Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

Szczoteczka magnetyczna Oral-B iO – recenzja higienisty

Publikacja:
Szczoteczka magnetyczna Oral-B iO – recenzja higienisty

Szczoteczka magnetyczna Oral-B iO – recenzja higienisty

Wszyscy wiemy, jak ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia jest utrzymywanie prawidłowej higieny. Jednym z kluczowych elementów codziennego dbania o ciało jest higiena jamy ustnej. Niestety, w naszej codziennej pracy widzimy, jak wielu osobom daleko w tej kwestii do ideału. Dlatego ważne jest, by polecać pacjentom produkty maksymalnie ułatwiające zachowanie higieny jamy ustnej. Produktem takim jest bez wątpienia szczoteczka magnetyczna Oral-B iO9.

Higiena jamy ustnej nie jest prosta, co jest spowodowane m.in. jej dość skomplikowaną anatomiczną budową oraz trudnością z dostępem do każdej powierzchni zęba czy przestrzeni międzyzębowych. Zdarza się, że pacjenci ograniczają się do oczyszczania miejsc łatwo dostępnych, pozostawiając inne na drugim planie, co szybko odbija się na zdrowiu jamy ustnej.

Głównym celem higieny jamy ustnej jest usunięcie płytki nazębnej. Można to zrobić przy użyciu szczoteczki manualnej, ale tylko wtedy, gdy jest stosowana świadomie, z odpowiednią techniką i należytą uwagą, a jak wiemy – z tym bywa różnie. Dlatego pojawiły się próby zmechanizowania tej czynności. Tak powstały szczoteczki o napędzie elektrycznym – początkowo z myślą o pacjentach niesprawnych ruchowo oraz o szczególnych potrzebach higienicznych. Szybko trafiły one także do rąk przeciętnych pacjentów – wszyscy lubimy ułatwiać sobie życie… Jak się jednak okazało, szczoteczki elektryczne są nie tylko wygodniejsze, ale także o wiele skuteczniejsze. Oczyszczają zęby nawet sześć razy dokładniej niż szczoteczki manualne, przyczyniając się do poprawy poziomu higieny, a co za tym idzie – również zdrowia jamy ustnej.

Szczoteczka magnetyczna Oral-B iO9 – innowacja w domowej higienie jamy ustnej

Jednym z najnowszych i zarazem najbardziej innowacyjnych osiągnięć w zakresie domowej higieny jamy ustnej jest stworzona przez firmę Oral-B nowa seria szczoteczek magnetycznych iO.

Szczoteczka magnetyczna iO od Oral-B charakteryzuje się kompletnie nowym rodzajem napędu, który niesie ze sobą szereg zalet. W odróżnieniu od klasycznych szczoteczek elektrycznych, silnik tej konstrukcji pracuje w płaszczyźnie pionowej i posiada znacznie mniej elementów trących. Dzięki temu szczoteczka magnetyczna pracuje znacznie ciszej, a dodatkowo – znacznie mniej odczuwalne są wibracje urządzenia.

Nie oznacza to jednak, że energia generowana przez silnik magnetyczny jest tracona. Jest ona przekazywana bezpośrednio do główki szczoteczki i jej włókien, co wywołuje innowacyjny efekt – mikrowibracje włókien. To zjawisko niesie ze sobą wiele korzyści: lepsze oczyszczanie linii dziąsła, dokładniejsze oczyszczanie z płytki nazębnej oraz znacznie lepsze docieranie do trudno dostępnych powierzchni.

Szczoteczka magnetyczna Oral-B iO9 z okrągłą główką

szczoteczka magnetyczna_2Szczoteczka magnetyczna Oral-B iO9 ma jeszcze jedną olbrzymią przewagę – okrągłą główkę, która pracuje w znanej nam już technologii 2D, czyli ruchów oscylacyjno-rotacyjnych. Dotychczasowe badania wykazały dominację tej szczoteczki w redukcji płytki nazębnej – według badań usuwa ona o 41% więcej płytki z przestrzeni międzyzębowych, o 49% więcej z linii dziąsła, zaś całą jamę ustną oczyszcza średnio o 29% lepiej w porównaniu do szczoteczek o prostokątnych główkach.

Sama główka szczoteczki magnetycznej Oral-B iO9 wraz z włóknami także przeszła zmiany. Jest nieco większa od poprzedniczek, ale nie wpływa to na samo oczyszczanie i komfort użytkowania. Włókna nowych główek zostały zagęszczone. Jest ich do 4000 i są ultra-cienkie, czego jestem olbrzymim fanem. Zostały skupione w pęczkach ustawionych pod kątem do płaszczyzny horyzontalnej i odpowiednio skręcone. Dzięki temu podczas pracy przylegają do zęba znacznie lepiej. To jednak nie koniec innowacji – w szczoteczce wprowadzono także zmienny kąt oscylacji. W zależności od wybranego programu, główka szczoteczki obraca się w różnych kątach, od 15 do 32°. Takie dostosowanie zakresu ruchu do potrzeb i rodzaju higieny to rewolucja w podnoszeniu jej skuteczności.

Szczoteczka magnetyczna Oral-B iO9 – inteligentny czujnik nacisku i aplikacja mobilna

Szczoteczka magnetyczna Oral-B iO9 wyposażona została w inteligentny czujnik nacisku. Jak wykazały liczne badania, na efektywność oczyszczania ma wpływ m.in. siła, z jaką naciskamy szczoteczką na powierzchnie zębów. Zbyt słaby nacisk to mniej skuteczne oczyszczanie zębów, za mocny nacisk może powodować abrazję i podrażnienia dziąseł. Dlatego już szczoteczki elektryczne były wyposażane w czujniki pokazujące nam, kiedy nacisk jest za mocny. Szczoteczka magnetyczna z serii iO rozwiązała problem czujnikiem inteligentnym, który informuje nas, kiedy nacisk jest zbyt słaby oraz zbyt mocny, optymalnie prowadząc użytkownika przez cały proces oczyszczania.

Każdy element szczoteczki odpowiedzialny za efektywność oczyszczania został mocno ulepszony. I jak wykazują badania, Oral-B iO9 oczyszcza lepiej od konkurencyjnych szczoteczek nawet o 49%.

Zmianom uległa także znana już z poprzednich generacji urządzeń aplikacja monitorująca higienę jamy ustnej. Aplikacja nie tylko pokazuje stopień oczyszczenia poszczególnych przestrzeni, ale także monitoruje powierzchnie zębów. Ujawnia nam także, gdzie i przez jaki czas zbyt mocno naciskaliśmy szczoteczką na zęby. To świetne narzędzie we współpracy z pacjentem, umożliwiające monitorowanie jego postępów. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze, nagradza użytkownika pochwałami i medalami. I robi to w rewelacyjny sposób, zachęcający do bardziej skutecznej higieny.

Szczoteczka magnetyczna z serii iO charakteryzuje się także nowoczesnym designem. Jest smukła i bardzo dobrze trzyma się dłoni. Łatwo daje się czyścić, posiada także duży czytelny wyświetlacz OLED. I jako o wisience na torcie wspomnę, że pozwala zmienić kolor swojego podświetlenia – tak aby maksymalnie dopasować ją do własnych preferencji. Usprawnienia nie ominęły podstawy ładującej. Wygląda rewelacyjnie, świetnie wpasowuje się w nowoczesne wnętrza. Jest to ładowarka indukcyjna, podkreślająca nowy napęd szczoteczki.

OralB 2W szczoteczce magnetycznej iO9 nowość goni nowość. I trzymając ją w ręku ciężko do czegoś się przyczepić. Nowy napęd magnetyczny deklasuje konkurencję. Usprawniono wszystko – od wyglądu po włókna główki. Całe urządzenie z akcesoriami przekonuje do siebie wyglądem, funkcjonalnością i niesamowitymi efektami oczyszczania. Mamy nową magnetyczną jakość!

Autor: hig. Piotr Kaługa

Piotr Kaługa otrzymał tytuł zawodowy higienisty stomatologicznego na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie. Jest nauczycielem i opiekunem roku na kierunku „higiena stomatologiczna i asystentka stomatologiczna” w kilku szkołach w Warszawie. Prowadzi zajęcia teoretyczne i praktyczne, przygotowując podopiecznych do egzaminów zawodowych. Od 2020 r. prowadzi kanał edukacyjny „PanPjoter” dla higienistek stomatologicznych z wykorzystaniem kanału YouTube, gdzie w humorystyczny i angażujący sposób porusza treści z programu nauczania zawodu. Uczestnik licznych konferencji oraz kursów kształcenia podyplomowego.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Oral B
Szczoteczka soniczna i magnetyczna - czym się różnią? Pacjent

Codzienne szczotkowanie zębów to podstawa higieny jamy ustnej. Zęby można myć przy użyciu zwyczajnej szczoteczki manualnej, ale coraz popularniejsze stają się również szczoteczki soniczne oraz magnetyczne. Czym różnią się te dwa urządzenia? Podpowiad...

ekstrakcja osemki
BMC Oral Health: laser zmniejsza ból po usunięciu ósemki Lekarz

Z badania klinicznego opublikowanego w czasopiśmie naukowym „BMC Oral Health” wynika, że zastosowanie lasera diodowego podczas jednej sesji bezpośrednio po ekstrakcji trzeciego trzonowca może skutecznie ograniczyć dolegliwości bólowe występujące u pa...

Oral B Dentoexpress
Technologia magnetyczna od Oral-B w grze Dentoexpress Lekarz

Marka Oral-B – światowy lider na rynku szczoteczek do zębów – była jednym z partnerów gry Dentoexpress, która odbyła się w ramach tegorocznych targów stomatologicznych Krakdent. Fabuła gry terenowej Dentoexpress skoncentrowana była wokół postaci taj...

ROZWIŃ WIĘCEJ
halitoza
Oral Diseases: czy halitoza jest cechą introwertyków? Lekarz

Nieświeży oddech to kłopotliwa przypadłość, z którą zmaga się duży odsetek światowej populacji. Jej przyczyn jest wiele – od różnego rodzaju schorzeń (próchnica, refluks żołądkowo-przełykowy, grzybica jamy ustnej, mocznica itd.) po prozaiczne braki w...

antybiotyki
BMC Oral Health: PRF wsparciem w antybiotykoterapii Lekarz

Jak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym „BMC Oral Health”, zastosowanie fibryny bogatopłytkowej (ang. platelet-rich fibrin; PRF) do podawania antybiotyków może ograniczyć ryzyko infekcji u pacjentów po przeprowadzonych zabiegach z ...

stomatologia 5
UK: raport Wrigley Oral – profilaktyka i oszczędności Lekarz

Opublikowany 22 maja raport zlecony przez Wrigley Oral Healthcare Programme wykazał, że wprowadzenie trzech profilaktycznych działań w zakresie zdrowia jamy ustnej pozwoli obniżyć liczbę wizyt u dentysty. Jednocześnie zapewni to znaczne oszczędności ...

technologia magnetyczna1
Technologia magnetyczna w codziennej higienie jamy ustnej Asysta

Pan Waldemar to mój pacjent od kilku lat. Jego stomatologiczny problem jest ciągle ten sam: obfita płytka nazębna, brzeżne zapalenie dziąseł i kamień nazębny. Na jego przykładzie przedstawię, jak technologia magnetyczna pozwoliła zmienić poziom higie...

myszka komputerowa 1949164
Negatywna recenzja na Google: 665 000 zł dla dentystki Lekarz

Praktykująca w Melbourne stomatolog dr Allison Dean z Kew Periodontics and Dental Implants uzyskała zadośćuczynienie w wysokości 170 000 dolarów australijskich (około 665 000 zł) za straty będące skutkiem niepochlebnej recenzji zamieszczonej na Googl...

sympozjum
Polskie wątki na sympozjum „Prevention of Oral Diseases” Lekarz

Prof. dr hab. Elżbieta Paszyńska oraz dr hab. Małgorzata Pawińska wzięły udział w międzynarodowym sympozjum „Prevention of Oral Diseases” poświęconemu zastosowaniu hydroksyapatytu w profilaktyce i leczeniu chorób jamy ustnej. Wydarzenie odbyło się po...