Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Top warsztaty podczas wystawy CEDE 2019

Publikacja:
Top warsztaty podczas wystawy CEDE 2019

Top warsztaty podczas wystawy CEDE 2019

Jak diagnozować pacjenta z zaburzeniami skroniowo-żuchwowymi zgodnie z najnowszymi kryteriami? Jak postępować w przypadku stanu nagłego i oczekiwania na karetkę? Skąd wynikają błędy w adhezji? Jak usunąć złamane narzędzie? Co jest kluczowe w profilaktyce kobiet w ciąży? Na te oraz wiele innych pytań chcą odpowiedzieć prowadzący warsztaty zaplanowane w ramach 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2019, 19-21 września).

Każdy lubi naukę poprzez praktykę i chociaż również w tym duchu prowadzone są wykłady Kongresu Unii Stomatologii Polskiej, to właśnie warsztaty przez wielu uważane są za najcenniejszą formę zawodowej edukacji. Niewielkie grupy, eksperci na wyciągniecie ręki, nowoczesny sprzęt i warunki zbliżone do zabiegowych – te elementy to podstawa każdego warsztatu. Trudno jednak polemizować, że najważniejszy jest temat.

Całoroczna oferta edukacyjna dla lekarzy dentystów oraz higienistek w Polsce jest bardzo bogata. Warsztaty w ramach Kongresu mają jednak w sobie coś wyjątkowego. Tematyka oraz eksperci wybierani byli w taki sposób, aby nauka realizowana była zgodnie z ideą evidence based medicine. Mamy ofertę z różnych dziedzin stomatologii, medycyny estetycznej oraz higieny i profilaktyki. W przypadku stanów nagłych proponujemy coś absolutnie unikalnego -warsztaty w warunkach symulowanego zagrożenia życia z pewnością pozostaną na długo w pamięci uczestników. Wszystkie projekty gwarantują najwyższą jakość – zapewnia prof. Marzena Dominiak, przewodnicząca Rady Naukowej Kongresu Unii Stomatologii Polskiej, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

CEDE-2

Uczestnicy 3. KUSP mogą wybierać spośród ponad 30 warsztatów. Postanowiliśmy zachęcić do udziału w kilku z nich.

Badanie czynnościowe pacjenta – diagnostyka w parach

Prowadzący: dr n. med. Piotr Jurkowski, dr n. med. Wojciech Kondrat

Czego się nauczysz? W czasie warsztatów z badania czynnościowego uczestnicy nauczą się, jak szybko i skutecznie zbadać pacjenta z zaburzeniami skroniowo-żuchwowymi, co oznacza zbaczanie żuchwy w czasie odwodzenia, jak odróżnić ból mięśni od bólu stawów skroniowo-żuchwowych i jakie są tego implikacje, które objawy dźwiękowe w stawach są groźne, a których się nie leczy, jak obiektywnie ocenić palpacyjnie bolesność mięśni, jakie należy zastosować wstępne postępowanie lecznicze w zależności od postawionego rozpoznania, dlaczego badanie czynnościowe pacjenta jest niezbędne przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego.

Badanie czynnościowe pacjenta zostanie przedstawione w oparciu o międzynarodowe kryteria diagnostyczne. Po wykładzie wyjaśniającym cel i przebieg badania, kursanci będą badali siebie nawzajem w parach i zapisywali obserwacje w kartach badawczych. Następnie zostaną omówione wyniki badań.

Ogólnoustrojowe stany nagłe (w warunkach symulowanego zagrożenia) – zanim przyjedzie karetka

Prowadzący: wykwalifikowani ratownicy medyczni

Czego się nauczysz? Po ukończeniu warsztatu uczestnik będzie potrafił m.in. uzasadnić wskazanie do podjęcia tlenoterapii biernej, zademonstrować użycie butli tlenowej z reduktorem wraz z różnymi podajnikami tlenu medycznego, przygotować lek do podaży wziewnej z użyciem butli tlenowej i maseczki do nebulizacji, dokonać bezprzyrządowego (rękoczyn czoło-bródka) i przyrządowego udrożnienia dróg oddechowych z użyciem rurki ustno-gardłowej, rurki nosowo-gardłowej, maski krtaniowej i rurki krtaniowej, wykonać wkłucie domięśniowe w przednio-boczną część uda w celu podaży adrenaliny we wstrząsie anafilaktycznym, rozpoznać objawy zatrzymania krążenia i wdraża algorytm podstawowych zabiegów resuscytacyjnych, wykonać bezpieczną defibrylację z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego.

„Back to the Nature” – biomimetyka w odbudowie adhezyjnej odcinka bocznego

Prowadzący: lek. dent. Daniel Nowakowski

Czego się nauczysz? Uczestnicy dowiedzą się m.in. z czego biorą się błędy w adhezji, jakie są przyczyny niepowodzeń w pracy z kompozytem, jak odtworzyć naturalną wytrzymałość zębów w odcinku bocznym (odbudowa biomimetyczna), jak prawidłowo odbudować punkt styczny. Poznają także zalety materiałów wzmacnianych włóknem szklanym, a także techniki pracy materiałami kompozytowymi (technika warstwowa i technika iniekcyjna). Uczestnicy wykonają na modelach: odbudowę biomimetyczną ubytku klasy 2 z wykorzystaniem kompozytu konwencjonalnego G-ænial Posterior, kompozytu wzmacnianego włóknem szklanym everX Posterior/everX Flow, formówek sekcyjnych oraz Injection molding technique – odbudowę zęba z obniżoną wysokością zwarciową techniką iniekcyjną EXACLEAR/G-ænial Universal Injectable.

Przygotowanie oraz zastosowanie osocza bogatopłytkowego PRF

Prowadząca: dr Ewa Ignaczak

Czego się nauczysz? Każdy z uczestników wykona osobiście: pobieranie krwi – wirowanie w zależności od frakcji, przygotowanie sticky bone oraz ibone z użyciem młynka do pozyskiwania materiału z zęba, lub wiertła do pobierania wiórów kostnych, przygotowanie PRF Liquid, przygotowanie opatrunków żelowych PRF, techniki ostrzykiwania, mezoterapię igłową skóry właściwej, wykonywanie membran oraz korków fibrynowych z wykorzystaniem BOX PRF.

CEDE-3

Złamane narzędzie? Tricks and tips jak pozbyć się problemu

Prowadząca: dr n. med. Marta Maciak

Czego się nauczysz? Odseparowanie narzędzia w kanale jest jednym z częstszych powikłań podczas leczenia endodontycznego. Warsztat dedykowany jest lekarzom, którzy spotykają się z tym problemem w swojej codziennej pracy i chcą pogłębić swoja wiedzę. Każdy z uczestników będzie pracować na stanowisku wyposażonym w mikroskop, mikrosilnik endodontyczny i zestaw narzędzi niezbędnych do opracowania komory i kanałów. Praca w małej grupie zapewnia komfort i możliwość natychmiastowej konsultacji z prowadzącym. Celem szkolenia jest poznanie zasad bezpiecznej pracy, nauka, jak zminimalizować ryzyko odseparowania narzędzia w kanale, omówienie różnych technik uzyskania dostępu z wykorzystaniem UD i narzędzi rotacyjnych, przedstawienie dostępnych metod usuwania narzędzi z kanałów.

Nowoczesna endodoncja vs biomechanika zęba

Prowadzący: lek. stom. Artur Sienkiewicz

Czego się nauczysz? Głównym założeniem warsztatu jest przedstawienie wpływu preparacji systemu kanałowego na rokowanie biomechaniczne zęba. Omówiona zostanie konstrukcja oraz właściwości nowego systemu pilników V-Taper2H wraz z niestandardową koncepcją opracowywania kanałów korzeniowych, pozwalającą na oszczędną preparację tkanek zęba, prostotę, bezpieczeństwo i przewidywalność ich użycia – zalety i wady tego podejścia. Dodatkowo, poruszone zostanie zagadnienie dotyczące uzyskiwania dostępu do ujść kanałów korzeniowych w technice oszczędnej preparacji tkanek twardych zęba „conservative access”. Przedstawione zostaną właściwości i sposób stosowania ceramicznych biomateriałów do wypełniania kanałów korzeniowych na przykładzie Bioroot RSC fi rmy Septodont. Uczestnicy warsztatu będą mieli okazję bezpośrednio przedyskutować swoje wątpliwości z prowadzącym oraz samodzielnie przećwiczyć zaprezentowane zagadnienia przy użyciu mikrosilników endodontycznych oraz lup. Każdy z uczestników będzie pracować na stanowisku wyposażonym w mikroskop.

Opieka nad dzieckiem i kobietą ciężarną w zakresie profilaktyki i higieny jamy ustnej

Prowadzące: mgr hig. dypl. Katarzyna Ostrowska, hig. stom. Anna Michalska (warsztat w ramach IV Ogólnopolskiego Zjazdu Higienistek i Asystentek)

Czego się nauczysz? Czy kobiety w ciąży należy się bać? Czy nastolatek gryzie? Co oznaczają dziwne plamki na zębach przedszkolaka? Podczas warsztatów uczestnicy usystematyzują wiedzę z zakresu profilaktyki i higieny tej grupy pacjentów. Zapoznają się z wytycznymi dotyczącymi diety, profilaktyki fluorkowej, profilaktyki kształtowania prawidłowego rozwoju narządu żucia oraz kontroli mechanicznej i chemicznej biofilmu. Wykładowcy przedstawią ciekawe przypadki własnych pacjentów oraz podpowiedzą, jak przeprowadzić wizytę małego i dużego pacjenta.

Targi CEDE 2018 bardzo wyraźnie podkreślały integralność stomatologicznego świata biznesu i nauki. Z oferty 200 wystawców oraz ponad 200 wydarzeń edukacyjnych skorzystało blisko 10 tysięcy uczestników z 71 państw.

Informacja prasowa


POWIĄZANE ARTYKUŁY

lady justice 2388500 1280 1
Odszkodowanie dla asysty zwolnionej podczas pandemii Lekarz

Zgodnie z informacją przekazaną przez Departament Pracy Stanów Zjednoczonych, lekarz stomatolog praktykujący w stanie Illinois musi wypłacić 20 000 dolarów (równowartość prawie 81 000 zł) zaległego wynagrodzenia asystentce stomatologicznej, którą bez...

pomoc medyczna
Gdzie się leczyć podczas majówki? Pacjent

Wiele osób spędza długi weekend majowy poza domem. Narodowy Fundusz Zdrowia podpowiada, gdzie znaleźć pomoc medyczną w świąteczne dni. W sytuacji nagłej choroby można skorzystać z najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Poradę pie...

stan psychiczny
Stan psychiczny dentystów gorszy niż podczas pandemii Lekarz

Ponad połowa lekarzy stomatologów z Wielkiej Brytanii twierdzi, że ich kondycja psychiczna jest obecnie gorsza niż w trakcie pandemii COVID-19, z którą zmagaliśmy się w ostatnich latach. Taki wniosek płynie z badania ankietowego z udziałem ponad 1300...

ROZWIŃ WIĘCEJ
depresja
Studenci stomatologii a depresja podczas pandemii Lekarz

Z badania, które w ostatnim czasie zostało przeprowadzone w Salwadorze, wynika, że podczas pandemii COVID-19 ponad połowa uczestniczących w nim studentów stomatologii z tego kraju zmagała się z umiarkowaną lub ciężką depresją. Badanie zostało przepr...

pacjenci z Ukrainy
Ukraiński lekarz dentysta podczas rosyjskiej inwazji Lekarz

Brytyjski serwis stomatologiczny Dentistry.co.uk przeprowadził w ostatnich dniach wywiad z lekarzem dentystą, dr. Iwanem Rojem, który na co dzień praktykuje w Kijowie. Ukraińskiego praktyka spytano między innymi o jego reakcję na agresję wojsk Federa...

Dentonet - dentysta sadysta skazany
Pacjent-policjant zaatakowany podczas wizyty u dentysty Lekarz

Praca lekarza stomatologa bez wątpienia nie jest wolna od stresu, zwykle jednak wiąże się on z odpowiedzialnością za stan pacjenta, u którego przeprowadzane jest leczenie. Do nietypowej, a przy tym dramatycznej sytuacji doszło przed kilkoma dniami w ...

Stomatologia Lublin
50 lat lubelskiej stomatologii – konferencja, sympozjum i wystawy Lekarz

Zbliża się najważniejszy moment obchodów 50-lecia nauczania stomatologii na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. W dniach 8-9 grudnia 2023 r. odbędzie się konferencja naukowa „Określenie standardów bezpieczeństwa pacjenta w opiece stomatologicznej” po...

Medisept webinar
Czego spodziewać się podczas kontroli Sanepidu? Lekarz

Otrzymujemy zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia kontroli, a kilka dni później w gabinecie stomatologicznym pojawia się przedstawiciel Państwowej Inspekcji Sanitarnej. O czym nie zapomnieć, przygotowując się do wizyty inspektora? Na ten temat będ...

stomatologia 5
Komisja Stomatologiczna NRL obradowała podczas MSS Lekarz

Podczas VII Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych, które odbyły się w połowie czerwca w Serocku, miało miejsce wyjazdowe posiedzenie Komisji Stomatologicznej NRL. Dyskutowano m.in. o specjalizacjach stomatologicznych. W trakcie posiedzenia zaktuali...

osteotomia zuchwy
Uszkodzenie nerwu zębodołowego podczas osteotomii żuchwy Lekarz

Uszkodzenie nerwu zębodołowego dolnego podczas zabiegu osteotomii może skutkować zaburzeniami czucia w okolicy jamy ustnej, w tym nieodczuwaniem dolegliwości bólowych czy zmian temperatury. Przypadek taki przedstawiono w artykule opublikowanym w czas...

stomatologia 7
Forum Młodych Dentystów podczas Kongresu FDI w Sydney Lekarz

Po raz pierwszy w ramach Światowego Kongresu Stomatologicznego FDI odbędzie się Forum Młodych Dentystów – wydarzenie dla początkujących dentystów i studentów stomatologii. Tegoroczny Kongres FDI zorganizowany zostanie pod koniec września w Sydney. W...