Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Technika stempla okluzyjnego

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Technika stempla okluzyjnego

Technika stempla okluzyjnego

Modelowanie powierzchni żującej zębów bocznych potrafi sprawić wiele problemów każdemu, nawet doświadczonemu lekarzowi dentyście. Nie tylko wymodelowanie anatomicznej powierzchni okluzyjnej, ale przede wszystkim późniejsze dopasowanie wypełnienia w zgryzie stanowi problem. Ze względu na to, jak duże znaczenie dla zachowania odpowiedniej funkcji żucia ma prawidłowa odbudowa anatomii zębów, niezwykle istotne jest dokładne odtworzenie kształtu i nachylenia guzków, a także rozmieszczenie bruzd.

Przed opracowaniem ubytku wykonujemy odwzorowanie powierzchni żującej – stempel okluzyjny. W prezentowanym przypadku klinicznym został on stworzony przy użyciu płynnego koferdamu (CERKAMED). Osuszamy powierzchnię zęba i pokrywamy warstwą płynnego koferdamu – bez wcześniejszego użycia systemu łączącego czy materiału izolującego.

Przed spolimeryzowaniem materiału zanurzamy w nim microbrush zwracając uwagę na to, żeby nie dotrzeć do powierzchni zęba, a następnie polimeryzujemy przez 10 sek. (lampą LED o mocy pow. 100mW). Delikatnie podważamy brzegi „stempla” zgłębnikiem i odrywamy. Stempel okluzyjny jest gotowy do zastosowania.

 

 

 

Opracowujemy ubytek usuwając próchnicowo zmienione tkanki. Wytrawiamy powierzchnię szkliwa przez 30 sek. Wypłukujemy wytrawiacz i osuszamy ubytek. Przy pomocy czystego microbrush aplikujemy system łączący (Single Bond Universal 3M ESPE), dokładnie wcieramy przez 20 sek. w ubytek, wydmuchujemy i polimeryzujemy przez 10 sek.

 

Jednoetapowo aplikujemy materiał Filtek™ Bulk Fill Posterior (3M ESPE) w kolorze A2 wypełniając całą powierzchnię ubytku. Materiał kompozytowy aplikujemy z nadmiarem i rozprowadzamy wstępnie modelując powierzchnię żującą.

 

Filtek™ Bulk Fill Posterior został stworzony do szybkiego i łatwego odbudowywania zębów w odcinku bocznym. Posiada on konsystencję pasty i daje możliwość jednoetapowego wypełnienia całego ubytku w warstwie do 5mm z jednoczasową odbudową powierzchni żującej.

Właściwości fizyczne materiału są zbliżone do właściwości klasycznych materiałów kompozytowych, największa zmiana to głębokość polimeryzacji. W nowym materiale typu bulk fill do jednoetapowej pracy w odcinku bocznym głębokość polimeryzacji sięga 5mm!

Utwardzanie tak dużej warstwy kompozytu jest możliwe dzięki minimalizacji naprężeń skurczowych i znacznej redukcji skurczu polimeryzacyjnego. Żeby to osiągnąć, firma oparła się na sprawdzonym składzie znanym z innym materiałów kompozytowych 3M ESPE, takich jak Filtek Ultimate, ale również dodała nowe składniki udoskonalające właściwości materiału. Do wypełniacza, który zawierał krzemionkę i dwutlenek cyrkonu, dodany został trójfluorek iterbu – zapewniający bardzo dobrą widoczność na zdjęciach rentgenowskich. Do materiału dodano AUDMA – żywicę dimetaakrylanową o dużej masie cząsteczkowej, która odpowiedzialna jest za zmniejszenie skurczu polimeryzacyjnego oraz monomer AFM odpowiadający za zmniejszenie napięcia powierzchniowego.

Po zaaplikowaniu i wstępnym wymodelowaniu powierzchni żującej izolujemy powierzchnię kompozytu przezroczystą folią, która nie tylko zapobiegnie przywieraniu stempla do materiału kompozytowego, ale również powstaniu warstwy inhibicji tlenowej.

 

 

Stempel dociskamy dokładnie do zaizolowanej folią powierzchni materiału Filtek Bulk Fill Posterior, co pozwoli na usunięcie nadmiarów kompozytu z ubytku i odtworzenie pierwotnej anatomii zęba. Po oderwaniu pieczątki usuwamy nadmiary materiału i polimeryzujemy, bez wcześniejszego usunięcia folii.

Po zakończeniu polimeryzacji usuwamy folię, opracowujemy pobrzeże ubytku pozbywając się spolimeryzowanych nadmiarów kompozytu i polerujemy przy użyciu spiralnych krążków Sof-lex Spiral 3M ESPE. Powierzchnia żująca nie wymaga opracowania i polerowania dzięki wyeliminowaniu warstwy inhibicji tlenowej.

Zastosowanie techniki stempla okluzyjnego pozwala na dokładne odtworzenie anatomicznej powierzchni zęba sprzed opracowania przy minimalnym modelowaniu i ograniczeniu korekt okluzyjnych.

 

Lek. Dent. Karolina August

Prywatna Praktyka w Warszawie

 

 

Zdjęcia: Lek. Dent. Krzysztof Majchrzak


POWIĄZANE ARTYKUŁY

35
Licówki i kompozyt – kompromisowe podejście do leczenia pacjenta Lekarz

Artykuł ma na celu przedstawienie protokołu poprawy estetyki i funkcji narządu żucia. W omawianym przypadku w celu poprawy estetyki łuku górnego wykorzystano licówki ceramiczne, natomiast w celu poprawy estetyczno-funkcjonalnej wykonano w łuku dolnym...

Zdjęcie 12
Przetrwały ząb mleczny - podwyższenie do okluzji (opis przypadku) Lekarz

Przetrwałe zęby trzonowe mleczne, na skutek braku zawiązka zęba przedtrzonowego stałego, stanowią trudne wyzwanie dla każdego dentysty. Stomatolog podejmując decyzję, co dalej z tym zębem zrobić, musi wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, w tym m....

żuchwa 3D - Dentonet.pl
Biodruk 3D przyszłością medycyny? Trwają testy i badania Lekarz

Z druku 3D coraz częściej korzysta medycyna. Naukowcy testują obecnie biotusz jako materiał umożliwiający drukowanie narządów, kości czy tkanek. Prowadzone są próby na rzecz uzyskania rogówki, skóry, zastawek serca, a nawet samego serca. Obecnie funk...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Biosmalto - Dentonet.pl
Współczesna stomatologia a efekt remineralizacji szkliwa Lekarz

Niedawna praca dotycząca remineralizacji szkliwa zębów opublikowana w czasopiśmie „Journal of Dental Research” stwierdza, że celem współczesnej stomatologii jest nieinwazyjne zwalczanie niekawitacyjnych zmian próchnicowych poprzez remineralizację, ab...

naprawa uzupełnień ceramicznych - Dentonet.pl
Naprawa uzupełnień ceramicznych dla każdego [opisy przypadków] Lekarz

Opracowanie ma na celu przedstawienie możliwości naprawy uzupełnień ceramicznych przy zastosowaniu powszechnie dostępnych materiałów do naprawy porcelany w przypadku uszkodzeń obejmujących zarówno uszkodzenia z widocznym metalem oraz bez jego odsłoni...

cede2018-6 (1)
Gwiazdy CEDE 2019 - głosowanie trwa tylko do 19 września Lekarz

37 produktów, zgłoszonych przez 26 wystawców, rywalizuje o cztery statuetki Gwiazdy CEDE 2019. W głosowaniu, które potrwa do 19 września, liczą się wyłącznie preferencje internautów. Sprzęt, Materiały, Profilaktyka oraz Edukacja/IT, to cztery kategor...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres