Wady zgryzu
Wady zgryzu
Czym jest wada zgryzu?
Niektórzy z nas mają piękne, równe zęby. Zdarza się jednak, że któryś ząb jest ustawiony nietypowo. Czasem problem dotyczy kilku zębów. Czasem nietypowe są szczęki albo łuki zębowe.
Wszystkie nieprawidłowości w zakresie zgryzu (mówimy o nich często: „wady zgryzu”) możemy podzielić na trzy grupy:
- Wady zębowe;
- Wady zgryzu;
- Wady szczękowo-twarzowe.
Zwykle łatwo zauważyć wady zębowe – zęby są nierówno ustawione w łukach. Mówimy że są "krzywe" ale one tylko krzywo rosną. Kształt mogą mieć idealny, nie wyglądają jednak pięknie.
Nieprawidłowy zgryz czasem jest wyraźnie widoczny, innym razem nie zauważy go mama, a czasem nawet przeoczy lekarz dentysta. O nieprawidłowym zgryzie mówimy wtedy, gdy zęby górne nie kontaktują się prawidłowo z dolnymi, ponieważ łuki zębowe mają nietypowy kształt albo nie pasują do siebie wielkością.
W przypadku wad szczękowo-twarzowych zęby górne nie kontaktują się prawidłowo z dolnymi, ponieważ szczęka (szczęka górna) albo żuchwa (szczęka dolna), albo obie są nietypowo zbudowane. Te wady występują jednak dość rzadko. Najczęściej pacjent ma nieprawidłowy zgryz i wadę zębową.
Co może zrobić ortodonta?
Może przesunąć zęby (u wszystkich – dzieci, młodzieży, dorosłych). Dlatego z powodzeniem wyleczy wady zębowe, również u pacjentów dorosłych. Tu najlepiej sprawdzają się aparaty stałe, które umożliwiają precyzyjne przemieszczenie zębów.
1. Może nieco zmienić wielkość i kształt łuków zębowych (u dzieci, czasem też u dorosłych). Dlatego nieprawidłowy zgryz najłatwiej wyleczyć u dzieci, często aparatami ruchomymi. Aparat ruchomy dziecko samo zakłada i zdejmuje; w dużym stopniu od dziecka zależy efekt leczenia – aparat działa, gdy jest na zębach. Jeśli taką wadę pozostawimy bez leczenia, to w czasie wymiany zębów mogą powstać wady zębowe. Powstanie wówczas złożona wada zgryzowo-zębowa.
2. Może wpływać na kształt szczęk, dopóki rosną (u dzieci i młodzieży). U dorosłych pacjentów, ponieważ szczęki już nie rosną – nie dają się formować – ortodonta nie uzyska idealnego efektu. Często potrzebna jest współpraca chirurga (mówimy wówczas o "skojarzonym leczeniu chirurgiczno- ortodontycznym").
Jeśli budowa szczęk tylko odbiega od przeciętnego kształtu lub wielkości, w niektórych przypadkach można uzyskać dobry (choć nie idealny) efekt: przesuwając zęby i dopasowując je tak, aby pacjent mógł prawidłowo żuć i dobrze wyglądał.
Mówimy wówczas o "ortodontycznej kompensacji" wady (albo "kamuflażu ortodontycznym") – ona pozwala uniknąć zabiegu operacyjnego. Niestety, w wielu przypadkach bez operacji nie można doprowadzić do właściwego ułożenia zębów. Jednak wady szczękowo-twarzowe ortodonta leczy u dzieci także wtedy, gdy wie, że bez operacji nie da się uzyskać prawidłowego zgryzu. Nawet częściowa poprawa oznacza uproszczenie zabiegu operacyjnego.
dodano: 2007-03-22 14:32:45
POWIĄZANE ARTYKUŁY
Mimo że wygląd nie jest najważniejszym aspektem w naszym życiu, nie da się ukryć, że to właśnie od niego w dużym stopniu zależy pierwsze wrażenie, jakie wywrzemy na nowo poznanej osobie. Piękny, zdrowy i biały uśmiech to jedna z naszych najważniejszy...
Jakie są najpoważniejsze konsekwencje lekceważenia potrzeb w zakresie okluzji w przypadku rehabilitacji protetycznej pacjenta? Na to pytanie odpowiada dr n. med. Paweł Niewada. - Sytuacji zastanej w jamie ustnej nie traktujmy jako prawdziwej - podkr...
Andrzej Cisło, wiceprezes NRL i przewodniczący komisji stomatologicznej NRL, odpowiedział na stanowisko prof. Beaty Kawali i prof. Joanny Lis – konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie ortodoncji w woj. dolnośląskim, które uważają, że leczenie ortodont...