożycie cukru. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami WHO – powinno się obniżyć jego konsumpcję z 10% do 5% dziennego spożycia (choć 5% to ciągle dużo). Jak zauważa dr Tin Chun Wong cukier jest bardzo atrakcyjny pod względem smakowym i jest powszechnie dostępny – zawiera go coraz więcej produktów. I z tym problemem powinniśmy się zmierzyć, gdyż cukier ma wpływ na powstawanie wielu głównych chorób niezakaźnych, do których m.in. należą choroby jamy ustnej, cukrzyca, choroby układu krążenia, płuc i nowotwory.

*FDI to światowa organizacja lekarsko-stomatologiczna, która zrzesza ponad 200 organizacji stomatologicznych z różnych państw świata. Naczelna Rada Lekarska i Polskie Towarzystwo Stomatologiczne stanowią w FDI Polski Komitet Narodowy. Ich zadaniem jest reprezentowanie polskich stomatologów w tej organizacji.

Jedną z inicjatyw podejmowanych przez FDI jest Doroczny Światowy Kongres FDI (Annual World Dental Congress – AWDC). W 2016 r. odbędzie się on w Polsce (w Poznaniu).

BZ

Źródło: Gazeta Lekarska


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Tomasz Dzieciątkowski - Dentonet.pl
Zagrożenia wirusowe w stomatologii na ASYSDENCIE 2020 Asysta

- Zapraszam na konferencję ASYSDENT 2020, która odbędzie się 3 października. Mój wykład będzie dotyczył zagrożeń wirusologicznych w stomatologii, przede wszystkim w dobie pandemii COVID-19 - mówi dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, jeden z wykłado...

zajęcia hybrydowe - Dentonet.pl
WUM, GUMED: zajęcia hybrydowe w nowym roku akademickim Lekarz

Warszawski Uniwersytet Medyczny i Gdański Uniwersytet Medyczny poinformowały, że w nowym roku akademickim zajęcia da studentów – również stomatologii – odbywać się będą w trybie hybrydowym. Część z nich przeprowadzana będzie stacjonarnie, a część - t...

Studenci zostali poszkodowani? Wywiad ze studentką V roku Lekarz

- Program studiów jest dość przeładowany, nawet w normalnym trybie nauczania ciężko jest wyrobić pewne normy, dlatego to budzi moje największe obawy - czy da się nadrobić praktyczny materiał w ograniczonym czasie? Jak będą wyglądały zajęcia, dostępno...

ROZWIŃ WIĘCEJ
studia - Dentonet.pl
Uczelnie: sporo zajęć w nowym roku akademickim – zdalnie Lekarz

Uczelnie przygotowują różne scenariusze tego, jak zorganizować pracę w nowym roku akademickim. Często decydują się na zajęcia w trybie mieszanym: wykłady – online, a ćwiczenia i warsztaty – stacjonarnie. Część uczelni ostateczną decyzję odkłada jedna...

egzaminy PES - Dentonet.pl
PES na ostatnim roku szkolenia - jak prawidłowo złożyć wniosek? Lekarz

Ministerstwo zdrowia na początku czerwca br. zdecydowało o udostępnieniu lekarzom możliwości przystąpienia do egzaminu PES na ostatnim roku szkolenia specjalizacyjnego. Teraz resort informuje, w jaki sposób lekarze nieposiadający Elektronicznej Karty...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres