Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

UK: tylko co trzeci gabinet stomatologiczny otwarty od 8 czerwca

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
UK: tylko co trzeci gabinet stomatologiczny otwarty od 8 czerwca

UK: tylko co trzeci gabinet stomatologiczny otwarty od 8 czerwca

Po dość niespodziewanej decyzji premiera Borisa Johnsona, praktyki dentystyczne w Wielkiej Brytanii, zamknięte w drugiej połowie marca, mogą od 8 czerwca ponownie prowadzić działalność. Choć stomatolodzy z Wysp bez wątpienia chcą wrócić do pracy, zaledwie co trzeci z nich zaczął ponownie przyjmować pacjentów od początku bieżącego tygodniu.

Zdaniem Brytyjskiego Towarzystwa Stomatologicznego (BDA), gabinety w kraju długo jeszcze nie wrócą do działalności na dotychczasowych zasadach i znanym sprzed pandemii poziomie. Badanie przeprowadzone przez Towarzystwo wśród ponad 2000 praktyk wykazało, że nieco ponad 36% dentystów zamierzało otworzyć gabinet już pierwszego dnia po „odmrożeniu” stomatologii, tzn. w poniedziałek 8 czerwca.

Ci, którzy nie wrócili od razu do pracy, wskazują na dwie główne przyczyny takiej decyzji. Są to problemy z uzyskaniem środków ochrony indywidualnej (ŚOI), a także brak czasu na wdrożenie nowych wytycznych w związku z chorobą COVID-19.

Badanie Towarzystwa wykazało, że większość (ponad 60%) dentystów będzie w stanie leczyć zaledwie 25% pacjentów w porównaniu z okresem sprzed COVID-19. Tylko 1/3 praktyk dysponuje wystarczającą ilością środków ochrony indywidualnej, w tym masek PPE. Słabo przedstawia się także stan wyszkolenia – zaledwie co czwarty stomatolog jest przekonany, że jest odpowiednio przeszkolony, by stosować nowe środki ochrony.

Na podstawie przeprowadzonego badania BDA twierdzi, że wymagane środki dystansu społecznego i konieczność zachowania bardzo wysokich standardów ochrony sprawią, że wizyty pacjentów będą dłuższe, a zatem gabinety przyjmować będą mniejszą liczbę chorych. Ponadto, tylko 15% brytyjskich dentystów planuje zaoferować pełny zakres leczenia.

BDA ostrzega również, że niezbędne obostrzenia bez wątpienia uderzą w finanse praktyk dentystycznych, dlatego wzywa rząd do dalszego wsparcia dla lekarzy dentystów. – Każdy, kto spodziewa się magicznego powrotu stomatologii w poniedziałek, znajdzie zaledwie jej namiastkę. Ponowne otwarcie praktyk wiąże się teraz z mniejszą liczbą pacjentów i wyższymi kosztami, ponadto będzie miało trudności z zaspokojeniem popytu. Dentyści wracający do pracy wciąż nie mają wsparcia oferowanego innym branżom. Rządzący muszą zmienić kurs, jeśli chcą, by stomatologia przetrwała przy obecnych normach – powiedział szef BDA Mick Armstrong.

Normy te, określone przez doradcę ds. stomatologii (Chief Dental Officer) w rządzie Wielkiej Brytanii obejmują: stosowanie barier fizycznych w postaci masek, przyłbic, fartuchów itp., zachowanie dystansu 2 metrów oraz codzienną kontrolę personelu gabinetów stomatologicznych.

Jeden pacjent na godzinę – taki czas przyjmowania pacjentów sprawi, że nie będzie tłoku w poczekalni. Pozwoli też na przygotowanie gabinetu po wizycie na przyjęcie kolejnego pacjenta. O szczegółach mówią prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, prezydent PTS-u oraz prof. dr hab. n. med. Tomasz Konopka, wiceprezydent PTS-u.

T.H., źródło: news.sky.com

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
COVID-19 w USA: pacjenci systematycznie wracają do dentysty Lekarz

Mimo dalszego rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 w USA, liczba pacjentów zgłaszających się do gabinetów dentystycznych systematycznie rośnie. Dzieje się tak, choć dzienna liczba potwierdzonych nowych przypadków COVID-19 utrzymuje się na bardzo wysokim...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
USA: bezpieczeństwo w gabinecie? Kluczowe tylko dla 50% badanych Lekarz

Lanmark 360 – działająca w Stanach Zjednoczonych agencja z branży zdrowotnej, oferująca leczenie stomatologiczne w pełnym zakresie – przeprowadziła badanie dotyczące gotowości pacjentów do powrotu do gabinetu dentystycznego po zniesieniu ograniczeń z...

Covid-19 - Dentonet.pl
Brytyjscy dentyści nie chcą używać masek typu FFP2 i FFP3 Lekarz

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Brytyjskie Stowarzyszenie Stomatologii Prywatnej (BAPD), 4 na 5 dentystów nie toleruje noszenia masek typu FFP2 lub FFP3. Może to świadczyć o potrzebie wprowadzenia zmian w zakresie stosowania środków ochro...

ROZWIŃ WIĘCEJ
stomatologia na Antypodach - Dentonet.pl
Antypody: lekarze dentyści wrócili do standardowej pracy Lekarz

Choć pandemia SARS-CoV-2 na świecie jest wciąż daleka od opanowania, w Australii i Nowej Zelandii udało się – w dużym stopniu – kontrolować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Z tego powodu władze obu państw zezwoliły na ponowne otwarcie gabinetów d...

Covid-19 - Dentonet.pl
Dentyści z USA: nie jesteśmy pewni, czy kontrolujemy ryzyko COVID-19! Lekarz

Większość amerykańskich stomatologów obawia się, czy są w stanie w pełni kontrolować ryzyko zakażenia koronawirusem SAR-CoV-2, a także zapewnić środki ochrony indywidualnej. Takie wnioski płyną z ankiety przeprowadzonej przez firmę DentaQuest Partner...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres