Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Uchwała NRL zostanie zaskarżona do Sądu Najwyższego?

Publikacja:
Uchwała NRL zostanie zaskarżona do Sądu Najwyższego?

Uchwała NRL zostanie zaskarżona do Sądu Najwyższego?

Rzecznik ministerstwa zdrowia zapowiedział, że resort skieruje do Sądu Najwyższego uchwałę Naczelnej Rady Lekarskiej dotyczącą sposobu rozpoznawania wniosków o przyznanie prawa wykonywania zawodu (PWZ) lekarza lub lekarza dentysty w zakresie, w jakim dotyczy ona osób, które uzyskały kwalifikacje poza granicami UE. Choć uchwała ta ma charakter techniczny i jej zaskarżenie czy uchylenie nie zmieni postępowania Okręgowych Rad Lekarskich, to jednak NRL jest głęboko rozczarowana takim stanowiskiem ministerstwa.

Jak podkreślił w komunikacie prof. Andrzej Matyja, prezes NRL, zgłaszane przez samorząd uwagi dotyczące przepisów liberalizujących możliwość podjęcia wykonywania zawodu lekarza w Polsce były przez ustawodawcą bagatelizowane. – W konsekwencji uchwalone przez sejm prawo pozwala ministrowi zdrowia na wydanie zgody na wykonywanie zawodu lekarza osobie o niezweryfikowanych do końca kwalifikacjach i nieznającej języka polskiego, tym samym zagrażając bezpieczeństwu pacjenta – poinformowano.

Tymczasem samorząd lekarski działa na podstawie ustawy o izbach lekarskich oraz na podstawie art. 17 Konstytucji, który daje mu możliwość kontrolowania należytego wykonywania zawodu. – Oznacza to także weryfikowanie kwalifikacji osób ubiegających się o przyznanie im PWZ lekarza i lekarza dentysty na terenie naszego kraju. Samorząd nie może uchylać się od tego ustawowego obowiązku zwłaszcza że służy on przede wszystkim zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego polskich pacjentów. Podważanie ustawowych kompetencji samorządu lekarskiego do weryfikowania kwalifikacji osób ubiegających się o przyznanie PWZ w Polsce lub ograniczanie tej kompetencji jest działaniem godzącym w konstytucyjnie chronioną samorządność zawodową, jak i bezpośrednio zagrażającym życiu i zdrowiu obywatelom Polski – dodano.

Według prof. Matyi, ministerstwo wykazuje więcej determinacji w walce o prawo do pracy dla lekarzy spoza UE niż w hamowaniu odpływu polskich lekarzy za granicę. Tymczasem Polska nie jest wymarzonym rynkiem pracy nawet dla lekarzy spoza UE, bo jak na razie wydano jedynie 13 pozytywnych decyzji na wykonywanie zawodu w naszym kraju. – Samorząd lekarski wielokrotnie podkreślał, że nie ma zamiaru blokować przyjmowania lekarzy z zagranicy, dowodem jest m.in. to, że w 3 przypadkach okręgowe rady lekarskie podjęły już uchwały o przyznaniu PWZ. Pozostałe są w trakcie procedowania i uzupełniania braków formalnych w złożonych wnioskach. Przyznawanie PWZ jest czynnością administracyjną i musi być zgodne z kodeksem postępowania administracyjnego – poinformowano.

– Samorząd to grupa zapaleńców, ale do sukcesu swoich działań potrzebują wsparcia pozostałych lekarzy – mówi Dariusz Paluszek, członek prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. Przyznaje, że część lekarzy nie ma pełnej świadomości tego, czym zajmują się izby lekarskie.

Źródło: https://nil.org.pl/


POWIĄZANE ARTYKUŁY

koronawirus - Dentonet.pl
Pandemia SARS-CoV-2: zostanie tylko wariant delta? Lekarz

Może być tak, że ze wszystkich obecnych wariantów zostanie tylko wariant delta, który powoduje zakażenia także osób zaszczepionych, choć są one mniej groźne. Nowe warianty mogą też powstawać w obrębie wariantu delta – powiedział w rozmowie z PAP biol...

koronawirus - Dentonet.pl
"Prędzej czy później każdy zostanie zainfekowany Omikronem" Lekarz

Łatwość przenoszenia się, charakterystyczna dla wariantu Omikron wirusa SARS-CoV-2, może spowodować, że prędzej czy później każdy zostanie nim zainfekowany - powiedział PAP dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu prof. Michał Witt. Z pr...