Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Szisza groźniejsza od papierosa

Publikacja:

Szisza groźniejsza od papierosa

Szisza, zwana także nargilą pochodzi z Indii, większości słusznie kojarzy się z krajami arabskimi, gdzie jest szeroko rozpowszechniona.

Naukowcy z Uniwersytetu Wspólnoty stanu Wirginia oraz Uniwersytetu Amerykańskiego w Bejrucie ostrzegają miłośników fajki wodnej przed dużo większą ekspozycją na toksyny zawarte w dymie niż w przypadku palenia papierosów palaczy papierosów.

Wyniki licznych, wcześniej przeprowadzonych badań wskazują, że palenie sziszy jest bardziej szkodliwe dla zdrowia niż palenie papierosów. Substancje zawarte w dymie wydostającym się z sziszy i aspirowane do dróg oddechowych są silnie rakotwórcze, wywołują raka płuc, przyczyniają się ponadto do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Palenie sziszy, podobnie jak papierosów prowadzi do uzależnienia. Jedno palenie sziszy trwa przeciętnie ponad 40 minut i składa się z 50–200 zaciągnięć przez co palacze sziszy są narażeni w dłuższym okresie na większą ilość dymu w porównaniu do palaczy papierosów.

Jedno nabicie sziszy oznacza spalenie 5–10 g tytoniu, co odpowiada 5–10 papierosom (przy czym często tę samą fajkę palą na zmianę dwie lub więcej osób).

Na łamach czasopisma The American Journal of Preventive Medicine opublikowano wyniki badań, w których grupa 31 osób w wieku od 18 do 50 lat. Przedstawicie tej grupy palili fajkę wodną przez 45 minut, a następnie papierosa. Za każdym razem w grupie badanych dokonywano pomiarów biochemicznych i gazometrycznych.

Po zebraniu wyników badań okazało się, że palenie sziszy wiąże się z dużo większą szkodliwością niż palenia papierosów. Palenie fajki wodnej skutkuje bowiem wzrostem karboksyhemoglobiny, która nie ma zdolności przenoszenia cząsteczek tlenu we krwi. Badania wykazały ponadto, że palenie sziszy oznacza niemal 50-krotnie większą aspirację dymu niż w przypadku papierosa.

Pomimo dużej różnicy w ilości dymu wdychanego do dróg oddechowych, w przypadku palenia sziszy nie stwierdzono wzrostu stężenia nikotyny do wartości większych niż w przypadku papierosa.

Palenie tytoniu w każdej postaci prowadzi do uzależnienia od nikotyny, chorób sercowo-naczyniowych i ryzyka rozwoju chorób nowotworowych, w tym raka jamy ustnej.

na podstawie: healthday.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

papierosy2
Anglia w 2030 r. bez papierosa? Może się nie udać! Lekarz

Przyjęty przed kilkoma laty ambitny plan, aby do 2030 roku Anglia była (przynajmniej częściowo) wolna od dymu tytoniowego, wydaje się oddalać. W opinii organizacji charytatywnej Cancer Research UK osiągnięcie tego założenia zajmie dodatkowo prawie de...