Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Szansa na piękny uśmiech

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Szansa na piękny uśmiech

Tygodnik „Nature” donosi, że amerykańscy naukowcy opracowali materiał dentystyczny, który nie tylko wypełni ubytek, tak jak to dziś robi zwykła plomba, ale również sprawi, że ząb będzie zdrowszy. Za kilka lat do gabinetów dentystycznych trafi nowa odmiana cementu.

Substancja opracowana przez amerykańskiego naukowca Josepha Antonucciego z National Institute of Standards and Technology w Gaithersburgu nie tylko będzie pełniła rolę spoiwa, lecz także pomoże we wzmocnieniu zębów.

Wyjątkowość nowego cementu polega na tym, że stara się on naśladować naturalne procesy zachodzące w ludzkich kościach.

Opracowana przez Antonucciego mieszanina minerałów i żywicy w „kleju” uwalnia wapń i jony fosforanowe, które mają olbrzymi udział w tworzeniu kryształów hydroksyapatytu, jednego z głównych składników ludzkiej tkanki kostnej.

Ten inteligentny sposób działania sprawia, że nowe spoiwo ma wielkie szanse być wykorzystane w charakterze plomb lub jako podkład pod tradycyjną plombę.

Może też posłużyć jako osłona tych części zęba, które są zwykle przykryte dziąsłami – nie są zatem oblane przez szkliwo, a w wyniku na przykład paradontozy zostały odsłonięte.

Wszystko po to, by odżywiony minerałami ząb lepiej dał sobie radę z kolejnymi atakami kwasów, powstających z płytki nazębnej, która odkłada się w jamie ustnej po każdym posiłku.

Choć pomysł amerykańskiego naukowca wzbudza zainteresowanie specjalistów, nieprędko trafi do gabinetów stomatologicznych. Czekają go przeprowadzane na ludziach liczne testy kliniczne, które zajmują uczonym zazwyczaj kilka lat. Na razie spoiwo Josepha Antonucciego jest testowane na uzębieniu krów.

inf.wł.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

stomatologia - Dentonet.pl
UK: COVID-19 jest szansą na reformę stomatologii? Lekarz

Brytyjski ekspert w dziedzinie epidemiologii wzywa – na łamach prestiżowego ogólnomedycznego czasopisma „The Lancet” – do podejmowania odważnych i radykalnych decyzji, które pozwolą zmienić dotychczasowy model funkcjonowania stomatologii w Zjednoczon...

dziel się uśmiechem - Dentonet.pl
Zdrowe zęby po wakacjach, czyli jak dbać o piękny uśmiech Pacjent

Sezon wakacyjny powoli dobiega końca – przed nami ostatnie wyjazdy zanim dzieci znów zasiądą do szkolnych ławek. Podczas letnich podróży pozwalamy sobie na więcej swobody i niestety częściej niż zazwyczaj zdarza nam się zrobić sobie przerwę od dobryc...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Aby zdrowy uśmiech mieć… Poradnik stomatologiczny od NFZ-u Asysta

Zachodniopomorski oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował czwarte już wydanie poradnika stomatologicznego dla dzieci i kobiet w ciąży.Poradnik "Aby zdrowy uśmiech mieć, trzeba tylko chcieć" zawiera najważniejsze zalecenia w kierunk...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres