Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Technika stempla okluzyjnego

Publikacja:
Technika stempla okluzyjnego

Technika stempla okluzyjnego

Modelowanie powierzchni żującej zębów bocznych potrafi sprawić wiele problemów każdemu, nawet doświadczonemu lekarzowi dentyście. Nie tylko wymodelowanie anatomicznej powierzchni okluzyjnej, ale przede wszystkim późniejsze dopasowanie wypełnienia w zgryzie stanowi problem. Ze względu na to, jak duże znaczenie dla zachowania odpowiedniej funkcji żucia ma prawidłowa odbudowa anatomii zębów, niezwykle istotne jest dokładne odtworzenie kształtu i nachylenia guzków, a także rozmieszczenie bruzd.

Przed opracowaniem ubytku wykonujemy odwzorowanie powierzchni żującej – stempel okluzyjny. W prezentowanym przypadku klinicznym został on stworzony przy użyciu płynnego koferdamu (CERKAMED). Osuszamy powierzchnię zęba i pokrywamy warstwą płynnego koferdamu – bez wcześniejszego użycia systemu łączącego czy materiału izolującego.

Przed spolimeryzowaniem materiału zanurzamy w nim microbrush zwracając uwagę na to, żeby nie dotrzeć do powierzchni zęba, a następnie polimeryzujemy przez 10 sek. (lampą LED o mocy pow. 100mW). Delikatnie podważamy brzegi „stempla” zgłębnikiem i odrywamy. Stempel okluzyjny jest gotowy do zastosowania.

 

 

 

Opracowujemy ubytek usuwając próchnicowo zmienione tkanki. Wytrawiamy powierzchnię szkliwa przez 30 sek. Wypłukujemy wytrawiacz i osuszamy ubytek. Przy pomocy czystego microbrush aplikujemy system łączący (Single Bond Universal 3M ESPE), dokładnie wcieramy przez 20 sek. w ubytek, wydmuchujemy i polimeryzujemy przez 10 sek.

 

Jednoetapowo aplikujemy materiał Filtek™ Bulk Fill Posterior (3M ESPE) w kolorze A2 wypełniając całą powierzchnię ubytku. Materiał kompozytowy aplikujemy z nadmiarem i rozprowadzamy wstępnie modelując powierzchnię żującą.

 

Filtek™ Bulk Fill Posterior został stworzony do szybkiego i łatwego odbudowywania zębów w odcinku bocznym. Posiada on konsystencję pasty i daje możliwość jednoetapowego wypełnienia całego ubytku w warstwie do 5mm z jednoczasową odbudową powierzchni żującej.

Właściwości fizyczne materiału są zbliżone do właściwości klasycznych materiałów kompozytowych, największa zmiana to głębokość polimeryzacji. W nowym materiale typu bulk fill do jednoetapowej pracy w odcinku bocznym głębokość polimeryzacji sięga 5mm!

Utwardzanie tak dużej warstwy kompozytu jest możliwe dzięki minimalizacji naprężeń skurczowych i znacznej redukcji skurczu polimeryzacyjnego. Żeby to osiągnąć, firma oparła się na sprawdzonym składzie znanym z innym materiałów kompozytowych 3M ESPE, takich jak Filtek Ultimate, ale również dodała nowe składniki udoskonalające właściwości materiału. Do wypełniacza, który zawierał krzemionkę i dwutlenek cyrkonu, dodany został trójfluorek iterbu – zapewniający bardzo dobrą widoczność na zdjęciach rentgenowskich. Do materiału dodano AUDMA – żywicę dimetaakrylanową o dużej masie cząsteczkowej, która odpowiedzialna jest za zmniejszenie skurczu polimeryzacyjnego oraz monomer AFM odpowiadający za zmniejszenie napięcia powierzchniowego.

Po zaaplikowaniu i wstępnym wymodelowaniu powierzchni żującej izolujemy powierzchnię kompozytu przezroczystą folią, która nie tylko zapobiegnie przywieraniu stempla do materiału kompozytowego, ale również powstaniu warstwy inhibicji tlenowej.

 

 

Stempel dociskamy dokładnie do zaizolowanej folią powierzchni materiału Filtek Bulk Fill Posterior, co pozwoli na usunięcie nadmiarów kompozytu z ubytku i odtworzenie pierwotnej anatomii zęba. Po oderwaniu pieczątki usuwamy nadmiary materiału i polimeryzujemy, bez wcześniejszego usunięcia folii.

Po zakończeniu polimeryzacji usuwamy folię, opracowujemy pobrzeże ubytku pozbywając się spolimeryzowanych nadmiarów kompozytu i polerujemy przy użyciu spiralnych krążków Sof-lex Spiral 3M ESPE. Powierzchnia żująca nie wymaga opracowania i polerowania dzięki wyeliminowaniu warstwy inhibicji tlenowej.

Zastosowanie techniki stempla okluzyjnego pozwala na dokładne odtworzenie anatomicznej powierzchni zęba sprzed opracowania przy minimalnym modelowaniu i ograniczeniu korekt okluzyjnych.

 

Lek. Dent. Karolina August

Prywatna Praktyka w Warszawie

 

 

Zdjęcia: Lek. Dent. Krzysztof Majchrzak


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Niewada
O precyzji pracy w zespole - dyskusja lekarza i technika Lekarz

Znany i ceniony stomatolog i wykładowca, dr Paweł Niewada oraz współpracujący z nim od pięciu lat technik dentystyczny Bernhard Egger dyskutują o pracy w zespole stomatologicznym. - Najważniejsze jest, by zrozumieć biologiczne ograniczenia - mówi pod...

ustawa o zawodach medycznych 1
Rada ds. Rozwoju Stomatologii o zawodach asysty, higienistki i technika Asysta

Podczas ostatniego posiedzenia Rady ds. Rozwoju Stomatologii, które odbyło się 12 maja, członkowie Rady wysłuchali informacji o projekcie ustawy o niektórych zawodach medycznych. Ma ona uregulować funkcjonowanie m.in. zawodów asystentki stomatologicz...

KDO Zadrozny
Sinus lift w praktyce dentysty - narzędzia, technika, powikłania Lekarz

Już tylko do najbliższej niedzieli 24 października można zapewnić sobie dostęp do wykładu "Dostęp przez wyrostek - czyli jak od 10 lat podnoszę dno zatoki szczękowej" autorstwa dr. n. med. Łukasza Zadrożnego w wyjątkowej cenie 149 zł (-50% od ceny re...

ROZWIŃ WIĘCEJ
proteza zębowa
Zakład karny w Rzeszowie szuka technika dentystycznego Lekarz

Zakład karny w Rzeszowie ogłosił konkurs dla techników dentystycznych, którzy chcieliby podjąć się wykonywania i naprawy protez akrylowych dla osób osadzonych w placówce. Jedynym kryterium oceny ofert jest proponowana cena. Jak czytamy, umowa miałab...